Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Język na tapecie – warsztaty polszczyzny użytkowej

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3700-WAR9-AL
Kod Erasmus / ISCED: 08.0 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0220) Nauki humanistyczne Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Język na tapecie – warsztaty polszczyzny użytkowej
Jednostka: Wydział "Artes Liberales"
Grupy: Przedmioty ogólnouniwersyteckie na Uniwersytecie Warszawskim
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Założenia (opisowo):

Do uczestnictwa w zajęciach nie jest wymagane formalne zaliczenie innych przedmiotów.

Od uczestników zajęć nie oczekuje się przed rozpoczęciem kursu opanowania szczególnego zakresu wiedzy czy umiejętności.

Skrócony opis:

Celem zajęć jest wykształcenie krytycznego myślenia o współczesnej polszczyźnie oraz wykształcenie umiejętności pisania dobrych pod względem językowym tekstów użytkowych, w tym także akademickich. Służyć temu ma poznanie narzędzi do pracy z tekstem, poznanie zasad warsztatu redakcyjnego oraz przyswojenie sobie przez uczestników najważniejszych zasad i umiejętności praktycznych z zakresu współczesnej normy językowej.

Pełny opis:

Podstawowym założeniem zajęć jest funkcjonalne podejście do języka. Język jako narzędzie służy nam do stałej komunikacji z innymi. Im doskonalsze jest to narzędzie, im lepiej potrafimy się nim posługiwać, tym łatwiej osiągnąć nam zamierzony cel. Dlatego z jednej strony ważne jest poznanie wszystkich możliwości i ograniczeń tego narzędzia narzędzie, a z drugiej – właściwie dbanie o nie tak, by stale było sprawne i efektywnie nam służyło.

Istotnym elementem zajęć będzie zapoznanie się z podstawowymi pojęciami kultury języka. Wspólnie zastanowimy się też nad stanem współczesnej polszczyzny ze szczególnym uwzględnieniem tendencji rozwojowych we współczesnym języku, mody językowej, wpływu nowoczesnych technologii i języków obcych na zmiany zwyczajów językowych.

Najważniejsze będą jednak ćwiczenia praktyczne pomagające w eliminowaniu błędów z własnych wypowiedzi oraz opanowaniu umiejętności konstruowania spójnych wypowiedzi i tekstów. Zajęcia praktyczne będą polegały na opanowaniu sprawności wykorzystywania właściwych źródeł normatywnych do pracy z tekstem, umiejętności te będą następnie spożytkowane m.in. przy pisaniu, redagowaniu i korygowaniu własnych form użytkowych (np. często funkcjonujących w obiegu akademickim), które będą podlegały ocenie normatywnej.

Zakres i stopień szczegółowości omawiania kwestii dotyczących poprawności ortograficznej, interpunkcyjnej, fleksyjnej, składniowej, leksykalnej, syntagmatycznej, frazeologicznej, stylistycznej będzie zależał od liczebności i typów błędów pojawiających się w tekstach studentów (uczestników).

Wszystko to okraszone będzie ciekawostkami dotyczącymi tego, jak nasi przodkowie zmagali się z podobnymi kłopotami językowymi.

Metody i kryteria oceniania:

Podstawą zaliczenia zajęć jest:

a) obecność na zajęciach (student ma prawo do dwóch nieobecności w semestrze),

b) aktywne uczestnictwo w zajęciach,

c) wykonywanie na bieżąco wszystkich zadań związanych z zajęciami.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)