University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Searching for Wisdom: Socrates’ Final Days

General data

Course ID: 3700-KON296-AL-OG
Erasmus code / ISCED: (unknown) / (unknown)
Course title: Searching for Wisdom: Socrates’ Final Days
Name in Polish: Poszukiwanie mądrości: ostatnie dni Sokratesa
Organizational unit: Faculty of "Artes Liberales"
Course groups: General university courses
General university courses in the humanities
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Type of course:

general courses

Short description: (in Polish)

Śmierć Sokratesa stanowi moment zwrotny w historii myśli zachodniej. W procesie i jego apologii, w jego decyzji, by poddać się karze, którą uważał za wyraz niesprawiedliwości, w jego ostatnich rozmowach wyłaniają się napięcia – nadal obecne w naszej kulturze, a nawet konstytuujące ją – między sprawiedliwością a prawem, odwagą a niewiedzą, powołaniem do kształcenia innych a poszukiwaniem własnego interesu, mądrością a mocą, religijnością autentyczną a podporządkowywaniem się dominującej teologii politycznej.

Zajęcia mają na celu przemyślenie tych napięć poprzez odczytywanie dialogów platońskich bezpośrednio związanych z umieraniem Sokratesa.

Full description: (in Polish)

Życie, jakie prowadzi Sokrates, zwłaszcza ponieważ krąży jedynie wokół rozmów o dobru, sprawiedliwości i dzielności, jest – paradoksalnie – najbardziej niebezpieczną formą życia. Z konieczności taka forma życia stanowi wielkie nieporozumienie dla miasta, jako że podważa politycznie obowiązujące opinie dotyczące dobra, sprawiedliwości, pobożności i dzielności.

W imię czego Sokrates postanowił żyć w taki właśnie sposób? Czy całe jego życie nie jest pomyłką, przypieczętowaną jego absurdalną śmiercią? Czy zatem cała filozoficzna tradycja, która wywodzi się z platońskiego Sokratesa, nie stanowi wielkiego, bezużytecznego, błądzenia?

Już Kallikles, w Gorgiaszu, zapowiedział, iż kto szanuje sprawiedliwość ponad prawem, a prawdę ponad opinią, może łatwo skończyć przed sądem i jeszcze łatwiej przegrać sprawę. A w Eutyfronie, dialogu, który rozgrywa się tuż przed początkiem procesu, Sokrates wyjaśnił, że „Ateńczyków mało wzrusza, jeśli uważają, że ktoś jest mądry, o ile nie uczy tej swojej mądrości”. Czy zatem należy nie uczyć, aby ocalić własne życie? Czy można poszukiwać, jednocześnie nie ucząc takiego poszukiwania – czy, słowem, można filozofować w samotności, jakby poza miastem? Jakiego dobra poszukuje Sokrates w swoich ostatnich rozmowach? Jakie dobro uważa za lepsze niż życie? Czy Sokrates naprawdę jest, jak napisał Platon w Gorgiaszu, „jednym z nielicznych Ateńczyków, którzy rozumieją czym jest polityka oraz jedynym, który w tych czasach uprawia politykę”? Na czym to uprawianie polityki polega?

W trakcie zajęć będziemy się strać opisać i wyjaśnić ostatnie dni Sokratesa, czytając następujące dialogi platońskie: Gorgiasz, Eutyfron, Obronna Sokratesa, Kryton, Fedon. Pozwoli nam to zastanowić się na związkami zachodzącymi między sprawiedliwością a nieśmiertelnością, wychowaniem a polityką, poszukiwaniem mądrości (etymologicznie: filozofią) a niewiedzą.

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)