Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Seminarium specjalizacyjne - Prawo w historii. Historia w prawie

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2200-1SKHUiPP01
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Seminarium specjalizacyjne - Prawo w historii. Historia w prawie
Jednostka: Wydział Prawa i Administracji
Grupy: Seminaria specjalizacyjne dla studiów prawniczych (nowy program)
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne
proseminaria

Założenia (opisowo):

Założeniem seminarium jest pogłębianie wiedzy Uczestników w tematach wiążących prawo z historią, a także wprowadzenie do metodologii pracy naukowej. Planujemy naukę samodzielnego poszukiwania literatury i źródeł, krytyki naukowej i prowadzenia takiejże dyskusji.



Tryb prowadzenia:

zdalnie

Skrócony opis:

Seminarium poświęcone jest poszczególnym zagadnieniom historii ustroju i prawa - bez ograniczenia czasowego i terytorialnego - wedle zainteresowań Uczestników. Chcemy ukazać wykorzystanie ich we współczesności, zarówno w rozwiązaniach prawnych, praktyce sądowej, jak i polityce wewnętrznej i zagranicznej (również w uzasadnieniach, pozytywnych i negatywnych).

Pełny opis:

Celem seminarium specjalizacyjnego jest: 1) ukazanie wpływu historii na rozwiązania i uzasadnienia w prawie, zarówno w wymiarze międzynarodowym, jak i wewnętrznym

2) ukazanie wpływu prawa na postrzeganie historii, zarówno w aspekcie "przezwyciężania historii", jak i "polityki historycznej" tudzież odbioru przeszłości w społeczeństwie (ustanawianie świąt, dekretowanie ciągłości państwa itp.)

Warte prześledzenia jest również przekształcanie się źródeł prawnych (Kodeks Hammurabiego, Księga Henrykowska i in.) - po wyczerpaniu "okresu prawnej przydatności " - w źródło historyczne.

Mamy nadzieję na dostrzeżenie instrumentalnego wykorzystania historii przez XX- wiecznych polityków i prawników.

Pragniemy też zweryfikować twierdzenie J. Bardacha: " prawo jako zjawisko społeczne jest tworem historii". Wymaga ono - w dobie rewolucji informatycznej - refleksji. Przynajmniej na poziomie: czy zawsze? w jakiej skali?

Warto też ukazac problemy związane z postępowaniem dowodowym w zakresie dawnego prawa, w którym sąd – wbrew zasadzie iura novit curia – obecnie nie jest kompetentny, musi więc powołać biegłego.

Możliwa jest modyfikacja tematów - zależnie od indywidualnych preferencji Uczestniczek i Uczestników.

Literatura:

1)J. Bardach, Themis a Clio czyli prawo a historia, Warszawa 2001

2) A. Czarnota, Prawo, historia a pamięć zbiorowa. Przyczynek do związków między historią a socjologią prawa, „Miscellanea Historico-Iuridica” XII: 2013, s. 203-217 ttps://repozytorium.uwb.edu.pl/jspui/bitstream/11320/1887/1/MiscHI_2013_12_Czarnota.pdf

3) F. Cyuńczyk: Konstytucyjne ramy pamięci, [w:] Nowy konstytucjonalizm, red. A. Czarnota, M. Stambulski, M. Paździora, Wrocław 2019

4) F. Cyuńczyk, Prawo, historia, pamięć zbiorowa. Odwołania do przeszłości w preambułąch do konstytucji Łotwy i Węgier na tle innych państw postkomunistycznych, „Miscellanea Historico- Iuridica”, T. XV: 2016, z.1, s. 221-234, http://miscellanea.uwb.edu.pl/article/view/125/113

5) M. Halbwachs, Społeczne ramy pamięci, Warszawa 2008.

6) W. Kriegseisen, Katarzyna II jako mediewistka: przyczynek do genezy drugiego rozbioru, Kwartalnik Historyczny R. CXI: 2004, nr 3, s. 127-140.

7) Lietuvos statutas: Temidės ir Klėjos teritorijos, red. I. Valikonytė, N. Šlimienė,

Vilnius 2017

8) J. Maziarz, Biegły sądowy z zakresu historii prawa, Kraków 2014).

8) K. Wigura, Wina narodów: przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki, Warszawa - Gdańsk 2011

9) Trudne rozliczenia z przeszłością T.1: Sprawiedliwość okresu przejściowego w perspektywie międzynarodowej. T. 2: Polska w perspektywie Europy Środkowo-Wschodniej, red. K. Wigura, J. Kuisz, W. Sadurski, Warszawa 2018. ,

10) Sz. Zaręba, Ciągłość państwa polskiego od 1918 r. z punktu widzenia prawa międzynarodowego, „Sprawy Międzynarodowe” 2018, nr 3, s. 261-291. http://isppan.waw.pl/wp-content/uploads/2019/07/ZAR%C4%98BA-SM-3-2018-F-netto-www-16.pdf

Ponadto: pozycje podawane i wynajdowane na bieząco zależnie od konkretnych zainteresowań Uczestników.

Efekty uczenia się:

WIEDZA. Studentka/Student będzie potrafić:

1. opisać mechanizmy tworzenia się dawnego prawa – w jego kontekście historycznym, społecznym i kulturowym

2. dotrzegać funkcjonowanie instytucji ustrojowych i prawnych nie tylko w przeszłości, ale i zauważać ich funkcję w - szeroko rozumianej - teraźniejszości, zarówno w polityce, jak i współczesnych regulacjach prawnych i sądowej praktyce.

UMIĘJĘTNOŚCI. Studentka/Student będzie umieć: 1. interpretować teksty prawne 2. widzieć nie tylko rozwiązania prawne, ale również przesłanki ich powstania tudzież funkcje pełnione we współczesności 3. dostrzegać instrumentalne traktowanie prawa, zarówno w przeszłości, jak i teraźniejszości.

KOMPETENCJE SPOŁECZNE: Studentka/Student: 1. widzi prawo jako element kultury 2. umie samodzielnie poszukiwać opracowań i źródeł związanych z problematyka zajęć 3. umie spokojnie dyskutować, szanuje cudze poglądy, w polemice stosuje argumenty merytoryczne, umie wycofywać się z własnych błędnych założeń 4. umie pracować w grupie.

Metody i kryteria oceniania:

Ocena aktywności na zajęciach, ponadto: krótka lecz sensowna praca pisemna (oceniana na podstawie: doboru literatury i samodzielności w ujęciu problemu).

Praktyki zawodowe:

brak

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)