Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Podstawy ekonomii

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1900-6-PEK
Kod Erasmus / ISCED: 14.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0311) Ekonomia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Podstawy ekonomii
Jednostka: Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
Grupy: Przedmioty obowiązkowe, zaoczne studia I stopnia (kierunek Gospodarka przestrzenna)
Przedmioty obowiązkowe, zaoczne studia I stopnia (kierunek Gospodarka przestrzenna) - sem. 1
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Skrócony opis:

Po ukończeniu kursu „Podstaw ekonomii” student powinien dobrze poruszać się w świecie elementarnych zagadnień ekonomicznych, zarówno teoretycznych, jak i w codziennej praktyce ekonomicznej, tak polskiej jak i międzynarodowej. Kurs powinien także ułatwić podejmowanie codziennych racjonalnych decyzji konomicznych.

Pełny opis:

Celem kursu jest zapoznanie studentów z podstawowymi pojęciami, technikami oraz modelami ekonomicznymi, które mają ułatwic studentom w miarę swobodne poruszanie się i rozumienie zasadniczych zagadnień mikro i makroekonomicznych współczesnego świata. Kurs „Podstaw ekonomii” składa się z dwóch zasadniczych części, które obejmują zagadnienia mikro i makroekonomiczne. Przedyskutowane zostaną zczegółowo najistotniejsze pojęcia i techniki służące do tworzenia modeli ekonomicznych znajdujących zastosowanie w różnych systemach gospodarczych, a dających odpowiedź na podstawowe pytania ekonomiczne: co, jak, kiedy, gdzie i dla kogo produkować oraz jak pogodzić potrzeby społeczne z potrzebami indywidualnymi? Tym samym kwestie alokacji środków użytych w procesie produkcji oraz dystrybucji produkcji finalnej we współczesnych systemach społeczno-gospodarczych będą podjęte w trakcie wykładu. Główne części kursu obejmują:

1. Podstawowe kategorie gospodarki rynkowej.

2. Trzy istotne człony gospodarki (gospodarstwo domowe, przedsiębiorstwa, państwo).

3. Wzrost gospodarczy i jego fluktuacje.

4. Bezrobocie.

5. Inflacja.

6. Międzynarodowe aspekty rozwoju i globalizacja.

7. Polska w gospodarce światowej.

Literatura:

Wykład przedmiotu bazuje na podstawowych podręcznikach przeznaczonych do nauki ekonomii dla studentów uniwersyteckich kierunków nieekonomicznych. Przykładowo

zakres kursu jest w pełni omówiony w podręczniku: „Elementarne zagadnienia ekonomiczne”, pod red. R. Milewskiego, PWN, Warszawa 2007.

Metody i kryteria oceniania:

Ostateczna ocena przedmiotu jest wypadkową testów pisemnych, prezentacji, udziału w dyskusjach oraz końcowego zaliczenia przedmiotu w formie pisemnej i ustnej.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)