Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Regulatory framework of internet-based businesses

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2600-DSdz3RFIBen
Kod Erasmus / ISCED: 04.0 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0410) Biznes i administracja Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Regulatory framework of internet-based businesses
Jednostka: Wydział Zarządzania
Grupy: Konwersatoria English dla DSM i DSZFR dzienne
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: angielski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Tryb prowadzenia:

zdalnie

Pełny opis:

Prowadzenie działalności gospodarczej w internecie nie staje się prostsze. Konkurencja jest ostra, trendy zmieniają się szybko, zachodzi potrzeba ciągłej adaptacji. Prawo, zwykle postrzegane jako „nie dostosowane” do rozwoju technologii i biznesu obejmuje obecnie szereg regulacji mających zastosowanie do przedsiębiorców cyfrowych na różnych poziomach w taki sposób, że może to nawet uniemożliwić prowadzenie określonej działalności lub co najmniej istotnie wpłynąć na przedsiębiorstwo. Menedżerowie potrzebują zatem posiadać dobrą orientację co do ram regulacyjnych otaczających prowadzone przez nich przedsięwzięcia tak, aby prawidłowo prowadzić je na rynku.

Celem kursu jest zaspokojenie tej potrzeby przez zapoznanie uczestników z ogólnymi zasadami ochrony cyfrowych produktów i usług: prawem autorskim, prawami do baz danych, przepisami o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, zasadami ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa. W ramach kursu zostaną również omówione zasady korzystania z cudzych dóbr niematerialnych (domena publiczna, dozwolony użytek, umowy licencyjne, otwarte licencje). Ponadto, w trakcie kursu dyskutowane będą obowiązujące i projektowane ramy dla usług cyfrowych (przepisy o usługach elektronicznych, Dyrektywa o prawie autorskim w jednolitym rynku cyfrowym, Akt o usługach cyfrowych, Akt o rynkach cyfrowych, Akt o danych). Po ukończeniu kursu uczestnicy będą potrafili ustalić odpowiedni zakres ochrony prawnej ich działalności oraz produktów, a także minimalizować zagrożenia prawne związane z użytkowaniem cudzych materiałów i danych we własnej działalności. Będą także rozumieli swoje obowiązki względem różnych organów władzy, wynikające z rosnącej liczby przepisów wprowadzanych na poziomie UE oraz krajowym.

Literatura:

Materiały przekazywane na bieżąco na zajęciach, w tym akty prawne.

Metody i kryteria oceniania:

Podstawą zaliczenia jest obecność i aktywny udział w zajęciach, a podstawą oceny test zawierający pytania jednokrotnego wyboru oraz jedno pytanie otwarte (do oceny pozytywnej konieczne jest uzyskanie co najmniej 60% poprawnych odpowiedzi). Podstawą do zwiększenia oceny może być przygotowanie samodzielnej lub grupowej pracy (referatu, prezentacji, projektu) na uzgodniony z prowadzącym temat związany z tematyką zajęć. Warunkiem uwzględnienia takiej pracy jest zaprezentowanie wykonanej pracy podczas zajęć. Prace będą oceniane pod kątem samodzielności, adekwatności doboru materiału do tematu oraz jasności przekazu.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)