Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Literatura średniowieczna i odniesienia do niej we współczesnej literaturze science fiction i fantasy – Sem. mgr 3

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3301-LBS3BBŁ
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Literatura średniowieczna i odniesienia do niej we współczesnej literaturze science fiction i fantasy – Sem. mgr 3
Jednostka: Instytut Anglistyki
Grupy: Seminaria magisterskie dla studiów dziennych
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: (brak danych)
Rodzaj przedmiotu:

seminaria magisterskie

Pełny opis:

W ogólnym założeniu seminarium magisterskie dotyczyć będzie literatury średniowiecznej, renesansowej i siedemnastowiecznej w szerokim kontekście kulturowym tych epok oraz kontynuacji tradycji wywodzących się ze średniowiecza w literaturze współczesnej, w szczególności w obrębie gatunków fantasy i science fiction.

W odniesieniu do literatury średniowiecza główny nacisk położony będzie na okres średnioangielski i rozwój gatunków takich jak romans rycerski, alegoria senna, liryka religijna i świecka, gatunki epickie w obrębie literatury religijnej czy ballada ludowa, jak również średniowieczny kontekst dla gatunków takich jak sielanka czy epos.

W obrębie literatury renesansowej zakres seminarium obejmuje w szczególności tradycję

poetycką tego okresu, zarówno liryczną (poeci metafizyczni), jak i narracyjną (Milton).

Ponadto szczególna uwaga poświęcona będzie współistnieniu kultury ustnej i piśmiennej w kulturze średniowiecza i zagadnieniom metryki.

W kontekście literatury współczesnej seminarium poświęcone będzie tym przejawom kultury współczesnej, w obrębie której najbliżej kontynuowane są wątki i estetyka średniowiecza. W obrębie literatury oznacza to głównie zainteresowanie tradycją fantasy oraz science fiction począwszy od klasycznych pozycji E.R. Eddisona, C.S.Lewisa, J.R.R. Tolkiena i M. Peake'a aż po teksty P. Andersona, M. Moorcocka, D. Adamsa, U. Le Guinn, T. Pratchetta, N. Gaimana, S. Clarke, R. Granta/D. Naylora, M.M.Martina, P. Pullmana i innych.

Ponadto wiele uwagi poświęcone będzie tradycji filmowej, w tym zarówno adaptacjom filmowym tych gatunków literatury, jak i klasycznych pozycji filmowych ( w szczególności tych wykorzystujących tradycje mitu - Star Wars, Alien, Terminator).

Mile widziane są również projekty badawcze odnoszące się do związków literatury z muzyką (szczególnie XIV- XVII w. i lata 60-70 XX w. ) oraz tradycji komiksu i graphic novel oraz literatury komicznej.

Efekty uczenia się:

Student zdobywa zaawansowaną wiedzę na temat : Literatura średniowieczna i odniesienia do niej we współczesnej literaturze science fiction i fantasy – Sem. mgr 3 i rozwija swoje umiejętności analityczne.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)