Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Prawnokarna ochrona dziecka

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3401-FAK-PKOd
Kod Erasmus / ISCED: 10.4 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0421) Prawo Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Prawnokarna ochrona dziecka
Jednostka: Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji
Grupy: Przedmioty fakultatywne - I i II stopień
Przedmioty Instytutu Profilaktyki i Resocjalizacji
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Założenia (opisowo):

Wiedza z zakresu prawa karnego zdobyta w trakcie wcześniejszych lat studiów

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Przedmiot jest wykładem fakultatywnym skierowanym do studentów, którzy chcą zdobyć wiedzę z zakresu problematyki ochrony dziecka w systemie polskiego prawa karnego. Jego celem jest zapoznanie słuchaczy z zakresem i funkcją przepisów, które stwarzają warunki do odpowiedniej ochrony określonych dóbr dziecka, w szczególności jego życia, zdrowia, nietykalności cielesnej, godności, prawa do prawidłowego rozwoju. Niniejsza analiza przepisów poprzedzona jest ich genezą. Zadaniem wykładu jest również zdiagnozowanie skali zjawiska związanego z naruszaniem dóbr dziecka oraz przedstawienie działań podejmowanych

w celu przeciwdziałania temu zjawisku. Zakres tematyczny w największym stopniu odnosi się do problematyki ochrony tych dóbr, które wiążą się ściśle z faktem bycia osobą niepełnoletnią, której funkcjonowanie uzależnione jest od zachowań osób dorosłych.

Pełny opis:

Przedmiot jest wykładem fakultatywnym skierowanym do studentów, którzy chcą zdobyć wiedzę z zakresu problematyki ochrony dziecka w systemie polskiego prawa karnego. Jego celem jest zapoznanie słuchaczy z zakresem i funkcją przepisów, które stwarzają warunki do odpowiedniej ochrony określonych dóbr dziecka, w szczególności jego życia, zdrowia, nietykalności cielesnej, godności, prawa do prawidłowego rozwoju. Niniejsza analiza przepisów poprzedzona jest ich genezą. Zadaniem wykładu jest również zdiagnozowanie skali zjawiska związanego z naruszaniem dóbr dziecka m.in. na podstawie: statystyk Komendy Głównej Policji obejmujących dane dotyczące osób podejrzanych i pokrzywdzonych jak również postępowań wszczętych i zakończonych, przestępstw stwierdzonych i wykrytych; badań opinii publicznej; informacji przekazywanych przez różne podmioty np. stowarzyszenia i fundacje zajmujące się udzielaniem wsparcia dla dzieci będących ofiarami określonych przestępstw.

Przedstawione zostaną również informacje dotyczące działań podejmowanych w celu przeciwdziałania naruszaniu dóbr dziecka m.in. poprzez analizę programów przyjętych do realizacji przez władze krajowe i lokalne a także kampanii informacyjnych, szkoleń i warsztatów skierowanych do ogółu społeczeństwa lub wybranych grup (tj. policjantów, pedagogów, psychologów, lekarzy i innych profesjonalistów, których praca związana jest z możliwością reagowania w przypadku popełnia w stosunku do dziecka przestępstwa).

Zakres tematyczny w największym stopniu odnosi się do problematyki ochrony tych dóbr, które wiążą się ściśle z faktem bycia osobą niepełnoletnią, której funkcjonowanie uzależnione jest od zachowań osób dorosłych Obejmuje następujące zagadnienia:

I. Ochrona płodu ludzkiego w kontekście przestępstw: przerwania ciąży za zgodą i bez zgody, uszkodzenia prenatalnego oraz Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

II. Ochrona życia i zdrowia dziecka w kontekście przestępstwa dzieciobójstwa i przestępstwa narażenia na niebezpieczeństwo.

III. Ochrona dziecka przed złym traktowaniem w kontekście przestępstwa znęcania się i kontratypu karcenia nieletnich.

IV. Ochrona dziecka przed nadużyciami seksualnymi i komercyjnym wykorzystaniem w kontekście przestępstw: obcowania płciowego z małoletnim, zakazanego nawiązanie kontaktu z małoletnim, zakazu publicznego propagowania zachowań o charakterze pedofilskim, kazirodztwa, pornografii, stręczycielstwa i sutenerstwa, handlu dziećmi.

V. Ochrona dziecka przed narkomanią, używaniem alkoholu oraz paleniem tytoniu w kontekście Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, przestępstwa rozpijania małoletniego, Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

VI. Ochrona opieki i nadzoru nad dzieckiem w kontekście przestępstw: uchylanie się od alimentów, porzucenia, uprowadzenia oraz organizowanie adopcji wbrew przepisom ustawy.

Literatura:

- Grześkowiak A., Wiak K., Kodeks karny. Komentarz , 2012,

- Handel dziećmi : wybrane problemy, red. Z. Lasocik, M. Koss, Ł. Wieczorek., Warszawa 2007,

- O wykorzystywaniu seksualnym i zachowaniach seksualnych dzieci, Dziecko krzywdzone, Nr 4 (41),2012.

- Różycka-Jaroś S., Karcenie dzieci – czyn zabroniony czy okoliczność uchylająca karalność, Warszawa 2012.

- Marzec-Holka, K., Dzieciobójstwo: przestępstwo uprzywilejowane czy zbrodnia, Bydgoszcz 2004,

- Mierzwińska-Lorencka J., Karnoprawna ochrona dziecka przed wykorzystywaniem seksualnym, Warszawa 2012,

- Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z dnia 7 stycznia 1993 r. (Dz.U. Nr 17, poz. 78 ze zm.),

- Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca

2005 r. (Dz.U. Nr 179, poz. 1485 ze zm.),

- Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982 r. (Dz.U. Nr 35, poz. 230 ze zm.),

- Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z dnia 9 listopada 1995 r. (Dz.U. 1996 Nr 10, poz. 55 ze zm.),

- Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz. U. Nr 180 poz. 1493 ze zm.)

- Ustawa o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy

w rodzinie oraz niektórych innych ustaw z dnia 10 czerwca 2010 r. (Dz. U. Nr 125 poz. 842),

- Wąsek A., Zawłocki R., Kodeks karny. Część szczególna. Komentarz do artykułów 117–221. Tom I , 2010,

- Zielińska E., Prawne problemy ludzkiej prokreacji, Wyd. A Marszałek, Toruń, 2000.

Efekty uczenia się:

Uczestnicy zajęć :

1.Znają podstawowe przepisy prawne związane z prawnokarną ochroną dziecka w Polsce

2. Znają podstawowe informacje dotyczące skali zjawiska związanego z naruszaniem dóbr osobistych dziecka

3.Potrafią wykorzystać ujęcie teoretyczna do oceny skuteczności obowiązujących przepisów i praktyki ich stosowania

4.Umieją zidentyfikować procesy i zjawiska zachodzących w polskim społeczeństwie w zakresie prawnokarnej ochrony dziecka

5. Umieją odpowiednio reagować na przypadki zetknięcia się z problemem naruszenia dóbr dziecka.

6.Umieją współpracować w zespole.

Metody i kryteria oceniania:

1. Ocena ciągła – uwzględniająca przygotowanie do zajęć i aktywność

2.Prezentacja

3.Zaliczenie ustne

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)