Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Estetyka

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3501-NZ-F20-2
Kod Erasmus / ISCED: 08.1 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0223) Filozofia i etyka Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Estetyka
Jednostka: Wydział Filozofii
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Skrócony opis:

Kurs skupia się na prześledzeniu wpływu klasycznych dociekań z zakresy estetyki filozoficznej na teorię i praktykę sztuki współczesnej. Szczególnie interesować nas będzie problematyka filozoficzna i antropologiczna związana z kategorią obrazu. Prowadzić będziemy badania nad fenomenologią i hermeneutyką obrazu, problematyką materialności obrazu, relacji pomiędzy obrazem a tekstem, powierzchnią i głębiom obrazu, rolą koloru, widzialnością i wizualnością. Poddamy również analizie filozoficzno-antropologicznej różne typy obrazów. Celem zajęć jest zbadanie najważniejszych kontekstów filozoficznych współczesnej praktyki artystycznej a także określenie, do jakiego stopnia filozoficzne teorie umożliwiają zrozumienie stanowisk artystycznych, rozwijających się od czasu narodzin europejskiego modernizmu.

Pełny opis:

Kurs skupia się na prześledzeniu wpływu klasycznych dociekań z zakresy estetyki filozoficznej na teorię i praktykę sztuki współczesnej. Szczególnie interesować nas będzie problematyka filozoficzna i antropologiczna związana z kategorią obrazu. Prowadzić będziemy badania nad fenomenologią i hermeneutyką obrazu, problematyką materialności obrazu, relacją pomiędzy obrazem a tekstem, powierzchnią i głębią obrazu, rolą koloru, widzialnością i wizualnością, problematyką czasu i przestrzeni. Poddamy również analizie filozoficzno-antropologicznej różne typy obrazów. Celem zajęć jest zbadanie najważniejszych kontekstów filozoficznych współczesnej praktyki artystycznej a także określenie, do jakiego stopnia filozoficzne teorie umożliwiają zrozumienie stanowisk artystycznych, rozwijających się od czasu narodzin europejskiego modernizmu. Naszym celem jest zaznajomienie studentów z tradycją filozoficznych prób zgłębienia problematyki obrazu, twórczości artystycznej, związku pomiędzy zmysłowością a uczuciowością, relacji między wartościami estetycznymi a doświadczeniem estetycznym, autonomii estetyki wobec rozstrzygnięć ontologicznych i epistemologicznych.

Literatura:

Literatura pomocnicza do wykładu oraz literatura do ćwiczeń zostanie podana na pierwszym spotkaniu. Teksty oraz wybrane materiały wizualne będą udostępnione na platformie edukacyjnej.

Efekty uczenia się:

Nabyta wiedza:

- wszechstronnie zna i dogłębnie rozumie wybrane kierunki i stanowiska współczesnej filozofii w zakresie estetyki

- ma szeroką wiedzę o głównych kierunkach rozwoju i najważniejszych nowych osiągnięciach we współczesnej estetyce oraz teoriach sztuki

Nabyte umiejętności:

- samodzielnie interpretuje tekst filozoficzny, komentuje i konfrontuje tezy pochodzące z różnych tekstów

- twórczo wykorzystuje wiedzę filozoficzną i metodologiczną w formułowaniu hipotez i konstruowaniu krytycznych argumentacji w odniesieniu do praktyk i z zjawisk artystycznych

Nabyte kompetencje społeczne:

- uczestniczy w życiu społecznym i kulturalnym, interesuje się nowatorskimi koncepcjami filozoficznymi w powiązaniu z innymi częściami życia kulturalnego i społecznego

Metody i kryteria oceniania:

Zaliczenie na podstawie pisemnego opracowania wybranego problemu filozoficznego z przygotowanego zestawu oraz krótkiej rozmowy egzaminacyjnej (lista lektur zostanie podana). Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest zaliczenie ćwiczeń.

Dopuszczalna liczba nieobecności podlegających usprawiedliwieniu: 2

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)