Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Zajęcia fakultatywne. Paleografia łacińska z elementami edytorstwa

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3104-L2F-PŁZEE
Kod Erasmus / ISCED: 08.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0222) Historia i archeologia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Zajęcia fakultatywne. Paleografia łacińska z elementami edytorstwa
Jednostka: Instytut Historyczny
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Skrócony opis:
Pełny opis:

Paleografia łacińska z elementami edytorstwa – średniowiecze-nowożytność / Paleography with elements of historical documents’ editing (Middle Ages-Early Modern)

Ćwiczenia poświęcone są kształceniu i doskonaleniu umiejętności z zakresu paleografii, krytyki tekstu i źródłoznawstwa, umożliwiających zarówno poprawne odczytanie łacińskich i polskich tekstów źródłowych z rękopisu, jak również ich właściwe edytowanie. Wspólne czytanie rękopisów połączone będzie z omówieniem podstawowych zagadnień ewolucji pisma łacińskiego w polskim kręgu kulturowym od XIV do XVIII w., a także głównych zagadnień historyczno-językowych.

Zob. "zakres tematów" w szczegółowym sylabusie grupy zajęciowej w danym cyklu dydaktycznym.

Efekty uczenia się:

Umiejętność samodzielnego, poprawnego odczytania i edytowania rękopiśmiennego tekstu źródłowego.

Metody i kryteria oceniania:

Na końcową ocenę zasadniczy wpływ ma wykazywanie się przez uczestnika twórczą aktywnością podczas zajęć; przyswojeniem i przemyśleniem istotnych treści literatury przedmiotu a zarazem umiejętnością zastosowania jej warstwy teoretycznej (pojęciowej) i metodologicznej w samodzielnej analizie zagadnień paleograficznych i edytorskich.

Zajęcia zaliczane są na ocenę na podstawie w/w kryteriów. W przypadku nikłej aktywności uczestnika prowadzący przed wystawieniem ocen sprawdzi wiedzę i stopień przyswojenia materiału w formie indywidualnej rozmowy obejmującej cały program zajęć.

Dopuszczalna jest jedna nieusprawiedliwiona nieobecność w semestrze, następna pociąga za sobą konieczność zaliczenia obydwu na dyżurze. Trzy nieobecności bez uzasadnionych i udokumentowanych powodów zdrowotnych bądź losowych dyskwalifikują uczestnika.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)