Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Przedmioty w rejestracji Rejestracja na zajęcia fakultatywne dla studiów II stopnia Socjologia 3500-SC2-FAK-2021Z

Lista uwzględnia również te przedmioty, które są chwilowo wyłączone z rejestracji (ale były lub będą uwzględnione w innych jej turach).
Filtry
Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do dodatkowych opcji

Konkretniej - pokazuj tylko te przedmioty, dla których istnieje otwarta rejestracja taka, że możesz w jej ramach zarejestrować się na przedmiot.

Dodatkowo pokazywane są również te przedmioty, na które jesteś już zarejestrowany (lub składałeś prośbę o zarejestrowanie).

Pokaż tylko przedmioty z wybranej grupy: Boldem są napisane grupy przedmiotów zawierające przedmioty, dla których istnieje otwarta rejestracja taka, że możesz w jej ramach zarejestrować się na przedmiot.
Jeśli chcesz zmienić te ustawienia na stałe, edytuj swoje preferencje w menu Mój USOSweb.
Opcje
3500-SCC-asn
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Algorytmy są wszędzie i gdy sprawnie działają zazwyczaj ich nie zauważamy. Wykorzystuje się je m. in. do oceny zdolności kredytowej, oceny kandydatów do pracy, targetowania reklam czy zapobiegania atakom terrorystycznym. Są tak powszechne, bo pozwalają na uproszczenie skomplikowanych zjawisk i przetworzenie ogromnej ilości danych, ułatwiając podejmowanie decyzji. Wbrew pozorom nie są to jednak neutralne i obiektywne narzędzia, które wyłącznie usprawniają zarządzanie złożonymi problemami.

Celem zajęć jest przyjrzenie się temu jak tworzone są algorytmy, na jakich zasadach działają oraz jakie są społeczne i polityczne konsekwencje ich użycia. Nacisk położymy na odsłanianie założeń wartościujących, które leżą u podstaw wybranych algorytmów. Skupimy się również na generowanych przez nie zagrożeniach: wzmacnianiu nierówności, utrudnianiu demokratycznej kontroli procesów politycznych, ingerencji w prywatność.

Strona przedmiotu
3500-SIS-GRW
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Celem wykładu jest wprowadzenie studentów w problematykę relacji zachodzących między organami władzy publicznej a uczestnikami stosunków prawnych w kontekście zjawiska interwencji społecznych. Przedmiotem wykładu jest ustalenie prawnych form regulacji wolności i praw człowieka jako formy interwencji społecznych. Charakterystyce zostanie poddana godność człowieka jako kluczowa płaszczyzna interwencji społecznych oraz konkretne wolności i prawa człowieka w kontekście interwencji społecznych.

Strona przedmiotu
3500-SCC-IP
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Celem ćwiczeń będzie dostarczenie studentom kluczowych i poszukiwanych przez pracodawców umiejętności umożliwiających prowadzenie efektywnej działalności zawodowej: naukowej i analitycznej, w tym: organizacji pracy naukowej, prezentacji i komunikacji wyników przeprowadzonych analiz, komunikacji w zespole oraz zarządzania projektami z pogranicza nauk społecznych i IT.

Strona przedmiotu
3500-SIS-ADMP
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Wykład omawia procesy kształtowania się instytucji nowoczesnego państwa i towarzyszące im zmiany w formach administracji publicznej jako reakcję na problem koordynacji i zarządzania w sferze publicznej. Omówione zostaną także modele działania biurokracji, relacje między administracją i polityką, formy kontroli administracji publicznej i konsekwencje jej stosowania, koncepcja państwa prawa, kwestia uznaniowości decyzji administracyjnych i zasada transparentności, efektywność administracji i jej ograniczenia.

Strona przedmiotu
3500-SIS-POLMAK
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Zajęcia koncentrują się na zastosowaniach modeli inkrementalnych i konstruktywizmu w analizie polityk publicznych oraz na procesualnym charakterze tych ostatnich – sięgając także do założeń (i metod) tzw. analizy dyskursu. Kurs poświęcony będzie eksploracji etapów procesu planowania i wdrażania polityk publicznych oraz roli czynników politycznych, które wpływają na poszczególne etapy tego procesu, procesowi ustalania agendy (ang. agenda setting), rozróżnieniu między inkrementalnym i racjonalnym modelem podejmowania decyzji, znaczeniu administracji publicznej (w tym szczególnie tzw. street-level bureaucracy) i relacji między różnego typu interesariuszami w procesach decyzyjnych, implementacji i ocenie interwencji społecznych. Celem kursu jest także zdobycie umiejętności koniecznych do aktywnego uczestnictwa w procesach decyzyjnych na różnych etapach policy cycle, tj. procesu kształtowania polityk publicznych.

Strona przedmiotu
3500-FAKANG-RCM
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

This internet seminar examines key processes, theories and regulatory institutions relating to migration, its determinants and consequences. These problems will be discussed in relation the most important social, cultural, economic, political and demographic changes. The problem of spatial mobility will be analysed in relation to Poland, Europe and the world. The seminar includes such themes as: theories of spatial mobility, characteristics of migration in XIX, XX and XXI centuries, migration forecasts. It will also debate established concepts and major dichotomies in migration studies as well as consider implications of developments in migration theory for sociology.

Strona przedmiotu
3500-SCC-SCw
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Celem wykładu będzie zapoznanie studentów z kluczowymi koncepcjami teoretycznymi opisującymi nową rzeczywistość cyfrową w świecie czwartej rewolucji przemysłowej, zwanej też erą robotów. W toku wykładu studenci zdobędą instrumentarium pojęć niezbędnych do badania i analizowania rozmaitych zjawisk społecznych w świecie ICT i nauczą się stosować te pojęcia do obserwowanych wymiarów życia społecznego. Podczas spotkań skupimy się na zagadnieniach związanych z socjologią cyfrową, jako nowo wyłaniającą się dyscypliną naukową (blok I), społeczną historią nowych technologii cyfrowych (blok II), socjologicznym ujęciem zmian gospodarczych będących kontekstem do analiz społeczeństwa cyfrowego, a także swoistością relacji społecznych w erze gospodarki 4:0 (blok IV) i pozycją samego aktora społecznego, będącego zarówno podmiotem jak i przedmiotem toczących się procesów.

Strona przedmiotu
3500-FAKM-SPOL2.0
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Seminarium poświęcone jest krytycznej analizie wpływu nowych technologii – szczególnie informacyjnych – na systemy społeczne i ich dynamikę. Zajmiemy się zarówno tym, jak nowe media zmieniają istniejące procesy społeczne jak również nowymi zjawiskami społecznymi będącymi skutkiem upowszechnienia technologii informacyjnych. Na każde zajęcia składa się: wprowadzenie do tematyki przez prowadzącą, krótka prezentacja przygotowana przez studenta / studentkę oraz dyskusja. Dokładny plan i zakres zajęć ustalany jest po wybraniu przez studentów tematów prezentacji. Do prezentacji studenci wybierają jedno z zagadnień:

Strona przedmiotu
3500-FAKM-SYMSPOL
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Problematyka konwersatorium obejmuje symboliczny wymiar życia społecznego. Refleksji poddane zostaną różne formy i funkcje symbolizmu społecznego, a szczególnie władza symboliczna i polityka symbolizacji obejmująca pamięć zbiorową. Formowanie i przekaz pamięci zbiorowej należą do kluczowych procesów społeczno-kulturowych. Problematyka wspólnot pamięci, polityki pamięci, rozliczeń z przeszłością i konfliktów o pamięć – lokalnych, międzynarodowych i globalnych – sprawiły, że badania nad pamięcią, zapominaniem i komemoracją zajmują centralne miejsce wśród problemów badawczych w naukach społecznych. Rozważany będzie problem traumy kulturowej i pamięci traumy. Uczestnicy konwersatorium poddadzą krytycznej analizie wybrane zagadnienia i kategorie analityczne odnoszące się do symbolizmu społecznego, polityki symbolizacji i polityki pamięci.

Strona przedmiotu
3500-FAKM-UENGP
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Jeszcze niedawno mapa polityczna Europy widziana z perspektywy integracji europejskiej wydawała się składać z koncentrycznych kręgów. Unia Europejska stanowiło zintegrowane jądro kontynentu, otoczone krajami ubiegającymi się o członkostwo, następnie krajami tworzącymi Europejski Obszar Gospodarczy i wreszcie panstwami objętymi polityką sąsiedztwa. Trwająca od dekady seria kryzysów ujawniła jednak na nowo znaczenie podziałów Wschód/Zachód i Północ/Południe. Kryzys migracyjny wiązał się z kolei z powrotem wyobrażenia sztywnej granicy zewnętrznej, różnej od płynnej i stopniowalnej granicy Europy jako "imperium". Przemiany te rodzą szereg pytań, którym przyjrzymy się podczas zajęć.

Strona przedmiotu
3500-FAKM-WPA
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Warsztat badawczy poświęcony doskonaleniu praktycznych umiejętności związanych z warsztatem pisarskim antropologa. Jak pisać o zrealizowanych badaniach? Jak umiejscowić „teorię” w empirycznych pracach badawczych? Jak pisać o metodologii? Jak pisać o analizie danych jakościowych? Na czym polega różnicą między narracją a dyskursem? Czym jest „opowiadanie historii” w antropologii? Jaką strukturę nadać tworzonej przez siebie monografii badawczej – to jedne z podstawowych problemów przed którymi stają piszący o swojej pracy antropolodz

Strona przedmiotu
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)