Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Warsztat pedagogiczny pracy z osobami niedostosowanymi społecznie i zagrożonymi niedostosowaniem społecznym - Klinika Kariery

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3401-FAK-WPd
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (0314) Socjologia i kulturoznawstwo Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Warsztat pedagogiczny pracy z osobami niedostosowanymi społecznie i zagrożonymi niedostosowaniem społecznym - Klinika Kariery
Jednostka: Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji
Grupy: Przedmioty fakultatywne - I i II stopień
Przedmioty Instytutu Profilaktyki i Resocjalizacji
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Założenia (opisowo):

Posiadanie podstawowych wiadomości z zakresu diagnostyki jednostek i środowiska, projektów profilaktyczno-wychowawczych, innowacyjnych metod pracy z dziećmi i rodziną, podstaw nauczania resocjalizującego, metodyki pracy resocjalizacyjnej, psychologii klinicznej.

Tryb prowadzenia:

mieszany: w sali i zdalnie

Skrócony opis:

Warsztat adresowany jest do studentów, którzy wybrali specjalizację wychowanie resocjalizujące z przygotowaniem pedagogicznym.

Warsztat realizowany jest jako zajęcia doskonalące w sposób praktyczny umiejętności zawodowe w ramach kliniki kariery.

Celem warsztatu jest zdobycie wiedzy, umiejętności i kompetencji z zakresu pracy z osobami niedostosowanymi społecznie i zagrożonymi niedostosowaniem społecznym, przebywającymi w placówkach edukacyjnych, wychowawczych i resocjalizacyjnych.

Pełny opis:

Warsztat umożliwia studentom zdobycie wiedzy z zakresu prawa oświatowego, ścieżki awansu zawodowego wychowawcy - nauczyciela, etyki zawodowej oraz aspektów dydaktyczno – wychowawczych w systemie oświaty. Poza tym warsztat daje możliwość zdobycia umiejętności opracowania dokumentacji placówki, uczniów, wychowanków.

Student nabywa umiejętności interpersonalne, w tym umiejętności komunikacyjne, rozwiązywania konfliktów, zachowań asertywnych oraz radzenia ze stresem.

Warsztat przygotowuje do rozpoznawania różnych form i rodzajów agresji i przemocy a także stosowania skutecznych strategii i metod zapobiegawczych i redukujących dane działania.

Student poznaje rodzaje uzależnień, czynniki ryzyka, które sprzyjają uzależnieniom i zdobywa umiejętność stosowania odpowiednich działań profilaktycznych w tym zakresie.

Zajęcia uświadamiają studentom jak ważne jest zdobywanie wiedzy i profesjonalnych umiejętności pedagogicznych, dydaktycznych, wychowawczych i resocjalizacyjnych.

Udział w warsztacie umożliwia uzyskanie kompetencji zawodowych, komunikacyjnych i analitycznych (rozwiązywania problemów uczniów i wychowanków).

Efekty uczenia się:

Po zakończeniu zajęć student:

Wiedza

- ma uporządkowaną wiedzę o istocie i treści norm i reguł prawnych, organizacyjnych, moralnych, etycznych organizujących działanie struktur instytucji edukacyjnych, wychowawczych, resocjalizacyjnych;

- ma wiedzę diagnostyczną o zjawiskach i procesach społecznych, które są identyfikowane jako problemy i trudności oraz związane są z aspektami dydaktyczno-wychowawczymi w obszarze edukacyjnym, wychowawczym i resocjalizacyjnym;

Umiejętności

- potrafi zastosować umiejętności interpersonalne, w tym umiejętności komunikacyjne, rozwiązywania konfliktów, zachowań asertywnych oraz radzenia ze stresem;

- umie analizować i naukowo uzasadniać wieloaspektowe przyczyny i konsekwencje agresji, przemocy i uzależnień;

- potrafi właściwie stosować procedury i metody związane z rozpoznawaniem i zapobieganiem (profilaktyką) agresji, przemocy, uzależnień;

Kompetencje

- ma świadomość znaczenia złożonej wiedzy i profesjonalnych umiejętności profesjonalnych pedagogicznych, dydaktycznych, wychowawczych i resocjalizacyjnych w pracy i rozumie potrzebę ich stałego rozwoju;

- posiada kompetencje tj. zawodowe, komunikacyjne i analityczne do pracy z uczniami i wychowankami.

Metody i kryteria oceniania:

Sposób zaliczenia warsztatu:

Wszystkie efekty uczenia się zostaną zweryfikowane za pomocą aktywności studentów podczas zajęć i ich frekwencji na zajęciach.

Wymagana 80 % obecności.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)