Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Polityka makroekonomiczna i sektorowa

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2600-MSMz2PMS
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Polityka makroekonomiczna i sektorowa
Jednostka: Wydział Zarządzania
Grupy: Przedmioty obowiązkowe dla 2 roku, MSM zaoczne sem. letni
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Skrócony opis:

Przedmiot, cele i narzędzia polityki ekonomicznej. Polityka fiskalna i monetarna w gospodarce otwartej. Elementy polityki sektorowej. Problemy rozwoju i stabilizowania gospodarek. Globalizacja i problemy nierównowagi finansowej na świecie – kryzysy finansowe i kryzysy gospodarcze –wyzwania dla polityki gospodarczej. Polityka makroekonomiczna w Polsce w warunkach turbulencji na światowych rynkach finansowych i integracji z Unią Europejską

Pełny opis:

Przedmiot, cele i narzędzia polityki ekonomicznej- cele i narzędzia polityki makroekonomicznej w ujęciu keynesowskimi liberalnym.

Polityka monetarna i fiskalna w gospodarce otwartej- wewnętrzna i zagraniczna polityka gospodarcza, pozycja inwestycyjna, internalizacja polityki monetarnej i polityki fiskalnej w warunkach integracji i globalizacji gospodarki światowej, polityka pieniężna a polityka kursowa, polityka budżetowa i dochodowa, deficyt budżetowy a dług publiczny krajowy i zagraniczny – wyzwania dla polityki fiskalnej

Elementy polityki sektorowej- ewolucja struktury sektorowej gospodarek, globalizacja a zmiany struktury sektorowej gospodarek, polityka przemysłowa, inwestycyjna, polityka żywnościowa, polityka regionalna, rozwój i struktura sektora usług- serwicyzacja gospodarki.

Problemy rozwoju i stabilizowania gospodarek- stabilność i przejawy niestabilności gospodarek: inflacja i bezrobocie , wahania aktywności gospodarczej – antycykliczna polityka stabilizacyjna oraz polityka stabilizacyjno-dostosowawcza.

Globalizacja i problemy nierównowagi finansowej na świecie- wyzwania dla polityki gospodarczej- kryzysy finansowe: bankowe, walutowe( pierwszej i drugiej generacji) oraz eklektyczne, zadłużeniowe, giełdowe a kryzys gospodarczy, -znaczenie integracji w warunkach turbulencji i kryzysów finansowych, światowa nierównowaga finansowa i kryzys współczesny-problemy koordynacji polityki gospodarczej w układach ponadnarodowych.

Polityka makroekonomiczna w Polsce w warunkach turbulencji na światowych rynkach finansowych i integracji z Unią Europejską- znaczenie integracji w warunkach turbulencji i kryzysów finansowych, problemy polityki gospodarczej w okresie przedakcesyjnym i po przystąpieniu do UE ,dylematy polityki gospodarczej wobec akcesji do Unii Walutowej. Gospodarka światowa po kryzysie – analiza makroekonomiczna.

Literatura:

Ćwikliński H., (red), Polityka gospodarcza, PWE,2004

Winiarski. B., Polityka gospodarcza, WN PWN, 2006.

Barczyk R., Lubiński M., Dylematy stabilizacji koniunktury, Wyd. UE w Poznaniu, 2009.

Zborowska W., Szałański M., Polityka mieszana w makroekonomicznych modelach równowagi krótkookresowej. Symulacje komputerowe., WN WZUW, 2008.

Stiglitz J., Wizja sprawiedliwej globalizacji, PWN2007.

Roubini N., Mihn S., Ekonomia kryzysu, Wolters Kluwer,2011.

Rodrik D., Jedna ekonomia, wiele recept.Globalizacja,instytucje i wzrost gospodarczy. Wyd.Krytyki Politycznej, 2011.

Artykuły z piśmiennictwa ekonomicznego z zakresu bieżących problemów związanych z tematyką przedmiotu.

Efekty uczenia się:

Wiedza-zapoznanie studentów ze współczesnymi modelami prowadzenia polityki gospodarczej z uwzględnieniem realnych ograniczeń i możliwości ich praktycznej realizacji wynikających z integracji i globalizacji gospodarki światowej.

Umiejętności-wyposażenie studentów w umiejętność praktycznego zastosowania koncepcji teoretycznych w interpretacji i ocenie skutków praktyki prowadzonej polityki gospodarczej , zastosowanie poznanych narzędzi polityki gospodarczej do rozwiązywania rzeczywistych problemów współczesnych gospodarek, umiejętność interpretacji skutków stosowanych narzędzi polityki gospodarczej na decyzje mikropodmiotów gospodarczych: przedsiębiorstw i gospodarstw domowych , umiejętność analizowania ekonomicznych skutków regulacji i interwencji państwa w gospodarkę.

Kompetencje- student uzyskuje kompetencje do wykorzystania zdobytej wiedzy do przeprowadzania analizy przebiegu rzeczywistych procesów ekonomicznych na poziomie gospodarki narodowej i światowej, potrafi przewidywać skutki społeczno-ekonomiczne stosowanych narzędzi polityki makroekonomicznej i polityk sektorowych w warunkach postępujących procesów integracji i globalizacji gospodarki.

Metody i kryteria oceniania:

Wynik egzaminu pisemnego- forma wypowiedzi na trzy zagadnienia problemowe – max 5 pkt - ocena pozytywna od 60% tej wielkości.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)