Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Metodologia badań - 2

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2700-M-IN-Z2MB2
Kod Erasmus / ISCED: 15.4 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0322) Bibliotekoznawstwo, informacja naukowa i archiwistyka Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Metodologia badań - 2
Jednostka: Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii
Grupy: IN-ZAOCZNE II STOPNIA - 2 semestr (przedmioty wspólne dla wszystkich ścieżek)
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Założenia (opisowo):

Studenci posiadają podstawową wiedzę na temat metody naukowej oraz specyfiki ilościowych i jakościowych metod badawczych.

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Celem przedmiotu jest zapoznanie uczestników zajęć z metodami badawczymi wykorzystywanymi w bibliologii i informatologii oraz naukach pokrewnych, w tym przede wszystkim w naukach społecznych.

Pełny opis:

W czasie zajęć, poza zapoznaniem się z poszczególnymi etapami procesu badawczego, omówione zostaną wybrane metodologie stosowane w naukach o mediach i komunikacji społecznej, w szczególności bibliologii i informatologii, a także szerzej w naukach społecznych.

Omówione zostaną następujące zagadnienia:

- Metody typograficzna i proweniencyjna, a także analiza źródeł historycznych.

- Metoda bibliometryczna, analiza cytowań, bibliometria i naukometria.

- Case study.

- Etnografia - tradycyjna, wizualna i wirtualna.

Na zajęciach omówione zostaną również zagadnienia etyczne w badaniach społecznych. Przedstawione zostaną podstawowe powinności badacza i zasady etyczne, co zilustrowane zostanie historycznymi przykładami badań.

W czasie zajęć rozważane będą m.in. metody sporządzania różnego rodzaju kwerend, doboru narzędzi do potrzeb badawczych, sposoby utrwalania wiedzy,

zasady pracy grupowej w perspektywie różnych zadań naukowych, kwestie

motywacji i planowania badań.

Literatura:

Lektury podstawowe:

Creswell J. W. (2013). Projektowanie badań naukowych: metody jakościowe, ilościowe i mieszane. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jemielniak D. (red.) (2011). Badania jakościowe, t.1. Podejścia i teorie. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Jemielniak D. (red.) (2012). Badania jakościowe, t.2. Metody i narzędzia. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Lektury szczegółowe:

Bieńkowska, B. (1989). Metody bibliologiczne w badaniach dziejów nauki. Kwartalnik Historii Nauki i Techniki, 34(2), 331-342.

Strumińska-Kutra, M. & Koładkiewicz, I. (2012). Studium przypadku. [W:] red. D. Jemielniak, Badania jakościowe, t. 2, s. 1-40.

Kruszewski, T. (2008). Etnografia i jej wybrane zastosowania w badaniach bibliologicznych. Przegląd Biblioteczny, 3, s. 405-417. Dostępny w: http://bbc.uw.edu.pl/Content/2736/p2008_3_01.pdf.

Magala, S. (2012). Antropologia wizualna. [W:] red. D. Jemielniak, Badania jakościowe, t. 1, s. 141-166.

Cichocki, P., Jędrkiewicz, T. i Zydel, R. (2012). Etnografia wizualna. [W:] red. D. Jemielniak, Badania jakościowe, t. 2, s. 203-220.

Lista lektur może ulec rozszerzeniu w czasie realizacji przedmiotu w miarę potrzeb oraz oczekiwań studentów.

Efekty uczenia się:

Po ukończeniu zajęć student/ka:

K_W01 Zna i rozumie w pogłębionym stopniu specyfikę przedmiotową i metodologiczną bibliologii i informatologii jako subdyscypliny nauk o komunikacji społecznej i mediach, jej najnowsze osiągnięcia oraz główne tendencje rozwojowe.

K_W03 Zna i rozumie w pogłębionym stopniu metodologię badań prowadzonych w obszarze bibliologii i informatologii jako subdyscypliny nauk o komunikacji społecznej i mediach.

K_U02 Potrafi formułować i rozwiązywać problemy badawcze, dobierać metody i narzędzia ich rozwiązania (w tym zaawansowane techniki informacyjno-komunikacyjne), syntetyzować różne idee i punkty widzenia z wykorzystaniem wiedzy z zakresu bibliologii i informatologii oraz dyscyplin pokrewnych właściwych dla kierunku studiów.

K_K01 Jest gotów / gotowa do uznawania znaczenia wiedzy w rozwiązywaniu problemów badawczych i praktycznych oraz przeprowadzenia oceny krytycznej wiedzy własnej.

K_K02 Jest gotów / gotowa do uznawania znaczenia wiedzy w rozwiązywaniu problemów badawczych i praktycznych, korzystania z wiedzy i doświadczenia innych oraz przeprowadzenia oceny krytycznej wiedzy prezentowanej w źródłach informacji różnego typu, z zakresu bibliologii i informatologii.

Metody i kryteria oceniania:

Podstawą zaliczenia jest przygotowanie prac pisemnych, szkiców projektów badawczych na wybrane tematy. Wiedza studentów zweryfikowana zostanie na koniec zajęć w ramach odpowiedzi ustnej.

Dopuszczalna jedna nieusprawiedliwiona i jedna usprawiedliwiona nieobecność w semestrze. Student ma możliwość odrobienia nieobecności poprzez zaliczenie ustne omawianego na zajęciach tematu.

Nie ma możliwości poprawiania pozytywnych ocen.

Praktyki zawodowe:

brak

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)