University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

The great disappointment. The Genesis Of The Solidarity Revolution.

General data

Course ID: 3104-M3K1-WRMZ-OG
Erasmus code / ISCED: 08.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0222) History and archaeology The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: The great disappointment. The Genesis Of The Solidarity Revolution.
Name in Polish: Wielkie rozczarowanie. Geneza Rewolucji Solidarności.
Organizational unit: Faculty of History
Course groups: General university courses
General university courses in the humanities
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Type of course:

elective courses
general courses

Short description: (in Polish)

Rewolucja Solidarności wybuchła jako rezultat niezwykłego spiętrzenia szeregu czynników, z osobna całkiem zwykłych i normalnych. Niektóre obrosły już gigantyczną literaturą, licznymi teoriami, przetestowanymi na wielu rewolucjach, z francuską na czele. Ten analityczno-teoretyczny dorobek zostanie wykorzystany do odpowiedzi na kluczowe pytanie: dlaczego Polacy zbuntowali się w 1980 roku. Opowieść na ten temat, zakres tematyczny kolejnych wykładów, będzie miał charakter częściowo problemowy, częściowo chronologiczny. Na rewolucję oraz jej przyczyny trzeba patrzeć jak na proces, który ma swojej przełomowe momenty, okresy przyspieszenia, narastania rewolucyjnej aury. W poszukiwaniu genezy zagłębię się w lata 70. XX wieku, choć kilka razy sonda sięgnie niższych warstw historycznych. Przede wszystkim jednak będzie to opowieść o Polsce Edwarda Gierka.

Full description: (in Polish)

Cykl otworzą rozważania o naturze i rozumieniu pojęcia rewolucji. Czy można mówić, że wydarzenia lat 1980-1981 były Polską rewolucją? Drugi z wykładów poświęcony będzie znaczeniu pamięci, nawykom rewolucyjnym dla genezy rewolucji. Będzie to opowieść o pamięci wcześniejszych buntów i insurekcji a także reprodukcji tej pamięci w dekadzie Gierka. Łatwiej bowiem buntować się, jeśli już wcześniej się to robiło, stąd wyjątkowe znaczenie Grudnia ’70. Dwa kolejne wykłady zostały zatytułowane „Epoka edwardiańska. Rządzący i rządzeni”, będą opowieścią o władzy, fabrykowaniu i utracie charyzmy przed Edwarda Gierka, błędach jego ekipy, korupcji elit. Tematem będą jednak nie tylko rządzący, ale także rządzeni, ich relacje z władzą, konformizm.

Najbardziej wpływowa teoria głosi, że do rewolucji dochodzi w sytuacji kryzysu po okresie długotrwałej poprawy warunków życia. Z wręcz modelowym odwzorowaniem takiej sytuacji mieliśmy do czynienia właśnie w dekadzie Gierka, o czym opowiem w dwóch kolejnych rozdziałach. To opowieść o skoku do „królestwa dobrobytu”, okresie, który nazywam bigosowym socjalizmem, kiedy „Polska rosła w siłę a ludzie żyli dostatniej”. Wielkie Rozczarowanie przyszło, gdy okazało się, że bigos się skończył, kolejki pod sklepami wydłużyły się jak nigdy dotąd a w ciągle głowach pokutowało, że może być lepiej.

Jedna z ciekawszych koncepcji wyjaśniających genezę różnych rewolucji wskazuje na kontekst międzynarodowy, dyfuzję kulturową, przede wszystkim na promieniowanie krajów bardziej gospodarczo i strukturalnie rozwiniętych na te pozostające w tyle peletonu. Kolejny wykład będzie więc próbą odpowiedzi na pytanie o konsekwencje gierkowskiego otwarcia na świat. Następny zacznie się od Karola Marksa, który dał początek koncepcji mówiącej, że rewolucje zaczynają się od napięć strukturalnych, narastających dysproporcji i nierówności.

Nowa historia kulturowa też ma wiele do powiedzenia na temat przyczyn rewolucji. Stereotyp dekady głosi, że w sferze kultury była ona plastikowa i płytka, czego symbolem były ówczesne festiwale piosenki i panie z piórami. Pokażę, że ówczesna twórczość literacka, filmowa czy kabaretowa zawierała liczne pierwiastki kontestacji. Lata 70. kojarzone są także z przypominającym czasy stalinizmu panowaniem propagandy sukcesu. Odpowiedzi na pytanie, czy jej uderzenie nie wywołało efektu bumerangowego, bardziej ludzi zirytowało niż dało nową legitymizację, będzie poświęcony kolejny z wykładów.

Inny z arkadyjskich mitów dekady głosi, że poza buntem w czerwcu 1976 r. były to lata społecznego spokoju, wręcz senne, przesycone powszechnym konformizmem. Spróbuję pokazać pewien stały poziom niezorganizowanego, spontanicznego protestu, szarą strefę kontestacji i sprzeciwu, która nie była organizowana ani przez opozycję demokratyczną, ani przez Kościół. Ostatnie wykłady będę poświęcone „zimie stulecia” i „efektowi papieża”.

Bibliography: (in Polish)

Literatura socjologiczna i politologiczna zostanie przedstawiona podczas wykładu. Warto natomiast wcześniej sięgnąć do prac poświęconych latom 70. w Polsce. M.in.:

A. Friszke, Polska Gierka;

A. Friszke, Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności;

T. Kozłowski, Anatomia rewolucji;

P. Sasanka, Czerwiec 1976;

R. Domke, Przemiany społeczne w Polsce w latach 70. XX wieku.

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)