Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Bezpieczeństwo zgromadzeń i imprez masowych

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2102-BW-L-D6BZIM
Kod Erasmus / ISCED: 14.1 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0312) Politologia i wiedza o społeczeństwie Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Bezpieczeństwo zgromadzeń i imprez masowych
Jednostka: Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Założenia (opisowo):

Omówienie głównych zasad związanych z bezpiecznym przeprowadzaniem imprez masowych i zgromadzeń.


Analiza właściwych przepisów.


Analiza materiałów video zawierających m.in. tragedie stadionowe.

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Zajęcia koncentrują się na tematyce organizacji i zabezpieczania imprez masowych oraz zgromadzeń przeprowadzanych w Polsce. Analizie poddawane są wymiary/aspekty: prawny, ekonomiczny, wizerunkowy, logistyczny, bezpieczeństwa.

Część tematów wzbogacona jest analizą konkretnych rozwiązań (analiza dokumentów operacyjnych i materiałów video).

Dogłębnej analizie poddane są także subkultury, w tym środowiska kibicowskie. Zakres merytoryczny przedmiotu wspiera ponadto rozeznanie słuchaczy w problemach i zagrożeniach z jakimi mierzą się organizatorzy przedmiotowych wydarzeń oraz służby je zabezpieczające.

Pełny opis:

Zajęcia mają formę przeglądowego zapoznania studentów z tematyką organizacji i zabezpieczania imprez masowych oraz zgromadzeń w Polsce. W ramach analizy porównawczej przedstawiane są doświadczenia zagraniczne - zarówno dobre praktyki, jak i tragedie związane z omawianą tematyką.

Przedmiot ma na celu zarówno zapoznanie studentów z najnowszymi rozwiązaniami w procesie organizacji i zabezpieczania eventów, jak też wspierać ich świadomość w odniesieniu do wyzwań, przed jakimi stoją w tym zakresie podmioty publiczne.

W części początkowej praktycznej analizie poddawane są przepisy powszechnie obowiązujące dotyczące bezpieczeństwa imprez masowych. Następnie, w formie warsztatowej studenci koncentrują się na węzłowych zagadnieniach wynikających ze środowiska imprez masowych, jakimi są np. tłum, kierownik ds. bezpieczeństwa, zintegrowane podejście do bezpieczeństwa czy służby informacyjne i porządkowe organizatorów imprez masowych.

Istotnym aspektem merytorycznym zajęć jest zapoznanie słuchaczy z przykładowymi incydentami stadionowymi, występującymi podczas imprez, zarówno sportowych, jak i artystyczno-rozrywkowych, np. koncertów. Studenci powinni po skończonych zajęciach mieć świadomość znacznego wpływu przestępczości stadionowej na przestrzeń publiczną i osoby w niej funkcjonujące oraz odwrotnie.

Podczas zajęć poruszane jest zagadnienie zagrożeń o charakterze terrorystycznym. Omawiane są przykładowe tego typu przypadki, w tym modus operandi zamachowców.

W ramach przedmiotu „Bezpieczeństwo zgromadzeń i imprez masowych” przekazywana jest najnowsza wiedza dotycząca zabezpieczania imprez masowych, w tym modele bezpieczeństwa i obsługi uczestników imprez, implementowane przez wiodących organizatorów wielkich turniejów międzynarodowych, jak FIFA, UEFA czy PZPN.

Drugi obszar poruszanych zagadnień skupia się wokół zgromadzeń. Również w tym przypadku analizie poddawana jest obowiązująca ustawa, a także istotne kwestie związane ze zgromadzeniami, jak bezpieczeństwo, tłum, organizator, udział służb publicznych itp.

Literatura:

Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych.

Ustawa Prawo o zgromadzeniach.

Komentarz od ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych - Cezary Kąkol.

EURO 2012 - organizacja turnieju i zapobieganie zagrożeniom bezpieczeństwa publicznego - Marcin Sabat.

Efekty uczenia się:

Wiedza:

Student posiada ogólną wiedzę o fundamentalnych pojęciach z zakresu organizacji i zabezpieczania imprez masowych i zgromadzeń (K_W01)

Student ma wiedzę o normach i regułach rządzących strukturami i instytucjami społeczno-politycznymi (oraz o poglądach dotyczących istoty tych struktur i instytucji), ze szczególnym uwzględnieniem tych, które służą utrzymaniu porządku społeczno-politycznego i bezpieczeństwa (K_W04)

Student ma wiedzę o konfliktach i kryzysach występujących w społeczeństwach i państwach (oraz mechanizmach ich rozwiązywania) w ujęciu historycznym i współczesnym (K_W05)

Student zna główne zagrożenia dla bezpieczeństwa imprez masowych i zgromadzeń (K_W07)

Umiejętności:

Student umie właściwie obserwować i interpretować warunki bezpieczeństwa otaczającej go przestrzeni publicznej (K_U01)

Student ma umiejętność rozumienia przyczyn i przebiegu oraz prognozowania i przewidywania zjawisk dotyczących bezpieczeństwa imprez masowych i zgromadzeń, w tym różnego rodzaju kryzysów (K_U02)

Student potrafi odpowiednio do sytuacji wybrać i zastosować w praktyce właściwy przepis prawa oraz sposób organizacji, do których można się odnieść w procesie przeprowadzania bezpiecznych imprez masowych i zgromadzeń (K_U05)

Kompetencje:

Student potrafi określać i definiować podstawowe priorytety, służące przeciwdziałaniu zagrożeniom dla funkcjonujących struktur społecznych, państwa i panującego w nim ładu prawno-politycznego (K_K01)

Student rozumie i wyznaje zasady etyczne, jakimi muszą się kierować podmioty organizujące i zabezpieczające imprezy masowe i zgromadzenia (K_K05)

Metody i kryteria oceniania:

Ocena obecności, aktywności na zajęciach, wyników pracy w zespołach projektowych (warsztaty) oraz egzamin (w formie testu wiedzy składającego się z 20 pytań jednokrotnego wyboru).

Praktyki zawodowe:

brak

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)