Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Literatura hiszpańska cz.1 wykład

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3305-LH1-21w
Kod Erasmus / ISCED: 09.2 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Literatura hiszpańska cz.1 wykład
Jednostka: Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich
Grupy: Plan specjalności hiszpańskiej 2 rok 1 stopnia
Przedmioty podstawowe dla 2 roku studiów 1 stopnia, specjalność hiszpańska
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: hiszpański
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Założenia (opisowo):

Student powinien mieć zaliczone z I roku i pierwszego semestru II roku studiów licencjackich takie przedmioty jak wstęp do literaturoznawstwa i wiedza o kulturze oraz posiąść wiedzę ogólną z zakresu literatury w kulturze hiszpańskiego średniowiecza i renesansu, po to by móc ją zastosować do ćwiczeń polegających na lekturze i analizie wybranych tekstów.

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Wykład "Literatura w kulturze hiszpańskiej I" stanowi pierwszy etap studiów nad literaturą hiszpańską i obejmuje okresy średniowiecza , renesansu i części baroku.Osadzony jest w kontekście kulturowym tych trzech wielkich epok literacko-kulturowych. W części pierwszej, poświęconej okresowi średniowiecza, przedstawione są kolejno takie zagadnienia jak zmiany społeczne warunkujące powstawanie specyficznej literatury dla określonego typu odbiorcy, narodziny i ewolucja poszczególnych rodzajów i gatunków literackich. W części drugiej, obejmującej okres renesansu i części baroku zwrócona jest szczególna uwaga na porównanie z okresem średniowiecza i na nowe funkcje literatury i jej twórców, na odnowę poezji lirycznej i początki powieści hiszpańskiej oraz na teatr renesansowy w przeciwstawieniu do teatru średniowiecznego.Z okresu baroku omawiana są poezja i proza ze szczególnym uwzględnieniem "Don Kichota" Cervantesa.

Pełny opis:

Wykład "Literatura w kulturze hiszpańskiej I" stanowi pierwszy etap studiów nad literaturą hiszpańską i obejmuje okresy średniowiecza, renesansu i części baroku.Osadzony jest w kontekście kulturowym tych trzech wielkich epok literacko-kulturowych. W części pierwszej, poświęconej okresowi średniowiecza, przedstawione są kolejno takie zagadnienia jak zmiany społeczne warunkujące powstawanie specyficznej literatury dla określonego typu odbiorcy, kultura oficjalna a ludowa kultura śmiechu (Arcipreste de Hita), epika ("Pieśń o moim Cydzie"), główne ośrodki kultury średniowiecznej, początki i rozwój poezji lirycznej, rola żonglerów w średniowiecznym systemie kultury literackiej, dworski obieg literacki wobec tradycyjnej poezji ludowej, proza historyczna i dydaktyczna, początki noweli i powieści, elementy średniowieczne i już renesansowe ("Celestyna" Fernanda de Rojas), narodziny teatru. W części drugiej, poświęconej okresowi renesansu,omawiane są zmiany ekonomiczno-społeczne i ich wpływ na zmiany w systemie kultury, nowe pojmowanie świata, nowe funkcje literatury i twórców, specyfika i oryginalność hiszpańskiego renesansu na tle renesansu europejskiego, wpływy poezji włoskiej (relacja Petrarca-Garcilaso de la Vega),walka między zwolennikami szkoły "włoskiej" a szkoły " kastylijskiej " (Fray Luis de León i Fernando de Herrera), odnowa bądź narodziny nowych gatunków literackich (powieść łotrzykowska,etc.),literatura ascetyczna i mistyczna (św. Teresa z Avila i św. Jan od Krzyża) oraz teatr renesansowy przeciwstawiony teatrowi średniowiecznemu. W części poświęconej barokowi omawiana jest poezja (Góngora i Quevedo) i proza, ze szczególnym uwzględnieniem "Don Kichota" i "Nowel przykładnych" Cervantesa.

Literatura:

J.L.Alborg, Historia de la literatura espanola,t.I,Gredos,Madrid,1972.

A.Deyermond, Historia y critica de la literatura espanola,t.I, Ed.Critica, Barcelona,1980.

J.Garcia López, Historia de la literatura espanola, Ed.Vicens-Vives, Barcelona, 1973.

F.Pedraza y M.Rodriguez Caceres, Manual de literatura espanola, t.I,II,Cenlit Ediciones,Tafalla (Navarra),1981.

A.Valbuena Prat, Historia de la literatura espanola,t.I, Ed.Gustavo Gili, Barcelona,1981.

C.Alvar ,A.Gómez Moreno, F.Gómez Redondo, La prosa y el teatro en la Edad Media, Madrid,1991.

B.López Bueno, La renovación poetica del Renacimiento al Barroco, Madrid,2006.

M.A.Perez Priego, Teatro renacentista, Barcelona,1986.

Efekty uczenia się:

Student posiada podstawowe wiadomości o najważniejszych dziełach literatury hiszpańskiego Średniowiecza i Renesansu oraz o liryce i prozie Baroku. Zna źródła literackie takich mitów kultury hiszpańskiej jak Cyd, Celestyna, Łazik z Tormesu i Don Kichot. Jest świadom występowania bardzo zróżnicowanej tematyki i różnych rejestrów w literaturze omawianych okresów. Potrafi usytuować omawiane dzieła literackie w szerszym kontekście kulturowym.

Rozumie omawiane teksty w zmodernizowanej wersji językowej. Potrafi analizować i interpretować dzieło literackie z zastosowaniem wiedzy teoretycznej nabytej we wcześniejszych semestrach.

Rozumie ewolucję gatunków literackich. Dostrzega oryginalne cechy w dziełach uznanych za wybitne. Umie systematyzować in oceniać krytycznie poznawane treści.

Metody i kryteria oceniania:

Warunkiem zaliczenia wykładu jest zaliczenie towarzyszących mu ćwiczeń.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)