Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Seminarium specjalizacyjne - Podstawy odpowiedzialności karnej. Sporne zagadnienia

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2200-1SKPrK05
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Seminarium specjalizacyjne - Podstawy odpowiedzialności karnej. Sporne zagadnienia
Jednostka: Wydział Prawa i Administracji
Grupy: Seminaria specjalizacyjne dla studiów prawniczych (nowy program)
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Założenia (opisowo):

Seminarium specjalizacyjne - 30 godz.


Zajęcia realizowane w sali wykładowej z użyciem prezentacji multimedialnej.


Zajęcia dotyczą wybranych spornych zagadnień prawa karnego materialnego z zakresu nauki o ustawie, nauki o przestępstwie, nauki o karze, środkach karnych, przepadku i środkach zabezpieczających.

Tryb prowadzenia:

zdalnie

Skrócony opis:

Seminarium specjalizacyjne - 30 godz.

Zajęcia realizowane w sali wykładowej z użyciem prezentacji multimedialnej.

Zajęcia dotyczą wybranych spornych zagadnień prawa karnego materialnego z zakresu nauki o ustawie, nauki o przestępstwie, nauki o karze, środkach karnych, przepadku i środkach zabezpieczających.

Pełny opis:

Zajęcia poświęcone są spornym zagadnieniom prawa karnego materialnego z zakresu nauki o ustawie, nauki o przestępstwie, nauki o karze i innych środkach.

W szczególności omawiane są zagadnienia które dotyczą granic odpowiedzialności karnej zarówno w płaszczyźnie uznania określonych czynów za przestępstwa, jak i karania. Przedmiotem zajęć jest przedstawienie pojęcia kryminalizacji i dekryminalizacji oraz ewolucji zakresu kryminalizacji w świetle historii prawa karnego.

Przedmiotem zajęć jest przedstawienie źródeł prawa będących podstawą odpowiedzialności karnej, ich ewolucji w historii prawa karnego. Omawiane są źródła prawa karnego w prawie krajowym w relacji do prawa unijnego (w kontekście zasad współpracy państw członkowskich UE w sprawach karnych), międzynarodowego (w szczególności w zakresie prawa tworzonego w ramach Rady Europy).

Przedmiotem zajęć jest zasada nullum crimen sine lege poenali anteriori oraz zasada lex severior retro non agit, treść, geneza i funkcja tych zasad, zakaz stosowania odpowiedzialności karnej w drodze analogii, możliwe odstępstwa od zakazu działania prawa karnego wstecz oraz przykłady łamania tej zasady.

Przedmiotem zajęć jest pojęcie czynu, odpowiedzialność z tytułu zaniechania, nadużycie odpowiedzialności karnej przez stosowanie jej w odniesieniu do stanów predeliktualnych (za stan niebezpieczeństwa sprawcy).

Omawiane są zagadnienia dotyczące spornych problemów związanych z odpowiedzialnością za czyny zabronione popełnione w różnych formach zjawiskowych i stadialnych, a także związanych z problematyką okoliczności wyłączających odpowiedzialność karną, zarówno wyłączających bezprawność, jak i winę.

Przedmiotem zajęć są również sporne problemy dotyczące granic karania, w szczególności w świetle zakazu stosowania kar okrutnych, nieludzkich i poniżających Dyskutowane są zagadnienia dotyczące różnych rodzajów kar, w tym także kary dożywotniego pozbawienia wolności oraz wciąż jeszcze stosowanej w niektórych państwach kary śmierci - w świetle argumentów abolicjonistów i retencjonistów.

Przedmiotem zajęć są równiez sporne problemy dotyczące środków karnych a także przepadku, środków probacyjnych oraz zabezpieczających.

Literatura:

L. Gardocki, Prawo karne, 21 wyd. Warszawa 2019

Komentarze do kodeku karnego

Efekty uczenia się:

Po ukończeniu przedmiotu student:

WIEDZA:

1) Student zna źródła i zasady prawa karnego z uwzględnieniem spornych problemów prawa karnego materialnego z zakresu nauki o ustawie, nauki o przestępstwie, nauki o karze, środkach karnych, przepadku, środkach probacyjnych i środkach zabezpieczających.

3) Prawidłowo definiuje podstawowe instytucje tego prawa ze świadomością istnienia wielu spornych problemów prawa karnego

UMIEJĘTNOŚCI:

Zajęcia

1) Student identyfikuje sporne problemy prawa karnego materialnego z zakresu nauki o ustawie, nauki o przestępstwie, nauki o karze, środkach karnych, przepadku, środkach probacyjnych i środkach zabezpieczających.

2) Student umie identyfikować dozwolone w świetle prawa rozwiązania dotyczące spornych problemów prawa karnego materialnego.

POSTAWY:

1) Student rozumie znaczenie istnienia spornych problemów prawa karnego materialnego

2) Student rozumie potrzebę identyfikowania dozwolonych w świetle prawa rozwiązań dotyczących spornych problemów prawa karnego materialnego

3) jest otwarty na alternatywne interpretacje przepisów

Metody i kryteria oceniania:

Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest regularne uczęszczanie na zajęcia (z uwagi na łączny wymiar zajęć 30 godz. - możliwe są 2 nieobecności). Podstawę zaliczenia stanowi pozytywna ocena z testu.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)