Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Socjologia płci

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3502-SSZCZ-29
Kod Erasmus / ISCED: 14.2 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0314) Socjologia i kulturoznawstwo Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Socjologia płci
Jednostka: Wydział Socjologii
Grupy: Fak. wykłady 30 h (semestr letni)
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Zajęcia przeznaczone są dla studentów zainteresowanych problematyką socjologii płci jako odrębnej subdyscypliny socjologii.

Pełny opis:

W toku zajęć, poprzez szczegółowe zapoznanie się z najważniejszymi zagadnieniami i problemami, którymi zajmuje się obecnie socjologia płci, student będzie umiał odpowiedzieć na kluczowe pytania, które współcześnie zadają sobie badacze i badaczki. Uczestnik kursu szczegółowo zapozna się z głównymi zagadnieniami współczesnej socjologii płci – rozróżnieniem sex/gender, rolami płciowymi, relacjami płci, reżimami płci, porządkiem płci i upłciowieniem społeczeństwa, a także tożsamościami płciowymi. Podczas kursu przyglądać się będziemy temu w jaki sposób społeczne kategorie płci przenikają podstawowe instytucje społeczne, takie jak rodzina, szkoła czy praca, czym są kategorie kobiecości i męskości i jak są konstruowane, jak kształtuje się język i dyskursy płci, a także jak się to zmienia w czasie.

Literatura:

"Społeczeństwo Genderowe” M. Kimmel „Socjologia płci. Płeć w dużej skali” R. Connell „50 key concepts in gender studies” “Gender w społeczeństwie polskim” K. Slany i in.

Efekty uczenia się:

K_W05 posiada podstawową wiedzę strukturach, wybranych instytucjach społecznych i ich wzajemnych relacjach K_W08 jest świadomy zróżnicowania społecznego oraz istnienia nierówności społecznych, a także ich wpływu na życie jednostek i funkcjonowanie grup społecznych K_W10 posiada podstawową wiedzę o rodzajach więzi społecznych i rządzących nimi prawidłowościach K_W11 rozumie społeczną naturę relacji łączących jednostki, grupy i instytucje społeczne K_W22 posiada podstawową wiedzę na temat najważniejszych zagranicznych, międzynarodowych i krajowych badań socjologicznych K_W23 posiada podstawową wiedzę o normach i regułach organizujących struktury i instytucje społeczne K_W29 jest świadom procesów zachodzących w społeczeństwie polskim i globalnym oraz ich konsekwencji w zakresie postaw i instytucji społecznych K_U03 potrafi zastosować podstawowe terminy i kategorie socjologiczne do analizy społeczeństwa, zwłaszcza współczesnego społeczeństwa polskiego K_U05 potrafi formułować proste samodzielne sądy na temat przyczyn wybranych procesów i zjawisk społecznych K_U06 potrafi posługiwać się podstawowymi kategoriami teoretycznymi do opisu zmian społecznych we współczesnych społeczeństwach

Metody i kryteria oceniania:

egzamin pisemny Dopuszczalna liczba nieobecności podlegających usprawiedliwieniu Zasady zaliczania poprawkowego: takie same jak w I terminie

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)