Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Węzłowe problemy wybranej epoki historycznej w świetle źródeł i monografii (do wyboru: średniowiecze, nowożytność, XIX w., XX w.) [2900-L-WPWE-EA] Rok akademicki 2020/21
Egzamin, grupa nr 28

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Węzłowe problemy wybranej epoki historycznej w świetle źródeł i monografii (do wyboru: średniowiecze, nowożytność, XIX w., XX w.) [2900-L-WPWE-EA]
Zajęcia: Rok akademicki 2020/21 [2020] (zakończony)
Egzamin [EGZ], grupa nr 28 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień). (brak danych)
Liczba osób w grupie: 0
Limit miejsc: (brak danych)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Prowadzący: Barbara Wagner
Literatura:

Wymogi dotyczące egzaminu z Historii XX Wieku (1914-1989/91) na poziomie A.

Obowiązuje znajomość faktografii z przeczytanych przez studenta(kę) podręczników. Znajomość 6-8 opracowań i źródeł ustalonych z egzaminatorem.

Na egzaminie obowiązuje znajomość materiału z wybranych przez studenta(kę) podręczników: jednego z Historii Polski i jednego z Historii Powszechnej (lista podręczników w wykazie literatury w Bibliotece WH UW, depozyt 106), oraz przeczytanie:

3-4 monografii z zakresu Historii Polski w latach 1914-1989/91

3-4 monografii z zakresu Historii Powszechnej w latach 1914-1989/91

2 tekstów źródłowych ,jeden z nich powinien dotyczyć Historii Polski , drugi Historii Powszechnej.

Ad. Poziom A. Podczas egzaminu na poziomie A zdający(a) powinni znać zawartość prac,umieć przedstawić ich główne wyniki badawcze,orientować się w oparciu o jaką bazę źródłową zostały napisane,umieć przedstawić jakie nowe ustalenia wnoszą do okresu którego dotyczą. Zdający(a) powinien też umieć ustosunkować się do konstrukcji pracy i metod badawczych które autor w przeczytanej monografii zastosował. Powinno też być znane zdającemu(ej) szersze tło historyczne którego dotyczy praca. Mile widziane są monografie (przynajmniej jedna) dotyczące spraw pozaeuropejskich. Mogą być w j. kongresowych, ale też i słowiańskich (przynajmniej 1-2.w ramach 6-8 lektur)

Zdający przedstawiając zapoznane źródła powinien oczywiście znać ich treść, wiedzieć skąd pochodzą i kto je opracował i dlaczego opublikował, ustosunkować się do sposobu ich wydania. W przypadku wspomnień, relacji zdający powinien posiadać wiadomości o ich autorze.

Lektury na egzamin należy uzgodnić z egzaminatorem. Bardzo proszę wybierać dzieła naukowe napisanych przez cechowych historyków. Na egzamin proszę o przynoszenie spisu lektury sporządzonego zgodnie z zasadami bibliograficznymi. Można omawiane monografie, źródła mieć podczas egzaminu.

Wybierajcie Państwo podręczniki, wg uznania nie mam tu specjalnych preferencji, muszą być napisane przez uznanych badaczy i obejmować okres dziejów obowiązujący na egzaminie. Monografie powinny dotyczyć rożnych spraw nie powinno być "monokultury". Proszę także pamiętać o problematyce pozaeuropejskiej.

Proszę o zajrzenie do depozytu 106 w WH UW (ma on charakter wsparcia w poszukiwaniu i dobieraniu lektur).W wyborze lektur uwzględniane także są prace które spełniają wspomniane wyżej wymogi naukowe, a nie są obecne we wspomnianym spisie. Można i należy wpisywać i zapoznawać się z najnowszymi, na bieżąco publikowanymi monografiami naukowymi.

Uwagi:

prof. dr hab. Barbara Wagner (Historia XX wieku)

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)