Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Historia społeczna ziem polskich okresu zaborów [3104-SD19JSK] Semestr letni 2019/20
Seminarium dyplomowe, grupa nr 1

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Historia społeczna ziem polskich okresu zaborów [3104-SD19JSK]
Zajęcia: Semestr letni 2019/20 [2019L] (zakończony)
Seminarium dyplomowe [SEM-DYP], grupa nr 1 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień).
każdy wtorek, 15:00 - 16:30
sala 16
Budynek Pomuzealny jaki jest adres?
Terminy najbliższych spotkań: Daty odbywania się zajęć grupy. Prezentują informacje na podstawie zdefiniowanych w USOS terminów oraz spotkań.
Kliknij w datę by zobaczyć tygodniowy plan z zaznaczonym spotkaniem.
Wszystkie zajęcia tej grupy już się odbyły - pokaż terminy wszystkich spotkań.
Data i miejsceProwadzący
Liczba osób w grupie: 4
Limit miejsc: 15
Zaliczenie: Zaliczenie
Prowadzący: Jolanta Sikorska-Kulesza
Literatura:

Dąbrowski P., Tradycja Wielkiego Księstwa Litewskiego a rzeczywistość: myśl polityczno-prawna i działalność Tadeusza Wróblewskiego (1858-1925), Sopot 2018; Romanowski A., Młoda Polska wileńska, Kraków 1999; Szpoper D., Gente lithuana, natione lithuana: myśl polityczna i działalność Konstancji Skirmuntt (1851-1934), Sopot 2009; Tokć S., Dwór szlachecki a chłopska wieś na ziemiach białoruskich w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku: ewolucja stosunków społeczno-kulturalnych, w: Dwór i wieś na Litwie i Białorusi w XIX i na początku XX wieku, red. D. Michaluk, Warszawa 2014; My nie bracia, my sąsiedzi: polska perspektywa stosunków polsko-litewskich. Wybór tekstów i dokumentów, oprac. A. Srebrakowski, Wrocław 2013; Römer M., Dzienniki 1911-1913, T. I, Warszawa 2018; Weyssenhoff J. Unja: powieść litewska, Częstochowa 1925; W. Zahorski, Moje wspomnienia, t. II, oprac. J. Sikorska-Kulesza, Warszawa 2019 (rozdziały dotyczące Litwy); „Kurier Litewski”.

Zakres tematów:

A/Prezentacja przez poszczególnych uczestników seminarium (studentów trzeciego roku I stopnia oraz studentów pierwszego i drugiego roku studiów II stopnia) wyników określonego etapu prac seminaryjnych licencjackich, magisterskich i dyskusja nad nimi (definiowanie problemu badawczego i dobór źródeł oraz metod badawczych; sprawozdanie z kwerendy źródłowej oraz stanu historiografii; ustne i pisemne wnioski z własnych badań).

B/Procesy społeczne i narodowościowe na tzw. ziemiach zabranych na przełomie XIX i XX wieku. 1/Chłopska wieś – procesy emancypacyjne i narodowościowe; 2/Kształtowanie się nowoczesnego narodu litewskiego; 3/Procesy repolonizacji Wilna po 1905 roku; 4/Idea krajowa na Litwie; 5/Białorusini, Litwini i Polacy wobec tradycji unii polsko-litewskiej; 6/Elity społeczne Litwy i Białorusi wobec ruchów odrodzenia narodowego.

Metody dydaktyczne:

Prezentacja postępów własnej pracy badawczej: 1.przedstawienie stanu badań, 2. przedstawienie wniosków z własnych badań (rozdział; praca seminaryjna); dyskusja, wymiana wiedzy i doświadczeń.

Dyskusja na temat zagadnień określonych w zakresie tematów: analiza źródeł (dzienniki, literatura piękna, artykuły prasowe); dyskusja z wykorzystaniem literatury przedmiotu; ustne recenzje lektur.

Uwagi:

prof. J. Sikorska-Kulesza

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)