University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Adorno or the open wound of modernity

General data

Course ID: 3700-AL-AORN-OG
Erasmus code / ISCED: 14.0 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0310) Social and behavioural sciences, not further defined The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: Adorno or the open wound of modernity
Name in Polish: Adorno albo otwarta rana nowoczesności
Organizational unit: Faculty of "Artes Liberales"
Course groups: General university courses
General university courses in the humanities
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Type of course:

general courses

Prerequisites (description):

(in Polish) Bez szczegółowych wymagań wstępnych. W trakcie kursu wymagane jest sukcesywne zapoznawanie się ze wskazaną lekturą.

Oczekuje się zasadniczo nabycia dwóch rodzajów wiedzy: (1) orientacji w historii filozofii oraz filozofii XX wieku; (2) orientacji w współczesnych sposobach interpretowania głównych pojęć filozoficznych. Umiejętnością, która będzie na zajęciach szczególnie stymulowana to umiejętność aktywnego, intensywnego „czytania” tekstu filozoficznego.

Short description: (in Polish)

Seminarium poświęcone będzie analizie myśli znanego filozofa i muzykologa z Frankfurtu – Theodora W. Adorno. Pojęcie „rany po nowoczesności” lub „zranionej nowoczesności” stanie się kluczem dla analizy jego twórczości. Zadaniem seminarium będzie nie tyle odpowiedź na pytanie, czym jest nowoczesność, ile raczej, jak możliwa jest „nowoczesność po zranieniu”. Wedle antycznej formuły, oszczep, który zadał ranę, również ją uleczy. Co jednak jest oszczepem, który zadaje ranę nowoczesności? I w jakim sensie możemy oczekiwać od narzędzia zranienia ratunku? Czy oszczepem jest tutaj „technika”, „racjonalność panowania”, czy też może oszczepem jest sama „nowoczesność”, która demitologizując świat, zadaje światu nieodwracalną ranę? Czy tam gdzie rośnie, wyzwolone przez nowoczesność, „niebezpieczeństwo” rośnie także „ratunek”? Jak uniknąć powrotu do idei pharmakonu J. Derridy i myślenia w oparciu o ambiwalencje, wzbudzając motywy myślenia „wokół rany”?

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)