University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Classic Social Sciences Theories

General data

Course ID: 3102-LKSOC
Erasmus code / ISCED: 14.2 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0314) Sociology and cultural studies The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: Classic Social Sciences Theories
Name in Polish: Klasyczne teorie socjologiczne
Organizational unit: Institute of Ethnology and Cultural Anthropology
Course groups: (in Polish) II rok studiów licencjackich
ECTS credit allocation (and other scores): 5.00 Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.
Language: Polish
Type of course:

obligatory courses

Mode:

Classroom

Short description: (in Polish)

Klasyczne teorie socjologiczne to wykład przybliżający podstawy i główne inspiracje socjologii jako teorii społeczeństwa, a także prace ważnych przedstawicieli dyscypliny. Nacisk zostanie położony na sposób, w jaki autorzy, tworzący w różnych czasach i kontekstach, konceptualizowali świat społeczny.

Dobór tematów kształtowany jest zgodnie z tradycją, która podstawy teorii socjologicznej rozumie szeroko i włącza w nie także tych autorów (z kręgu filozofii i myśli politycznej), którzy tworzyli na długo przed powstaniem socjologii jako naukowej dyscypliny. Aby powstała socjologia jako naukowa teoria i technika badania społeczeństwa, konieczne było przyjęcie ogólnych założeń na temat tego, czym jest świat społeczny, jak trwa i jak się zmienia.

Dzięki szerszym ramom historycznym, studenci mają szansę z dystansu spojrzeć na nowsze teorie i metody, a także pełniej rozumieć współczesne debaty społeczne i polityczne.

Full description: (in Polish)

Problematyka wykładu jest kształtowana zgodnie z tradycją, która podstawy teorii socjologicznej rozumie szeroko, zaliczając do nich tych wszystkich myślicieli, którzy tworzyli kanon myślenia o społeczeństwie na długo przed narodzinami nowoczesnej nauki.

Zgodnie z tym ujęciem, część wstępna wykładu obejmuje zarys teorii społecznych autorów starożytnych, a także myśl społeczną chrześcijaństwa, myśl Niccolo Machiavellego, wybranych teoretyków stanu natury (Hobbesa, Rousseau), a także przykładowych myślicieli Oświecenia.

Na tym tle zostanie przedstawiona dziewiętnastowieczna teoria społeczna, w tym autorzy stale inspirujący kolejne pokolenia socjologów: Karol Marks i Alexis de Tocqueville. Wyłanianie się socjologii jako dyscypliny jest współczesne rozwojowi pozytywizmu, a jej pierwszym wielkim tematem jest zmiana społeczna. Z owymi początkami wiążą się dwie istotne postaci, Auguste Comte i Emile Durkheim.

Durkheim zostanie przedstawiony także jako pierwszy istotny kodyfikator metodologii socjologicznej. Max Weber z kolei będzie omawiany jako przedstawiciel socjologii rozumiejącej, akcentującej złożoność procesów historycznych i kulturowych. Osobne spotkanie zostanie poświęcone jego wpływowej i kontrowersyjnej analizie początków kapitalizmu. Kolejne spotkania będą poświęcone myśli Georga Simmla, jego oryginalnej koncepcji socjologii formalnej i inspirującym analizom społeczeństwa nowoczesnego. Odrębny wykład zostanie poświęcony psychoanalitycznej teorii kultury, zawartej w pracach Zygmunta Freuda.

Wykład zakończy przybliżenie myśli dwóch socjologów, których ożywiona recepcja w Polsce przypada na ostatnie dekady: pierwszym będzie Norbert Elias ze swoją koncepcją procesu cywilizacyjnego; drugim - Pierre Bourdieu i jego teoria podziałów klasowych.

Bibliography:

J. Szacki, Historia myśli socjologicznej, wydanie dowolne.

K. Marks, F. Engels, Manifest komunistyczny, wydanie dowolne.

A. Tocqueville, Dawny ustrój i rewolucja

M. Weber, Etyka protestancka i duch kapitalizmu, Warszawa 2011.

Z. Freud, Kultura jako źródło cierpień, wydanie dowolne.

P. Bourdieu, Dystynkcja. Społeczna krytyka władzy sądzenia, Warszawa 2009.

Learning outcomes: (in Polish)

Po ukończeniu kursu student:

-zna w zarysach najważniejsze nurty zachodniej myśli społecznej

-ma podstawową orientację w wybranych, kluczowych pracach klasyków socjologii

-potrafi odnosić teorie socjologiczne do zjawisk życia codziennego.

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Warunkiem zaliczenia zajęć jest znajomość problematyki poruszanej na wykładzie. Ponieważ wykład nie jest oparty na żadnym podręczniku, zalecana jest obecność na wykładach. Zaliczenie przedmiotu nie wymaga sięgania do dodatkowych źródeł.

Zaliczenie zajęć odbywa się w formie egzaminu pisemnego (w przypadku sesji zdalnej - w formie egzaminu ustnego). Egzaminy połówkowe będą organizowane w sesji zimowej i letniej. Dokładne kryteria zaliczenia i sposób organizacji egzaminu zostaną podane na zajęciach.

Istnieje możliwość zdawania egzaminu ustnego w terminie zerowym.

W razie niepowodzenia w zaliczeniu przedmiotu możliwa będzie poprawa w sesjach poprawkowych semestru zimowego i letniego.

Classes in period "Winter semester 2023/24" (past)

Time span: 2023-10-01 - 2024-01-28
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Lecture, 60 hours more information
Coordinators: Krzysztof Świrek
Group instructors: Krzysztof Świrek
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Examination

Classes in period "Summer semester 2024/25" (future)

Time span: 2025-02-17 - 2025-06-08
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Lecture, 60 hours more information
Coordinators: Krzysztof Świrek
Group instructors: Krzysztof Świrek
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Examination
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)