University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Global Environmental Problems

General data

Course ID: 1900-GPSR-OG
Erasmus code / ISCED: 07.9 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0539) Physical sciences, not elsewhere classified The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: Global Environmental Problems
Name in Polish: Globalne problemy środowiskowe - wybrane zagadnienia
Organizational unit: Faculty of Geography and Regional Studies
Course groups: (in Polish) Przedmioty do wyboru/specjalizacyjne na kierunku MSOŚ oferowane przez Wydział Geografii i SR
General university courses
General university courses at Faculty of Geography and Regional Studies
General university subjects
ECTS credit allocation (and other scores): 2.00 Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Type of course:

general courses

Prerequisites (description):

(in Polish) Wykłady mają ukazać rozmaitość i rangę współczesnych zagrożeń środowiskowych, rozumianych jako zjawiska i procesy naturalne osiągające skalę i natężenie zagrażające zdrowiu publicznemu i życiu wielkiej liczby ludzi, a nawet ludzkości.

Mode:

Classroom

Short description: (in Polish)

Wykład jest poświęcony współczesnym problemom środowiskowym - groźnym dla człowieka procesom i zjawiskom potencjalnie osiągającym zasięg globalny, takim jak niekorzystne zmiany klimatu (globalne ocieplenie, zima wulkaniczna), niszczycielskie trzęsienia ziemi, fale tsunami, czy/lub powodzie. Celem wykładu jest zwrócenie uwagi na ograniczoną przewidywalność przyrodniczych zagrożeń i ogromną podatność "systemu człowiek" rozumianego jako człowiek - gatunek biologiczny i jako byt społeczny wraz ze wszystkimi wytworami jego działalności na zagrożenia spowodowane siłami natury.

Full description: (in Polish)

Po wprowadzeniu, z definicjami podstawowych terminów i podziałami globalnych problemów środowiskowych, kolejne wykłady będą dotyczyły grup globalnych problemów środowiskowych. W pierwszej kolejności będą omawiane zagrożenia związane z przebiegiem procesów wewnętrznych (procesy endogeniczne) naszej planety (przede wszystkim następstwa ruchów płyt litosfery) i konsekwencjami ich mobilności na Ziemi - trzęsienia ziemi, erupcje wulkanów i zjawiskami towarzyszącymi (np. tsunami). Następnie omawiane będą problemy środowiskowe uwarunkowane działaniem procesów zewnętrznych (procesów egzogenicznych), uzależnione od dostawy energii promieniowania słonecznego. Zmiany klimatu w historii Ziemi (mała epoka lodowa). Omawiane będą współcześnie obserwowane zmiany temperatury powietrza w przypowierzchniowej warstwie atmosfery interpretowane jako przejaw globalnych zmian klimatu, dyskutowane będą ich przyczyny (przyczyny naturalne, przyczyny antropogeniczne – czy człowiek może zmienić klimat?) oraz globalne i regionalne następstwa – osuszanie się klimatu, wzrostu wilgotności, zmiany temperatury powietrza (jaka tendencja, czy jest powód do alarmu?), wzmożone topnienie lodowców, ekstremalne zjawiska pogodowe. Co ewentualnie grozi Polsce jeśli globalne zmiany klimatu są faktem.

Na końcu cyklu omawiane będą zagrożenia kosmiczne - skutki upadku na Ziemię niewielkich ciał niebieskich (asteroidów). Za globalne zagrożenie uznano także niszczenie zbiorowisk roślinnych – eksterminację gatunków roślin i zwierząt, ich przyczyny i następstwa. Omówiona będzie m.in. stopniowa zagłada wilgotnych lasów równikowych, zanieczyszczenie rzek i przybrzeżnych wód oceanicznych, zanieczyszczanie atmosfery i ich wpływ na klimat, na zdrowie ludności. W jakim stopniu skutki niekorzystnych procesów zmian środowiska przyrodniczego wywołane przez ludzi zagrażają Europie (Polsce) i jej mieszkańcom?

Przedmiot obejmuje 30 godz. zajęć - jest to bezpośredni kontakt z prowadzącym, czyli udział studentów w zajęciach. Do zaliczenia przedmiotu konieczne jest studiowanie literatury. Wymienione godziny nie obejmują konsultacji z prowadzącym zajęcia, które są realizowane na życzenie studentów.

Bibliography: (in Polish)

Andel Tjeerd H. van, 1997, Nowe spojrzenie na stara planetę, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN.

Burroughs W.J.,1997, Pogoda czy fatum, Warszawa, Amber.

Czerny M., Łuczak R., Makowski J., 2007, Globalistyka, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN.

Mizerski W., 2004, Geologia regionalna kontynentów, Warszawa, wydawnictwo Naukowe PWN.

Zebrowski E., 1997, Niespokojna planeta, Warszawa, Amber.

A.M. Mannion, 2001, Zmiany środowiska Ziemi; Ph. A. Allen,2000, Procesy kształtujące powierzchnię Ziemi, PWN Warszawa; W. Iwańczak, K. Bracha (Red.), 2000, Człowiek i przyroda w średniowieczu i we wczesnym okresie nowożytnym, DiG Warszawa;

J. Makowski, 1999, Zmiany zasięgu wilgotnych lasów równikowych, Uniwersytet Warszawski, Warszawa; J. Makowski, 2018, Geografia fizyczna świata, PWN, Warszawa; J. Makowski, T. Wites (Red.) 2020, Geografia świata. Regiony, PWN, Warszawa.

Nadto:

Śledzenie bieżących publikacji w prasie, w internecie, wskazywanych przez prowadzącego zajęcia, a także przez studentów.

Learning outcomes: (in Polish)

Efekty kierunkowe: K_W02, K_W04, K_U04, K_U05, K_K05, K_W19

Efekty specjalnościowe: S2_W04, S2_W05, S2_U04, S2_U05, S2_K05

Po wysłuchaniu wykładów, przeczytaniu zaleconych lektur i zaliczeniu przedmiotu Student powinien rozumieć zjawiska przyrodnicze kształtujące naszą planetę, umieć analizować obserwowane zjawiska i wskazywać najbardziej prawdopodobną ich genezę i możliwe scenariusze ich rozwoju, zwłaszcza takiego rozwoju, który może zagrażać zdrowiu publicznemu i życiu człowieka. Student powinien rozumieć rolę i znaczenie zasobów i sił przyrody dla funkcjonowania człowieka i wzajemne związki człowiek - przyroda. Student powinien umieć kompetentnie dyskutować na temat ich zasięgu oraz rangi tych procesów i zjawisk, wskazywać groźbę ich wystąpienia, ewentualnie uczestniczyć w ich badaniu a nawet zarządzaniu przyrodniczymi zagrożeniami. Student powinien potrafić kompetentnie dyskutować na wyżej wymienione tematy. Student zna współczesne trendy w badaniach naukowych i ich zastosowanie w naukach o Ziemi i środowisku (prognozowanie).

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Wykłady nie są obowiązkowe. Na zajęciach nie jest sprawdzana lista obecności. Studenci przystępujący do zaliczenia przedmiotu otrzymują cztery zestawy temat (globalne problemy środowiskowe) do wyboru, które są omawiane na zajęciach, z których zobowiązani są wybrać jeden zestaw z dwoma tematami i rozwinąć je w postaci tekstu o objętości jednej strony formatu A4 na każdy temat. Podstawowym pytaniem, na które należy odpowiedzieć brzmi: Dlaczego wybrany problem środowiskowy można uznać za globalny problem środowiskowy, zagrożenie zdrowia publicznego i życia ludzkości? Jakie cechy winno mieć takie zagrożenie.Takie pytania są formułowane podczas wykładu i wspólnie, ze studentami, poszukujemy na nie odpowiedzi.

Practical placement: (in Polish)

Do przedmiotu nie sa przewidziane praktyki zawodowe

Classes in period "Summer semester 2023/24" (in progress)

Time span: 2024-02-19 - 2024-06-16
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Lecture, 30 hours more information
Coordinators: Jerzy Makowski
Group instructors: Jerzy Makowski
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - Grading
Lecture - Grading

Classes in period "Summer semester 2024/25" (future)

Time span: 2025-02-17 - 2025-06-08
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Lecture, 30 hours more information
Coordinators: Jerzy Makowski
Group instructors: (unknown)
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - Grading
Lecture - Grading
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)