Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Przedmioty w rejestracji Rejestracja na zajęcia metodologiczne dla Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych 1500-2021L-SZD-ZM

Lista uwzględnia również te przedmioty, które są chwilowo wyłączone z rejestracji (ale były lub będą uwzględnione w innych jej turach).
Filtry
Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do dodatkowych opcji

Konkretniej - pokazuj tylko te przedmioty, dla których istnieje otwarta rejestracja taka, że możesz w jej ramach zarejestrować się na przedmiot.

Dodatkowo pokazywane są również te przedmioty, na które jesteś już zarejestrowany (lub składałeś prośbę o zarejestrowanie).

Pokaż tylko przedmioty z wybranej grupy: Boldem są napisane grupy przedmiotów zawierające przedmioty, dla których istnieje otwarta rejestracja taka, że możesz w jej ramach zarejestrować się na przedmiot.
Jeśli chcesz zmienić te ustawienia na stałe, edytuj swoje preferencje w menu Mój USOSweb.
Opcje
1500-SZD-HHKHK
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Seminarium doktoranckie/zajęcia metodologiczne będą dotyczyłyby najnowszych ważnych prac, monografii, książek dotyczących historii, kultury, literatury polskiej XX wieku, ze szczególnym uwzględnienie aspektu metodologicznego. Chodzi o nowe metodologie, problematyzacje i ujęcia zastosowane do opisu ważnych zjawisk w historii Polski XX wieku w ujęciu kulturowym. Będą to przede wszystkim książki, monografie, prace młodszego i średniego pokolenia badaczek i badaczy. Każdej książce zostaną poświęcone dwa seminaria : jedno, na którym będziemy dyskutowali o książce pomiędzy uczestnikami seminarium; drugie, na która zostanie zaproszona autorka/autor książki. Zajęcia będą się odbywały w sali, wyjątkowo, jeśli autorka/autor książki będzie spoza Warszawy i nie będzie mogła/mógł przyjechać do Warszawy, wtedy zajęcia będą online. Dodatkowo dwa, trzy osobne seminaria zostaną poświęcone kwestii : jak uprawiać historię kulturową ?

Strona przedmiotu
1500-SZD-JKZMIN
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Niemniejszy kurs stanowi przegląd zagadnień związanych z językoznawstwem korpusowym. Jego zakres obejmuje prezentację najważniejszych kierunków badań w tej dziedzinie oraz omówienie korpusowych metod badawczych. Przedstawione zostaną także podstawowe opisy i testy statystyczne wykorzystywane w badaniach tego typu. Uczestnicy będą mieli także okazję poznać możliwości i zasady korzystania z wielu ogólnie dostępnych zasobów korpusowych w języku polskim i angielskim oraz narzędzi do analizy danych korpusowych, w tym w szczególności platformy SketchEngine

Strona przedmiotu
1500-SZD-WDKBNK
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Kurs jest wprowadzeniem do kognitywnych badań nad kulturą. Omówione zostaną modele pojęciowe (metonimia pojęciowa, metafora pojęciowa, amalgamat pojęciowy) pozwalające na analizę procesu tworzenia i rozumienia znaczenia w ramach danej kultury.

Strona przedmiotu
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)