Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Objazd kulturoznawczy

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3002-KON2019K9a
Kod Erasmus / ISCED: 14.7 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0314) Socjologia i kulturoznawstwo Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Objazd kulturoznawczy
Jednostka: Instytut Kultury Polskiej
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Tryb prowadzenia:

w terenie

Skrócony opis:

Objazd jest skierowany do studentów/tek wszystkich lat, niezależnie od stopnia i odbytych kursów, jest też przedmiotem adresowanym do uczestniczek i uczestników specjalizacji miejskiej.

Objazd naukowy polega na zajęciach odbywanych w terenie w trakcie kilkudniowego (zwykle trzy-, czterodniowego) wyjazdu, poprzedzonego spotkaniem merytorycznym. Podobne spotkanie odbywa się również po objeździe. Objazd jesienny (organizowany w semestrze zimowym, zwykle w październiku) ma najczęściej charakter miejski, a wiosenny (w semestrze letnim, zwykle w końcu kwietnia lub na początku maja) – regionalny albo mikroregionalny.

Pełny opis:

Objazdy mają profil historyczno-kulturowy, są autorską propozycją odczytania konkretnego miasta i regionu w kontekście jego przeszłości (nie gardzimy również współczesnością, zwłaszcza jeśli jest ona kluczem do uchwycenia genius loci i świadectwem długiego trwania stereotypów). Ich program jest też w dużej mierze kształtowany przez studentki i studentów, głównie poprzez wybór tematów referatów (na ogół proponujemy ich znacznie więcej, niż wynosi liczba zakładanych miejsc, studenci i studentki mogą też zaproponować własny temat).

Objazd składa się z referatów studentów/tek i członków/kiń kadry, zwiedzania wybranych obiektów oraz dopowiedzeń poreferatowych i dyskusji podsumowujących wieczory problemowe (każdy dzień staramy się kończyć takim wieczorem). Możliwe są także spotkania z przedstawicielami lokalnych społeczności, artystami, badaczami czy aktywistami.

Literatura:

Literatura jest każdorazowo dostosowana do miejsca, w którym się znajdujemy. Obejmuje różnorodne studia regionalne, literaturę historyczną, innych nauk humanistycznych i społecznych, beletrystykę itd.

Efekty uczenia się:

Student/-ka poszerza swoją historyczno-kulturową wiedzę nt. wybranego mikroregionu/miasta. W praktyce stosuje kategorie i metodologie badawcze nauczane na innych kursach w trakcie studiów kulturoznawczych.

Metody i kryteria oceniania:

Podstawą oceny jest stopień wystawiony za referat wygłoszony w trakcie objazdu.

Objazd kończy się krótkim egzaminem obejmującym wiedzę zdobywaną w trakcie udziału - ocena z niego wpływa stopień końcowy.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)