Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Metody badań kulturoznawczych

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3700-CS2-1-MBK
Kod Erasmus / ISCED: 08.0 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0220) Nauki humanistyczne Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Metody badań kulturoznawczych
Jednostka: Wydział "Artes Liberales"
Grupy: Przedmioty dla I roku: Kulturoznawstwo - cywilizacja śródziemnomorska, studia II stopnia
Przedmioty: Kulturoznawstwo - cywilizacja śródziemnomorska, studia II stopnia
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Założenia (opisowo):

Podstawowa wiedza z kulturoznawstwa

Skrócony opis:

Przedmiot ma zapoznać studentów z metodologią badań w obszarze nauk społecznych (antropologią społeczną i socjologią). Szczególnie akcentowana będzie perspektywa etnograficzna.

Pełny opis:

Przedmiot składać się będzie z następujących wyróżnionych cykli tematycznych:

1. wstęp teoretyczny

2. przykłady tematyczne i formalne

3. projektowanie badań

Studenci będą mieli możliwość zapoznania się z ze specyfiką prowadzenia badań, głównie jakościowych oraz interpretacji zjawisk w obszarze takich aspektów życia, jak tożsamość, nacjonalizm, język, taniec czy kultura popularna. Duży nacisk w zajęciach będzie położony na metody badań terenowych oraz sposoby analizowania tekstu. Poszczególne zagadnienia będą omawiane w odniesieniu do konkretnych przypadków pochodzących z bsanu śródziemnomorskiego, głównie z Grecji i Cypru..

Literatura:

Literatura ogólna (przykłady):

Barker Ch., Studia kulturowe. Teoria i praktyka, Kraków 2005.

Badanie kultury. Elementy teorii antropologicznej, red. M. Kempny, E. Nowicka, Warszawa 2003.

Buchowski M., Burszta W., O założeniach interpretacji antropologicznej, Warszawa 1992.

Geertz C., Interpretacja kultur. Wybrane eseje, Kraków 2005 .

Herzfeld M., Zażyłość kulturowa. Poetyka społeczna w państwie narodowym, Kraków 2007.

Metody badań jakościowych, t. 1-2, red. N. K. Denzin, Y. S. Lincoln, Warszawa 2009.

Willis P., Wyobraźnia etnograficzna, Kraków 2005.

literatura szczegółowa (przykłady):

Leigh Fermor P., Mani. Podróże po południowym Peloponezie, Warszawa 2013.

Papadakis Yiannis, Echoes from the Dead Zone, London-New York 2005 (fragmenty).

Nikos Dimos, Nieszczęście bycia Grekiem, Wrocław 2016.

Wrazas Ilias, Dyskomfort (nowo)Greków, Wrocław 2010.

Efekty uczenia się:

Po ukończeniu przedmiotu Studentka/Student:

Zna i rozumie

P_MBK_W1: wybrane tendencje rozwoju, powiązania dyscyplin naukowych wokół studiów nad kulturą (m.in. kulturoznawstwo, nauki o kulturze i religii, ale i antropologia) oraz związaną z owymi dyscyplinami przykładową terminologię i powiązane z nią metodologie (odnosi się do K_W02).

P_MBK_W2: pogłębione, wybrane metody analizy i prób interpretacji wytworów (tekstów) kultury w obrębie odpowiednio dobranych tradycji i teorii badawczych, a także zależnych od dobranych przykładów elementów studiów regionalnych i gatunkowych (K_W03, K_W08).

P_MBK_W3: zależności i głębokie związki między dyscyplinami skupionymi wokół immanentnie interdyscyplinarnego kulturoznawstwa, z uwzględnieniem wybranych elementów dyscyplin społecznych, w tym socjologii kultury (K_W06, K_W07).

Potrafi

P_MBK_U1 samodzielnie lub - szczególnie w początkowych fazach przedmiotu - z pomocą prowadzącego formułować, a następnie prezentować w rozwinięty sposób problemy badawcze (wykazując si znajomością: doboru źródeł - w tym tekstów w języku angielskim - języka pojęciowego i struktury wypowiedzi, metod analitycznych, krytycznych i argumentacyjnych) w ramach odpowiednio dobranej metodologii badawczej zależnej od przedstawianego w prezentacji problemu (K_U01, K_U02).

P_MBK_U2: zastosować w piśmie (prezentacja pisemna) i słownie (prezentacja ustna oraz debata) odpowiednie zasoby analogowe i cyfrowe, w tym wyspecjalizowanych aplikacji wspierających tak działania prezentacyjne, jak badawcze (K_U01, K_U06)

P_MBK_U3: uczestniczyć w debatach, dyskusjach, przysłuchiwać się krytycznie prezentacjom i referatom oraz, w razie potrzeby, poprawiać poglądy innych lub weryfikować swoje, zawsze z poszanowanej zdania drugiej osoby (K_U03).

Jest gotów do

P_MBK_K1: nieustannego stosowania i egzekwowania zasad etosu akademickiego, w tym elementów ślubowania studenckiego, ze szczególną świadomością znaczenia praw autorskich i odpowiedzialności za plagiat lub autoplagiat, a także świadomością odpowiedzialnego zabierania głosu w dyskusji i debacie (K_K03);

P_MBK_K2: okazania szacunku do osób studenckich - ich poglądów, tożsamości, specyfiki kulturowej - nie tylko wobec uczestniczących czynnie (debatując, dyskutując) wraz z nim/nią zajęciach, ale i wobec tych, którzy wybierają obserwować, nie angażując się w konwersacje (K_K05).

Odniesienie do efektów uczenia się programu studiów:

Zna i rozumie

K_W02 główne tendencje rozwojowe i powiązania dyscyplin naukowych z zakresu kulturoznawstwa i badań recepcji kultury antycznej oraz związane z nimi współczesne metodologie i terminologie.

K_W03 pogłębione metody analizy i interpretacji wytworów kultury oraz wybranych tradycji, teorii i szkół badawczych.

K_W06 powiązania między dyscyplinami humanistycznymi oraz specyficzne zależności między poszczególnymi dyscyplinami, które dotyczą studiów nad kulturą; nabył podstawy podejścia interdyscyplinarnego w studiach kulturoznawczych i międzycywilizacyjnych.

K_W07 zależności między poszczególnymi dyscyplinami, które dotyczą studiów nad kulturą oraz innymi dyscyplinami z zakresu humanistyki i wybranych nauk społecznych.

K_W08 specyfikę studiów regionalnych.

Potrafi

K_U01 samodzielnie formułować problemy badawcze, dokonuje właściwego doboru źródeł, przeprowadza ich krytyczną analizę i ocenę według uświadomionych uprzednio kryteriów, potrafi dostosować metodologię do przedmiotu badań, formułuje wnioski ze świadomością różnych punktów widzenia, potrafi prezentować wyniki swoich badań, wykorzystując nowoczesne narzędzia techniczne i multimedialne.

K_U02 przeprowadzić krytyczną analizę i interpretację wybranych wytworów i zjawisk kultury oraz ich ocenę, uwzględniając ich znaczenie a także oddziaływanie w procesie historyczno- kulturowym.

K_U03 przekazać uzyskane wyniki w postaci wypowiedzi ustrukturyzowanej i uargumentowanej, zarówno w formie pisemnego opracowania jak i ustnego wystąpienia (referatu konferencyjnego lub głosu w dyskusji). Potrafi zweryfikować swoje poglądy poprzez udział w dyskusji lub debacie. Wypowiedź formułuje w języku polskim lub obcym na poziomie B2+ (uwzględniając specjalistyczną terminologię) wobec różnych kręgów odbiorców.

K_U06 przygotować prezentację pisemną oraz ustną z uwzględnieniem różnych potrzeb potencjalnych odbiorów, posługując się podstawowymi narzędziami cyfrowymi oraz przydatnymi do tych celów zasobami Internetu.

Jest gotów do

K_K03 poznania etosu akademickiego i stosuje go w rozwijaniu własnego dorobku naukowego.

K_K05 uczestniczenia w dyskusji: szanuje poglądy partnerów i używa argumentów merytorycznych; rozumie zasady tolerancji i różnic kulturowych.

Metody i kryteria oceniania:

Ocenie podlegać będzie:

* aktywność na zajęciach,

* przygotowanie prezentacji,

* praca pisemna z nią związana.

Liczba dopuszczalnych nieobecności: 2

2 kolejne należy zaliczyć wykonaniem dodatkowej pracy

5 lub więcej nieobecności skutkuje niezaliczeniem przedmiotu

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)