Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Historia starożytna, semestr I, ćwiczenia [3104-LZHSC1] Semestr zimowy 2019/20
Ćwiczenia, grupa nr 1

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Historia starożytna, semestr I, ćwiczenia [3104-LZHSC1]
Zajęcia: Semestr zimowy 2019/20 [2019Z] (zakończony)
Ćwiczenia [CW], grupa nr 1 [pozostałe grupy]
Terminy i miejsca: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień).
co druga sobota (nieparzyste), 8:00 - 9:30
sala 125
Budynek Pomuzealny jaki jest adres?
co druga niedziela (parzyste), 8:00 - 9:30
sala 125
Budynek Pomuzealny jaki jest adres?
Zajęcia prowadzone z częstotliwością "co dwa tygodnie (nieparzyste)" odbywają się w pierwszym tygodniu od rozpoczęcia cyklu dydaktycznego (np. semestru), a potem co dwa tygodnie. Zajęcia prowadzone z częstotliwością "co dwa tygodnie (parzyste)" odbywają się w drugim tygodniu od rozpoczęcia cyklu dydaktycznego (np. semestru), a potem co dwa tygodnie. Jeśli zajęcia wypadają w dniu wolnym, to nie odbywają się, natomiast nie ma to wpływu na terminy kolejnych zajęć - odbędą się one dwa tygodnie później.
Terminy najbliższych spotkań: Daty odbywania się zajęć grupy. Prezentują informacje na podstawie zdefiniowanych w USOS terminów oraz spotkań.
Kliknij w datę by zobaczyć tygodniowy plan z zaznaczonym spotkaniem.
Wszystkie zajęcia tej grupy już się odbyły - pokaż terminy wszystkich spotkań.
Data i miejsceProwadzący
Liczba osób w grupie: 26
Limit miejsc: (brak danych)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Prowadzący: Ryszard Kulesza
Literatura:

Poza lekturami dla wszystkich będą też w zależności od kompetencji językowych uczestników zajęć przydzielane indywidualne (również tzw. referaty).

1. a) źródła: Homer, Iliada i Odyseja" b) literatura przedmiotu (m.in.): K. Kumaniecki, J. Mańkowski, Homer, Warszawa 1974; T. Sinko, Literatura grecka; F. Kolb, Zmanipulowana "Troja": historia - mity - polityka, Gniezno 2016; E. Wipszycka, B. Bravo, Historia starożytnych Greków, t. 1, Warszawa 1988.


2) Demokracja ateńska - jej chwalcy i krytycy a) Herodot, Dzieje; Tukidydes Wojna peloponeska, [Xen.], Ustrój polityczny Aten; Arystofanes, Acharnejczycy, Osy, Rycerze, Platon, Państwo, Prawa, Plutarch, Żywot Peryklesa, b) Literatura przedmiotu: M.H. Hansen, Demokracja ateńska w czasach Demostenesa, Warszawa 1999

3. Sparta Likurga, Leonidasa, Agisa i Kleomenesa a) Ksenofont, Hellenika, Ustrój polityczny Sparty, Agesilaos, Plutarch, Żywot Likurga, Agis i Kleomenesb) R. Kulesza, Sparta w V-IV w. p.n.e., Warszawa 2003; 4. Proskynesis w polityce Aleksandra Wielkiego a) źródła: Arrian, Wyprawa Aleksandra Wielkiego, Plutarch, Żywot Aleksandra, Kurcjusz Rufus, Historia Aleksandra Wielkiego, PseudoKallisthenes, Historia Aleksandra, b) literatura przedmiotu: K Nawotka, Aleksander Wielki, Wrocław 2004, M.J. Olbrycht, Aleksander Wielki i świat irański, Rzeszów 2004.

W zależności od kompetencji językowych studentów oraz potrzeb wynikajacych z rozwoju dyskusji na zajęciach możliwe będą dalsze lektury w językach obcych.

Zakres tematów:

1. Społeczeństwo homeryckie

2. Demokracja ateńska - jej chwalcy i krytycy

3. Sparta Likurga, Leonidasa, Agisa i Kleomenesa

4. Proskynesis w polityce Aleksandra Wielkiego

Metody dydaktyczne:

Konwersatorium i elementy wykładu.

Metody i kryteria oceniania:

Warunkiem zaliczenia zajęć jest przygotowanie studenta na każde zajęcia, aktywny w nich udział, wykazanie się wynikającą z zalecanych lektur wiedzą na omawiany temat, zaliczenie sprawdzianu ze znajomości mapy starożytnej Grecji, identyfikacja zabytku ikonograficznego, zaliczenie w trakcie indywidualnego kolokwium nieobecności.

Uwagi:

prof. Ryszard Kulesza

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)