University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

(in Polish) Dyskryminacja, konformizm i opór - historia i pamięć getta ławkowego i innych form wykluczeń w murach uniwersytetów

General data

Course ID: 0000-DKIO-OG
Erasmus code / ISCED: 14.0 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0310) Social and behavioural sciences, not further defined The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: (unknown)
Name in Polish: Dyskryminacja, konformizm i opór - historia i pamięć getta ławkowego i innych form wykluczeń w murach uniwersytetów
Organizational unit: University of Warsaw
Course groups: General university courses
General university courses in the social sciences
ECTS credit allocation (and other scores): 2.00 Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.
Language: Polish
Type of course:

general courses

Prerequisites (description):

Ability to participate in an online interactive e-learning course.

Mode:

Remote learning

Short description: (in Polish)

UWAGA! Kurs dostępny będzie dla osób studiujących od 15 kwietnia 2024 r. Osoby zapisane na kurs otrzymają wiadomość za pośrednictwem USOSmail z linkiem i informacjami odnośnie logowania .

Celem kursu jest omówienie społecznych mechanizmów konstruowania Innego, analiza form przemocy i wykluczenia w przestrzeni akademickiej na przykładach historycznych oraz refleksja nad upamiętnieniem dyskryminacji i oporu przeciw niej w murach uczelni. Na przykładzie historii uczelni polskich i zagranicznych (w tym Uniwersytetu Warszawskiego) kurs kształtuje wrażliwość na różne formy wykluczenia i wzmacnia umiejętności im przeciwdziałania. Krytyczna refleksja nad przeszłością UW, dyskryminacją i oporem w jego murach (której przykładem jest wprowadzone w 1937 roku getto ławkowe) oraz nad procesem ich upamiętniania łączy się ściśle ze współczesną misją edukacyjną oraz polityką antydyskryminacyjną uczelni.

Full description: (in Polish)

Kurs składa się z 4 modułów:

1. Społeczne mechanizmy dyskryminacji i wykluczenia. Ten moduł wprowadza w szerszy kontekst społeczny i historyczny dyskryminacji i wykluczenia. Prezentuje podstawowe terminy dotyczące dyskryminacji, konstruowania Innego oraz omawia mechanizmy kulturowe, instytucjonalne i systemowe sprzyjające dyskryminacji.

2. Historyczne przykłady wykluczania. W tym module poznasz historyczne przykłady praktyk dyskryminacyjnych - wykluczenie i przemoc na uniwersytetach amerykańskich i europejskich, w tym w murach międzywojennego Uniwersytetu Warszawskiego (tzw. paragrafy aryjskie, numerus clausus i getto ławkowe). Będziemy również analizować przykłady dyskryminującego języka i zastanawiać się, jak rozpoznawać i przeciwdziałać przemocy w przestrzeni uniwersyteckiej (case studies do osobistej refleksji).

3. Sprzeciw wobec dyskryminacji. W tym module poznamy praktyki oporu, przykłady kolektywnego i jednostkowego sprzeciwu, inicjatywy symboliczne i takie, które przyniosły rezultaty. Dowiesz się również, jak można interweniować w sytuacjach wykluczenia i przemocy oraz jak reagować na dyskryminację dziś. Poznasz ścieżki reagowania na przejawy dyskryminacji dostępne na UW.

4. Zapominanie i odpominanie dyskryminacji i wykluczania. . W tym module dowiesz się, czym jest społeczne zapomnienie, pamięć zbiorowa i pamięć publiczna oraz jaki mają związek z dyskryminacją i wykluczeniem. Dowiesz się, na czym polega społeczny proces odzyskiwania zapomnianych treści. Poznasz funkcje i formy upamiętniania trudnej przeszłości, historyczne i współczesne przykłady zapominania i odpominania dyskryminacji w przestrzeniach akademickich oraz proces upamiętniania dyskryminacji z czasów międzywojennych na polskich uczelniach (w tym na Uniwersytecie Warszawskim).

Bibliography: (in Polish)

brak

Learning outcomes: (in Polish)

Po zakończeniu kursu student i studentka:

wiedza: dowiedzą się, czym jest dyskryminacja i wykluczenie, poznają sposoby konstruowania Innego i społeczne mechanizmy dyskryminacji oraz ich historyczne reprezentacje z uwzględnieniem przykładów z uczelni amerykańskich oraz europejskich, w tym z Uniwersytetu Warszawskiego i innych polskich uczelni okresu międzywojennego.

rozumienie: zrozumieją, jak wytwarzanie Inności łączy się z wykluczaniem oraz jak uwarunkowania historyczne wpływają na stereotypy, uprzedzenia, dyskurs publiczny; pogłębiają swoją refleksję nad znaczeniem różnych form upamiętniania/radzenia sobie z trudną przeszłością w przestrzeni publicznej, w tym akademickiej.

umiejętności: nauczą się rozpoznawać praktyki i język dyskryminacji, reagować na wykluczające praktyki dyskryminacji, szczególnie w obszarze uniwersytetu oraz sięgać po narzędzia przeciwdziałania dyskryminacji.

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Zaliczenie całości interaktywnego kursu równa się ocenie bardzo dobrej.

Niższe oceny stanowią procentowy wymiar ukończenia kursu. Najniższa pozytywna ocena to 60% kursu.

Classes in period "Summer semester 2023/24" (in progress)

Time span: 2024-02-19 - 2024-06-16
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
E-learning course, 30 hours, 100 places more information
Coordinators: Zuzanna Kaszuba, Joanna Wawrzyniak
Group instructors: (unknown)
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - Grading
E-learning course - Grading

Classes in period "Winter semester 2024/25" (future)

Time span: 2024-10-01 - 2025-01-26
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class: (unknown)
Coordinators: (unknown)
Group instructors: (unknown)
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Grading
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)