University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Ethnographic laboratory. Warsaw's public space - an anthropological perspective

General data

Course ID: 3102-LL091
Erasmus code / ISCED: 14.7 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0314) Sociology and cultural studies The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: Ethnographic laboratory. Warsaw's public space - an anthropological perspective
Name in Polish: Laboratorium. Przestrzeń publiczna Warszawy z perspektywy antropologicznej
Organizational unit: Institute of Ethnology and Cultural Anthropology
Course groups: (in Polish) Laboratoria etnograficzne
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Type of course:

elective monographs

Short description: (in Polish)

Celem laboratorium jest zbadanie przestrzeni publicznej Warszawy pod kątem dynamiki zachodzących w niej przemian. Badania będą się skupiać przede wszystkim na tych jej cechach, które są związane ze społecznym zróżnicowaniem, indywidualną i grupową aktywnością użytkowników, mechanizmami segregacji społecznej i wykluczenia. Podczas laboratorium studenci będą próbowali zbadać w jaki sposób postrzegana i używana jest przestrzeń publiczna Warszawy, jakie podziały symboliczne i społeczne w niej funkcjonują, i z jakimi barierami stykają się w niej poszczególne grupy mieszkańców.

Full description: (in Polish)

W ramach wyżej zdefiniowanego przedmiotu badań wyodrębniłam trzy aspekty, które będą badane przez trzy podgrupy studentów.

- Przestrzeń ekspresji - w jaki sposób przestrzeń publiczna wykorzystywana jest w celu ekspresji opinii i interesów poszczególnych grup i jednostek; jakie istnieją ograniczenia w możliwości takiego użytkowania przestrzeni. Badanie dotyczy przede wszystkim imprez ulicznych, demonstracji, sztuki ulicznej, akcji obywatelskich itp.

- Przestrzeń i miejsce - w jaki sposób klasyfikowana i przekształcana jest przestrzeń Warszawy, jakie bariery tworzą w niej mieszkańcy, deweloperzy, władze. W zakres badań wchodzą osiedla strzeżone, procesy gentryfikacji, migracja itp.

- Przestrzeń konsumpcji - jak zróżnicowanie społeczne odzwierciedla się w sposobach spędzania czasu wolnego i zachowaniach konsumpcyjnych. Badanie dotyczy centrów handlowych, klubów, bazarów, sklepów second hand itp.

Zajęcia w pierwszym semestrze będą miały na celu zapoznanie studentów z założeniami etnograficznej metody badań terenowych oraz możliwościami zastosowania jej w środowisku miejskim. Literatura omawiana w tym semestrze obejmuje dwa podręczniki: Antropologia społeczna Chrisa Hahna i Metody badań terenowych Atkinsona i Hammersleya, oraz zbiór tekstów, które stanowią przegląd zagadnień związanych z antropologią miasta oraz historią i kulturą Warszawy.

Na ostatnich zajęciach studenci zaprezentują wybrane przez siebie wstępne obszary zainteresowań i sporządzone do nich - we współpracy z prowadzącą zajęcia - wstępne kwestionariusze. Następnie zostaną podzieleni na podgrupy w ramach wyżej wymienionych obszarów tematycznych. Praca w podgrupach ma na celu integrację studentów, pozbawionych możliwości wspólnych wyjazdów, ale również ułatwienie im pracy we wstępnej fazie projektu.

Badania terenowe

Terenem badań jest Warszawa, więc studenci mogą prowadzić obserwacje i wywiady oraz konsultować się z prowadzącą przez cały czas trwania laboratorium. Intensywnym okresem prowadzenia badań będą wakacje - czyli okres pomiędzy opracowaniem kwestionariusza a terminem oddania wywiadów.

Learning outcomes:

Having completed the course, students:

- get knowledge and experience of how to conduct ethnographical fieldwork;

- can create a questionnaire;

- can make ethnographical interviews;

- can analyse collected materials;

- can write scientific text

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)