Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Literatura współczesna - Serbia

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3005-KU6LSE
Kod Erasmus / ISCED: 09.204 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0231) Języki obce Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Literatura współczesna - Serbia
Jednostka: Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej
Grupy: Zajęcia specjalnościowe: pierwszy rok studiów magisterskich
Punkty ECTS i inne: 4.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: serbski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Założenia (lista przedmiotów):

Literatura Serbii I 3005-KL4LS

Założenia (opisowo):

Znajomość j. serbskiego w stopniu umożliwiającym czytanie ze zrozumieniem tekstu literackiego oraz opracowań krytycznych oraz teoretycznoliterackich.

Skrócony opis:

Cykl spotkań poświęcony jest kulturze literackiej Serbii – utworom, autorom, instytucjom oraz różnym formom (na przykład nagrodom literackim) działalności okołoliterackiej w XXI wieku. Zagadnienia z zakresu poetyki i estetyki tekstu literackiego są rozpatrywane w odniesieniu do aktualnych problemów społecznych, politycznych i cywilizacyjnych współczesnej Serbii, a także w interdyscyplinarnych powiązaniach z innymi dziedzinami kultury i sztuki.

Pełny opis:

Przedmiot ma formę cyklu spotkań poświęconych kulturze literackiej Serbii – utworom, autorom, instytucjom oraz różnym formom (na przykład nagrodom literackim) działalności okołoliterackiej w XXI wieku. Zagadnienia z zakresu poetyki i estetyki tekstu literackiego są rozpatrywane w odniesieniu do aktualnych problemów społecznych, politycznych i cywilizacyjnych współczesnej Serbii, a także w interdyscyplinarnych powiązaniach z innymi dziedzinami sztuki.

Student/studentka w toku zajęć zapoznaje się z najnowszymi kierunkami rozwoju literatury serbskiej, poznaje sylwetki poszczególnych autorów i autorek, które są omawiane na tle najważniejszych wydarzeń politycznych, społecznych i kulturalnych w Serbii pierwszych trzech dekad XXI wieku. Celem zajęć jest prezentacja:

1) wiedzy o literaturze w kontekście kultury oraz historii Serbii w z uwzględnieniem specyfiki regionu bałkańskiego oraz w perspektywie charakterystycznych procesów historycznoliterackich;

2) dzieł reprezentatywnych współczesnej literatury serbskiej, sylwetek współczesnych pisarzy i pisarek, a także instytucjonalnych form organizacji i funkcjonowania życia literackiego w kontekście kulturowym, społecznym i politycznym omawianego okresu.

Efekty uczenia się:

Po zakończeniu zajęć student/studentka, który/która regularnie i aktywnie uczestniczył/uczestniczyła w zajęciach oraz na bieżąco zapoznawał/zapoznawała się w literaturą przedmiotu, będzie dysponować wiedzą na temat współczesnej kultury literackiej w Serbii, pozwalającą na rozpoznawanie ważnych zjawisk literackich , twórców oraz instytucji. Będzie potrafił/potrafiła analizować i interpretować utwory literackie, powiązać z tradycją i historią kraju i regionu, wyjaśnić specyfikę współczesnego życia literackiego Serbii na tle najważniejszych wydarzeń politycznych i społecznych XXI wieku.

Będzie umiał sformułować rzeczową wypowiedź na temat literatury i kultury literackiej Serbii w przeszłości i współcześnie. Będzie potrafił zastosować swą wiedzę w działaniach praktycznych - takich jak: przygotowanie prasowej notatki informacyjnej, sformułowanie wypowiedzi krytycznoliterackiej, opracowanie scenariusza audycji radiowej i/lub telewizyjnej dotyczącej zjawisk reprezentatywnych dla serbskiej kultury literackiej, poprowadzenie dyskusji na temat literatury serbskiej.

Metody i kryteria oceniania:

Metody oceniania

a) Obecność i aktywność na zajęciach. Dopuszczone są dwie nieobecności. Aktywność polegać ma na przeczytaniu i przemyśleniu zadanych lektur oraz aktywnym uczestnictwie w pracy nad tekstem podczas zajęć (udział w dyskusji, praca w grupie).

b) Prezentacja wybranego tematu na zajęciach i moderacja dyskusji.

c) Egzamin ustny.

Studenci przebywających w ramach wymiany międzynarodowej za granicą, zobowiązani są do ustalenia formy zaliczenia zajęć przed ich rozpoczęciem lub w pierwszym okresie ich trwania.

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2023/24" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-01-28
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Konwersatorium, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Angelika Kosieradzka
Prowadzący grup: Angelika Kosieradzka
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzamin
Konwersatorium - Egzamin
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)