Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Systemy wyborcze

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2102-L-D4SYWY-AiP
Kod Erasmus / ISCED: 14.1 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0312) Politologia i wiedza o społeczeństwie Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Systemy wyborcze
Jednostka: Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

W ramach przedmiotu mieści sie przedstawienie zagadnień związanych z podstawowymi kwestiami dot. funkcji wyborów i systemów wyborczych (podział kraju na okręgi wyborcze,wielkość okręgów, progi, metody przeliczania głosów, partycypacja wyborcza, kandydaci itp).Podczas zajęć zostaną także przedstawione zróżnicowane systemy wyborcze oraz funkcje wyborcze partii politycznych uczestniczących w wyborach i znaczących na scenie politycznej w wybranych krajach.

Pełny opis:

Konwersatorium realizowane jest w nawiązaniu do przedmiotu obowiązkowego na kierunku politologia, jakim są Współczesne systemy polityczne. Jego celem jest przedstawienie problematyki wyborczej przede wszystkim w tych państwach, których system rządów uważany jest za wzorzec jednego z idealno-typowych modeli ustrojowych współczesnych demokracji. Przedmiotem analizy są w związku z tym systemy wyborcze Wielkiej Brytanii, V Republiki Francuskiej, Republiki Federalnej Niemiec i Stanów Zjednoczonych Ameryki, ujmowane na szerszym tle porównawczym, obejmującym także inne kraje, zwłaszcza państwa członkowskie Unii Europejskiej. W tematyce konwersatorium uwzględnione są zarówno główne typy systemów wyborczych tj. systemy większościowe i proporcjonalne oparte na zasadzie konkurencji list, jak i systemy mieszane i preferencyjne tj. mieszany system kompensacyjny RFN i system pojedynczego głosu przechodniego (STV), stosowany w Irlandii i na Malcie.

Efekty uczenia się:

Po zakończeniu zajęć studenci znają warunki i formy partycypacji wyborczej na różnych jej poziomach oraz możliwości wykorzystywania wiedzy politologicznej do podejmowania indywidualnej aktywności w procesie wyborczym.

Mają wiedzę na temat historycznych, ekonomicznych, społecznych i kulturowych uwarunkowań wyborów powszechnych. Posiadają wiedzę w wymiarze polskim, europejskim i światowym o podstawowych zasadach prawa wyborczego i organizacji wyborów powszechnych oraz wpływie systemów wyborczych na funkcjonowanie systemu politycznego.

Znają i rozumie mechanizmy przeprowadzania wyborów powszechnych i podejmowania decyzji wyborczych.

Potrafią wykorzystać wiedzę teoretyczną z zakresu systemów wyborczych w celu analizowania, interpretowania i porównywania przebiegu wyborów powszechnych i ich wyników.

Potrafią analizować i oceniać treści przekazu medialnego o przeprowadzaniu wyborów powszechnych i ustalaniu ich wyników.

Posiadają umiejętność przygotowania wystąpień ustnych w języku polskim dotyczących szczegółowych zagadnień wyborczych z wykorzystaniem podstawowych ujęć teoretycznych oraz różnych źródeł.

Metody i kryteria oceniania:

aktywność na zajęciach, prezentacje grupowe, ewentualnie debaty.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)