University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Apprenticeship in local governments

General data

Course ID: 1900-5-PwG
Erasmus code / ISCED: 14.6 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (unknown)
Course title: Apprenticeship in local governments
Name in Polish: Praktyka w gminie
Organizational unit: Faculty of Geography and Regional Studies
Course groups: (in Polish) Przedmioty obowiązkowe, dzienne studia I stopnia (kierunek Gospodarka przestrzenna)
(in Polish) Przedmioty obowiązkowe, dzienne studia I stopnia (kierunek Gospodarka przestrzenna) - sem. 6
ECTS credit allocation (and other scores): 3.00 Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.
Language: Polish
Type of course:

obligatory courses

Prerequisites (description):

(in Polish) Zakres wiedzy i umiejętności zależy od miejsca odbywania praktyk oraz obowiązków powierzonych praktykantowi.


Przed rozpoczęciem praktyk student zobowiązany jest uzgodnić program, ustalić dokładany termin i warunki odbywania praktyki

z opiekunem w wybranej Firmie/Instytucji, a następnie uzyskać akceptację tych założeń u Pełnomocnika Dziekana ds. Praktyk.

Short description: (in Polish)

Przedmiot praktyki powinien odpowiadać charakterowi studiów na kierunku Gospodarka przestrzenna. Głównym celem praktyki jest poszerzenie wiedzy zdobytej na studiach i rozwijanie umiejętności jej wykorzystania. Student ma prawo odbywać praktykę w samodzielnie wybranej przez siebie Firmie/Instytucji, zgodnie z profilem kierunku studiów i w ramach liczby godzin dydaktycznych przewidzianych planem studiów.

Full description: (in Polish)

Student zobowiązany jest do odbycia w trakcie studiów praktyki wynikającej ze standardów kształcenia w wymiarze nie krótszym niż 3 tygodnie (120 godzin pracy) .

Praktyki odbywają się na II roku studiów pierwszego stopnia w okresie od początku wakacji letnich do końca egzaminacyjnej sesji poprawkowej semestru letniego.

Praktyka może odbywać się w jednostkach gospodarczych, jednostkach administracji państwowej, jednostkach administracji samorządowej, instytucjach społecznych, instytucjach naukowo-badawczych lub innych jednostkach organizacyjnych, jeżeli charakter odbywanej przez studenta praktyki będzie zgodny z profilem kierunku studiów.

Formy praktyk:

- Praktyka zorganizowana – student korzysta z przygotowanej przez Uniwersytet oferty praktyk wynikającej z zawartych umów długoterminowych i dostępnej w Biurze Zawodowej Promocji Absolwentów;

- Praktyka indywidualna – student inicjuje podpisanie porozumienia z Firmą/Instytucją, Wydział sprawuje nadzór organizacyjny i merytoryczny nad przebiegiem praktyki;

- Zatrudnienie na umowę o pracę lub umów cywilnoprawnych na okres co najmniej jednego miesiąca w Firmie/Instytucji na stanowisku zgodnym z profilem kierunku studiów;

- Prowadzenie działalności gospodarczej;

- Praca w ramach zorganizowanej przez uczelnię działalności na rzecz Uniwersytetu i poza nim, pozwalające osiągnąć cele praktyki zgodnie z profilem kierunku studiów, m.in. realizacja projektów w ramach działalności kół naukowych, udział w realizacji prac naukowo-badawczych.

Więcej informacji dotyczących praktyk: dokument „Zasady odbywania praktyk na studiach pierwszego stopnia Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych na kierunku Gospodarka przestrzenna”, dostępny na stronie internetowej Wydziału.

Bibliography: (in Polish)

Wykaz zalecanej literatury zależy od miejsca praktyki i zadań powierzonych studentowi. Ustala ją Opiekun praktyk oraz Pełnomocnik Dziekana ds. Praktyk.

Learning outcomes: (in Polish)

Efekty uczenia się: K_W04 / K_U02, K_U04, K_U05, K_U12 / K_K01, K_K02, K_K03, K_K04, K_K05

WIEDZA:

- poszerzenie wiedzy zdobytej na studiach i rozwijanie umiejętności jej wykorzystania (ogólna wiedza o charakterze gospodarki przestrzennej oraz jej relacjach z geografią, urbanistyką,socjologią, ekonomią i nauką o administracji, rozumie społeczne, ekonomiczne, prawne i przyrodnicze uwarunkowania działalności planistycznej, w tym planowania strategicznego; wiedza o administracji terytorialnej oraz podejmowanych przez nią działaniach w zakresie zagospodarowania przestrzeni i zarządzania strategicznego w skali lokalnej, regionalnej i ponadregionalnej, z uwzględnieniem czynników funkcjonalnych, administracyjnych, społecznych, przyrodniczych, politycznych, prawnych oraz ekonomicznych)

- poznanie przez studentów zasad funkcjonowania różnych instytucji oraz poznanie specyfiki pracy na różnych stanowiskach.

UMIEJĘTNOŚCI:

- kształtowanie umiejętności niezbędnych w przyszłej pracy zawodowej (wykorzystanie wiedzy teoretycznej do opisu, interpretacji, a także prognozowania i planowania zjawisk przestrzennych wywołanych działalnością człowieka, używając przy tym różnorodnych metod i narzędzi; interpretowanie kształtowanych przez samorząd terytorialny procesów przestrzennych oraz społeczno-gospodarczych w kontekście zasad zrównoważonego rozwoju oraz korzyści ogólnospołecznych; prowadzenie prawidłowych obserwacji i analizy zjawisk przestrzennych a następnie wyjaśnianie ich przyczyny oraz wzajemnych powiązań; analiza argumentów podmiotów i grup o zróżnicowanych oczekiwaniach wobec przestrzeni i zaproponowanie najkorzystniejszego z punktu widzenia interesu ogólnospołecznego rozwiązania w skali lokalnej, regionalnej lub ponadregionalnej).

KOMPETENCJE SPOŁECZNE:

- poznanie przez studentów własnych możliwości na rynku pracy (przygotowanie do pracy w instytucjach publicznych, organizacjach gospodarczych, prywatnych, non profit realizujących cele publiczne),

- stworzenie warunków do aktywizacji zawodowej studentów na rynku pracy (przygotowanie do aktywnego udziału we współpracy pomiędzy władzami lokalnymi, innymi decydentami, podmiotami gospodarczymi i mieszkańcami, w tym do koordynacji działań podejmowanych przez te podmioty w przestrzeni; przygotowanie do działania w sposób przedsiębiorczy; przedstawianie celów, oczekiwanych efektów i problemów realizacji różnych zamierzeń, a także planów i projektów służących dobru publicznemu; umiejętność komunikowania się z otoczeniem i przekazania zdobytej wiedzy, a także gotowość do zabierania głosu w debatach publicznych, uzasadniając swoje stanowisko; zdolność komunikowania się z otoczeniem i przekazywać zdobytą wiedzę, a także zabierania głosu w debatach publicznych, uzasadniając swoje stanowisko; zrozumienie potrzeby ciągłego poszerzania kompetencji, uzupełniania i doskonalenia nabytej wiedzy i umiejętności)

- przygotowanie studenta do samodzielnej pracy oraz odpowiedzialności za powierzone mu zadania (branie odpowiedzialności za powierzone zadania i współpracowanie w ramach interdyscyplinarnego zespołu w zakresie planowania przestrzennego bądź społecznogospodarczego; branie odpowiedzialności związanej z realizacją zadań planistycznych lub zarządczych oraz podjętych zobowiązań).

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Warunkiem zaliczenia praktyk jest wypełnianie przez studenta obowiązków wynikających z zapisów w dokumencie „Zasady odbywania praktyk na studiach pierwszego stopnia Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych na kierunku Gospodarka przestrzenna”.

Zaliczenie praktyk następuje na podstawie złożonego przez studenta sprawozdania oraz zaświadczenia o odbyciu praktyki w Firmie/Instytucji wystawionego przez bezpośredniego opiekuna studenta w miejscu odbywania praktyki.

Classes in period "Summer semester 2023/24" (in progress)

Time span: 2024-02-19 - 2024-06-16
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Professional placement, 120 hours more information
Coordinators: Magdalena Fuhrmann
Group instructors: Magdalena Fuhrmann
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - Grading
Professional placement - Grading

Classes in period "Summer semester 2024/25" (future)

Time span: 2025-02-17 - 2025-06-08
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Professional placement, 120 hours more information
Coordinators: Magdalena Fuhrmann
Group instructors: (unknown)
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - Grading
Professional placement - Grading
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)