Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

"Jedno słowo nie wystarczy": Kurs komunikowania międzykulturowego - perspektywa socjologiczna

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3301-INT-KA001-OG
Kod Erasmus / ISCED: 08.901 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0229) Nauki humanistyczne (inne) Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: "Jedno słowo nie wystarczy": Kurs komunikowania międzykulturowego - perspektywa socjologiczna
Jednostka: Instytut Anglistyki
Grupy: Przedmioty ogólnouniwersyteckie na Uniwersytecie Warszawskim
Przedmioty ogólnouniwersyteckie przez Internet (platforma edukacyjna)
Przedmioty ogólnouniwersyteckie ścisłe
Zajęcia ogólnouniwersyteckie w Instytucie Anglistyki
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne
nieobowiązkowe
ogólnouniwersyteckie

Założenia (opisowo):

Kurs ma na celu zapoznanie uczestników z istniejącymi modelami klasyfikacji kultur z jednej strony oraz z procesami komunikowania, zarówno werbalnego jak i niewerbalnego, w trakcie których to procesów ma miejsce aktualizacja i manifestacja określonego modelu kultury. Kultura rozumiana jest tutaj w najszerszym ujęciu, charakterystycznym dla antropologii kulturowej i socjologii kultury.

Kurs ma na celu nabycie wiedzy o kulturach oraz o metodach skutecznego komunikowania się z przedstawicielami różnych kultur. Uczestnicy uświadomią sobie bariery, które są odpowiedzialne za niepowodzenia w komunikowaniu się między ludźmi, oraz nabędą umiejętności przekraczania tych barier.

Tryb prowadzenia:

zdalnie

Skrócony opis:

Kurs dostarczający podstawowej wiedzy o prawidłowościach i teoriach umożliwiających lepsze zrozumienie zjawisk związanych z komunikowaniem się wewnątrz kultur i między nimi.

Pełny opis:

Wydarzenia poczatków XXI wieku wskazują, że globalizacja i wynikające z tego procesu napięcia i konflikty wymagają lepszego zrozumienia ludzi pochodzących z różnych kultur. Brak tej wiedzy i kompetencji w komunikowaniu sie z ludźmi z innych krajów i warstw społecznych powoduje, że postrzegamy relacje międzyludzkie w kategoriach 'gier wojennych', a nie jako procesy współpracy i współdziałania. Dlatego celem kursu jest przyswojenie przez uczestników podstawowej wiedzy o prawidłowościach i teoriach umożliwiających lepsze zrozumienie zjawisk zewiązanych z komunikowaniem się wewnątyrz kultur jak i między nimi. Uczestnicy poznają rolę, specyfikę i socjo-kulturowe uwarunkowania procesów komunikowania, związki zachodzace miedzy strategiami porozumiewania się a dynamiką i efektywnością procesów socjalizacji i akulturacji. Szczególną uwagę poświęcimy czynnikom zaburzajacym przebieg analizowanych zjawisk i procesów, wynikającym z owych zakłóceń konfliktom i nieporozumieniam, jak również możliwościom zapobiegania i rozwiązywania owych konfliktów. Rola języka, przekazu niewerbalnego i kontekstu komunikowania omawiana będzie w kontekscie wybranych modeli kulturowych.

Literatura:

Szopski, M. (2005), Komunikowanie Międzykulturowe, Warszawa, WSiP.

Efekty uczenia się:

W trakcie kursu uczestnicy nabęda pewien poziom kompetencji komunikacyjnych w środowisku wielokulturopwym. Niezbędnym warunkiem i efektem kursu jest nabycie CSA (cultural self-awareness) czyli świadomosci własnej tożsamości kulturowej. Uczestnicy otrzymają również narzędzia służące reflekcji teoretycznej nad zjawiskami interakcji międzykulturowej.

Metody i kryteria oceniania:

Kurs ma charakter informacyjno- warsztatowy. Po uzyskaniu informacji uczestnicy bedą musieli sie wykazać kompetencjami w konkretnych sytuacjach komunikacyjnych.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)