Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Badania nad literaturą hispanoamerykańską - tekst i kontekst II

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3305-BLHA2-1U
Kod Erasmus / ISCED: 09.2 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0231) Języki obce Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Badania nad literaturą hispanoamerykańską - tekst i kontekst II
Jednostka: Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich
Grupy: Plan specjalności latnoamerykańskiej 1 rok 2 stopnia
Przedmioty podstawowe dla 1 roku studiów 2 stopnia, specjalność latynoamerykańska
Punkty ECTS i inne: 3.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: hiszpański
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Założenia (opisowo):

Zajęcia są obowiązkowe dla studentów I roku studiów II stopnia (latynoamerykanistycznych).

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Zajęcia mają na celu przedstawienie studentom najciekawszych zjawisk w najnowszej, bo XXI-wiecznej literaturze latynoamerykańskiej, z uwzględnieniem jej narodowych odmian.

Pełny opis:

Kurs ma na celu przedstawienie studentom najciekawszych zjawisk w najnowszej, bo XXI-wiecznej literaturze latynoamerykańskiej, z uwzględnieniem jej narodowych odmian. Na kolejnych zajęciach analizować więc będziemy teksty literackie reprezentujące Argentynę, Boliwię, Chile, Ekwador, Kolumbię, Peru, Meksyk, Paragwaj i Urugwaj. Wychodząc od kategorii estetycznych, spróbujemy prześledzić, w jaki sposób teksty pisane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety odpowiadają na wyzwania rzeczywistości politycznej i społecznej oraz wpisują się w tradycję historyczną i literacką.

Literatura:

Lektury:

-- Cabezón Cámara Gabriela, Las aventuras de la China Iron (Argentyna);

- Colanzi Liliana, Nuestro mundo muerto (wybrane opowiadania) (Boliwia);

- Pilar Quintana, La perra (Kolumbia);

- Luiselli Valeria, La historia de mis dientes (Meksyk);

- Natalia García Freire, Nuestra piel muerta (Ekwador);

- Roque Larraquy, La comemadre (Argentyna);

- Andrea Jeftanovic, Escenario de guerra (Chile);

- Fernanda Trias, Mugre rosa (Urugwaj);

- Felix Bruzzone, Los topos (Argentyna);

- Maribel Barreto, Codicia (Paragwaj).

Efekty uczenia się:

Po semestrze zajęć student zna i rozumie oraz jest w stanie twórczo rozwijać i stosować w działalności zawodowej specyfikę przedmiotową i metodologiczną właściwą dla badań nad literaturą, szczególnie nad latynoamerykańską literaturą najnowszą, jak również związaną z nimi terminologię na poziomie rozszerzonym (K_W01); powiązania literaturoznawstwa z innymi dziedzinami nauk humanistycznych i społecznych (K_W02); podstawowe pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności intelektualnej i prawa autorskiego oraz konieczność zarządzania zasobami własności intelektualnej (K_W03); zjawiska literackie i kulturalne w krajach latynoamerykańskich, a zwłaszcza ma pogłębioną wiedzę o powiązaniach nowych badań i trendów z zakresu badań nad literaturą latynoamerykańską z innymi dyskursami humanistycznymi (K_W04); terminologię, teorię i metodologię z zakresu badań nad literaturą latynoamerykańską (K_W05); współczesne dokonania ośrodków i szkół badawczych związanych ze studiami nad literaturą latynoamerykańską (K_W06). Student potrafi również wykorzystać nabyte umiejętności badawcze, obejmujące krytyczną analizę hispanojęzycznych tekstów literackich, syntezę różnych idei i poglądów, dobór metod i konstruowanie narzędzi badawczych, opracowanie i prezentację wyników, pozwalające na oryginalne rozwiązywanie złożonych problemów w zakresie literaturoznawstwa (K_U01); samodzielnie zdobywać wiedzę w zakresie literaturoznawstwa i poszerzać umiejętności badawcze oraz podejmować autonomiczne działania zmierzające do rozwijania zdolności i kierowania własną karierą zawodową (K_U02); wykorzystać nabyte umiejętności językowe w zakresie rozumienia i tworzenia tekstów ustnych i pisemnych z wykorzystaniem terminologii fachowej (K_U03). Ponadto student jest gotów do współdziałania w grupie, z przyjmowaniem w niej różnych ról (K_K01).

Metody i kryteria oceniania:

Warunkiem zaliczenia zajęć jest regularne w nich uczestnictwo (możliwe 2 nieobecności nieusprawiedliwione), systematyczna lektura wskazanych przez wykładowczynię tekstów, udział w dyskusjach oraz zdanie końcowego egzaminu pisemnego.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2024-02-19 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Konwersatorium, 30 godzin, 23 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Barbara Jaroszuk-Żuradzka
Prowadzący grup: Barbara Jaroszuk-Żuradzka
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzamin
Konwersatorium - Egzamin
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)