Uniwersytet Warszawski - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
katalog przedmiotów - pomoc

Polska i Europa Wschodnia – między polityką a historiografią 3104-SD19KBTR
Semestr zimowy 2019/20
Seminarium dyplomowe, grupa nr 1

powiększ
plan zajęć przedmiotu
zaznaczono (na zielono) terminy
aktualnie wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot Polska i Europa Wschodnia – między polityką a historiografią 3104-SD19KBTR
Zajęcia Semestr zimowy 2019/20 (2019Z) (zakończony)
Seminarium dyplomowe (SEM-DYP), grupa nr 1 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce:
każdy poniedziałek, 16:45 - 18:15
sala 4
Budynek Pomuzealny jaki jest adres?
Terminy najbliższych spotkań: Wszystkie zajęcia tej grupy już się odbyły - pokaż terminy wszystkich spotkań.
Liczba osób w grupie: 7
Limit miejsc: 15
Zaliczenie: Zaliczenie
Prowadzący: Katarzyna Błachowska, Tadeusz Rutkowski
Literatura:

Poszczególne pozycje literatury będą wskazywane podczas kolejnych spotkań seminaryjnych.

Zakres tematów:

Przedmiotem zainteresowania historyków jest poznanie przeszłości na podstawie zachowanych źródeł. Wyniki swych dociekań prezentują w publikowanych tekstach (artykułach, monografiach, syntezach) – tekstach historiograficznych.

W XIX, a częściowo także w XX w. historykom-badaczom towarzyszyło optymistyczne przekonanie, że możliwym jest przedstawienie przeszłości „w jej pełni czy całości”. Ów mit fundamentalny naukowej historiografii wyrastał z nadziei, że dzięki zastosowaniu naukowego warsztatu oraz koncepcji interpretacyjnych, właściwa tradycyjnej pamięci „wybiórczość ustąpi miejsca ujmowaniu przeszłości w jej pełni czy całości. Nadzieję płonną, bo trzeba było z przykrością uświadomić sobie, że również historia [naukowa] jest wybiórcza, choć inaczej niż pamięć” (K. Pomian).

Istotną konsekwencją owej „wybiórczości” naukowej historii (historiografii) jest to, że profesjonalni historycy prezentują różne, niekiedy wręcz wykluczające się opisy oraz oceny genezy i skutków wydarzeń i procesów, które miały miejsce w przeszłości. Różnice te są szczególnie wyraźnie dostrzegalne w wypadku dziejów państw i regionów, których polityczna historia była burzliwa. Do takich należy historia Polski w XIX i XX w., czy szerzej historia krajów Europy Środkowej i Wschodniej w tym okresie.

Zajęcia seminaryjne poświęcone będą problemom z dziejów politycznych i nie tylko, Polski, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Litwy i in. krajów regionu, które wywoływały i wywołują spory między historykami budującymi interpretację i oceny wydarzeń i procesów z różnych perspektyw (metodologicznych, historiozoficznych narodowych, państwowych). Tym bardziej, że historiografia XX w., a zwłaszcza Polski i Europy Środkowo-Wschodniej podlegała w minionych latach bardzo szybkim i głębokim zmianom. Wiązało się to przede wszystkim z umożliwieniem badaczom stosunkowo szerokiego dostępu do dokumentów archiwalnych, a także związanym z tym poszerzeniem zakresu badań o II połowę XX wieku. Ogrom źródeł, a także znaczny już ilościowo dorobek historiografii powoduje duże problemy z interpretacją i zrozumieniem realiów epoki oraz treści i kontekstu badanych źródeł.

Przedmiotem prac seminarium będzie zatem dyskusja nad starszymi i nowszymi publikacjami dotyczącymi Polski, Europy Środkowo-Wschodniej i Związku Sowieckiego, a także problemami badawczymi z nich wynikającymi. Jej celem będzie zapoznanie uczestników z dorobkiem polskich i zagranicznych historyków, a także wykształcenie krytycznego podejścia do podstawowych problemów epoki.

Szczegółowa tematyka kolejnych spotkań ustalona zostanie podczas pierwszego seminarium, gdy uczestnicy określą obszary swoich zainteresowań. Tematyka prac seminarium obejmie zarówno zagadnienia z zakresu historii historiografii, idei, jak historii politycznej i militarnej.

Metody dydaktyczne:

W ramach prac seminarium analizowane będą wybrane teksty źródłowe i historiograficzne (prace historyków).

W ramach prac seminarium uczestnicy będą prezentowali w formie referatów wyniki swych badań nad tematami prac licencjackich i magisterskich. Po każdym referacie odbędzie się dyskusja mu poświęcona.

Uwagi:

prof. Katarzyna Błachowska, prof. Tadeusz Rutkowski

Do listy studentów mają dostęp koordynatorzy przedmiotu, uczestnicy oraz prowadzący grup. Jesteś uczestnikiem, zatem masz dostęp.

wyślij wiadomość do studentów tej grupy (przez USOSmail)

Lista jest pusta
Nazwisko Imiona Stan
Lista jest pusta
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.