Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Historia nowożytna - wykład [3104-LZHNWW] Semestr letni 2019/20
Wykład, grupa nr 1

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Historia nowożytna - wykład [3104-LZHNWW]
Zajęcia: Semestr letni 2019/20 [2019L] (zakończony)
Wykład [WYK], grupa nr 1 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień).
co druga niedziela (nieparzyste), 11:30 - 13:00
sala B1
Budynek Pomuzealny jaki jest adres?
Zajęcia prowadzone z częstotliwością "co dwa tygodnie (nieparzyste)" odbywają się w pierwszym tygodniu od rozpoczęcia cyklu dydaktycznego (np. semestru), a potem co dwa tygodnie. Zajęcia prowadzone z częstotliwością "co dwa tygodnie (parzyste)" odbywają się w drugim tygodniu od rozpoczęcia cyklu dydaktycznego (np. semestru), a potem co dwa tygodnie. Jeśli zajęcia wypadają w dniu wolnym, to nie odbywają się, natomiast nie ma to wpływu na terminy kolejnych zajęć - odbędą się one dwa tygodnie później.
Terminy najbliższych spotkań: Daty odbywania się zajęć grupy. Prezentują informacje na podstawie zdefiniowanych w USOS terminów oraz spotkań.
Kliknij w datę by zobaczyć tygodniowy plan z zaznaczonym spotkaniem.
Wszystkie zajęcia tej grupy już się odbyły - pokaż terminy wszystkich spotkań.
Data i miejsceProwadzący
Liczba osób w grupie: 11
Limit miejsc: (brak danych)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Prowadzący: Urszula Kosińska
Literatura:

Tytuł wykładu: System władzy w Rzeczypospolitej i innych krajach Europy (XVI - XVIII w.)

Podręczniki (dowolne wydania), literatura uzupełniająca będzie podawana na bieżąco

- Z. Wójcik, Historia powszechna. Wiek XVI- XVII.

- E. Rostworowski, Historia powszechna XVIII w

- A. Wyczański Historia Powszechna wiek XVI; Kersten Wiek XVII, Maciszewski, Wiek Oświecenia

- W. Konopczyński, Dzieje Polski nowożytnej, t. 1 - 2

- U. Augustyniak, Historia Polski 1572-1795

- M. Markiewicz, Historia Polski, 1492- 1795

- J.A. Gierowski, Wielka Historia Polski

Zakres tematów:

Wykład zapoznaje studentów z najważniejszymi instytucjami ustrojowymi Rzeczypospolitej takimi jak: wolna elekcja, sejm i senat, ministeria, system samorządowy (sejmiki), skarbowość, wojsko, sądownictwo itd. z ich funkcjonowaniem i próbami naprawy w okresie od XVI - XVIII w., czyli od złotego wieku po epokę pogłębiającego się kryzysu państwowości polskiej. Instytucje te będą przedstawiane w kontekście europejskim i w powiązaniu z ówczesną sytuacją międzynarodową. Ważnym elementem wykładu będzie próba oceny wpływu owej sytuacji na upadek państwowości polskiej.

Przewidywane tematy wykładów:

1. Ogólny zarys sytuacji na mapie politycznej Europy od XVI do XVIII w. - główne tendencje i najważniejsze momenty zwrotne.;

2. Władza królewska w Polsce i kwestia sukcesji polskiej na tle europejskich monarchii absolutnych.

3. Sejm polski w rozkwicie i kryzysie a inne europejskie systemy przedstawicielskie. Liberum veto

4. Samorząd terytorialny w Polsce - system sejmikowy. Konfederacje jako specyficznie polskie instytucje stanu wyjątkowego. Klientelizm polski i europejski.

5. Sytuacja gospodarcza Rzeczypospolitej w 16 - 18 w. a czołowe europejskie teorie gospodarcze. Finanse Rzeczypospolitej na tle innych państw europejskich.

6. Czy państwo absolutystyczne było jedyną drogą rozwoju w Europie nowożytnej (przykłady Francji, Rosji, Prus, Anglii i Rzeszy).

7. Czy Polska mogła zachować suwerenność i integralność terytorialną? Miejsce Rzeczypospolitej w europejskim systemie równowagi sił („ballance of power”) 18 wieku.

8. Projekty naprawy Rzeczypospolitej w 18 w.: między tradycją rodzimą a europejską myślą modernizacyjną. Dlaczego upadła? Pisemne zaliczenie wykładu.

Metody dydaktyczne:

Wykład

Metody i kryteria oceniania:

Podstawową metodą weryfikacji efektów kształcenia jest przedstawienie na zakończenie całego cyklu krótkiego eseju (ok. 4- 5 tys. znaków) na temat odwołujący się do treści wykładu lecz wymagających także sformułowania samodzielnej opinii na zadany temat. Oceniane są: konstrukcja wypowiedzi, sposób dowodzenia tez, znajomość faktografii, poprawność używanej terminologii. Warunkiem niezbędnym do zaliczenia zajęć jest: odpowiednia frekwencja – dopuszczalna 1 nieobecność w semestrze bez konsekwencji, pozostałe trzeba zaliczyć w trybie indywidualnie ustalonym z wykładowcą; pisemne zaliczenie wykładu; w sytuacjach szczególnych możliwe jest ustne kolokwium na temat uzgodniony z prowadzącą.

Uwagi:

Z uwagi na restrykcje związane z koronawirusem wykład odbył się zdalnie poprzez przekazanie drogą mailową tekstów wykładów.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)