Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Psychologia pracy

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2700-M-IN-Z2PP-OZB
Kod Erasmus / ISCED: 15.4 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0322) Bibliotekoznawstwo, informacja naukowa i archiwistyka Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Psychologia pracy
Jednostka: Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii
Grupy: IN-ZAOCZNE II STOPNIA - 2 semestr (spec.: OZB)
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Skrócony opis:

W trakcie zajęć prowadzona jest dyskusja na elementarne tematy związane z psychologicznymi uwarunkowaniami występującymi w środowiskach pracowniczych: konflikt,podejmowanie decyzji, motywowanie, systemy kar i nagród, negocjacje, style przywództwa.

Pełny opis:

Zajęcia obejmują następujące problemy;Konflikt-pojęcie ,typy i jego fazy,sposoby rozwiązywania.Rozwiązywanie problemów-rodzaje sytuacji problemowych,fazy i charakterystyka procesu rozwiązywania problemów.Podejmowanie decyzji.Procesy motywacyjne-podstawowe pojęcia,różnica pomiędzy motywacją braku o motywacją wzrostu.Motywacja a wybór kierunku działania.Wartość celów; prawdopodobieństwo sukcesu.

Literatura:

Obuchowski K; Psychologia dążeń ludzkich Warszawa 1983

Tomaszewski T; Psychologia ogólna t.1,2 Warszawa 1992

Włodarski Z; Psychologia uczenia się Warszawa 1989

Tokarski S;Kierowanie ludźmi Warszawa 1998

Gut J,Haman W; Docenić konflikt Warszawa 1993

Efekty uczenia się:

WIEDZA

K2A_W01Ma uporządkowaną, pogłębioną wiedzę o specyfice przedmiotowej i metodologicznej nauk humanistycznych, potrafi ją twórczo rozwijać i wykorzystywać w zakresie bibliologii i informatologii.

K2A_W05 Ma uporządkowaną , pogłębioną, prowadzącą do specjalizacji wiedzę z zakresu dyscyplin naukowych właściwych dla bibliotekoznawstwa i informacji naukowej innych niż kierunkowe.

K2A_W08 Ma szczegółową wiedzę o wybranych współczesnych dokonaniach z zakresu tych dyscyplin naukowych, które mogą stanowić punkt odniesienia /obszar współpracy w praktyce bibliotecznej i informacyjnej.

UMIEJĘTNOŚCI

K2A_U05 Posiada umiejętność integrowania wiedzy z różnych dyscyplin w zakresie nauk humanistycznych oraz jej zastosowania w nietypowych sytuacjach profesjonalnych związanych z wykonywaniem zawodu bibliotekarza albo pracownika informacji.

KOMPETENCJE SPOŁECZNE

K2A_K01Rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie.

K2A_K02 Potrafi inspirować i organizować proces uczenia się innych osób w zakresie kompetencji informacyjnych.

K2A_K03 Potrafi współdziałać i pracować w grupie , przyjmując w niej różne role.

K2A_K04 Potrafi odpowiednio określić priorytety służące realizacji określonego przez siebie lub innych zadania związanego z praktyką biblioteczną lub informacyjną.

K2A_K05 Prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z wykonywaniem zawodu bibliotekarza albo pracownika informacji.

Student potrafi rozróżnić rodzaje konfliktów,rodzaje sytuacji problemowych i ich próba rozwiązania,umiejętność podejmowania decyzji,umiejętność motywowania siebie i innych.Osiąganie sukcesu i przyjęcie porażki-metody w tym pomocne.

Metody i kryteria oceniania:

Przygotowanie prezentacji

Egzamin pisemny

Praktyki zawodowe:

Nie dotyczy

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)