University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Letters Yesterday and Today: The Evolution of Correspondence and Forms of Letter Editing

General data

Course ID: 3700-KON301-AL-OG
Erasmus code / ISCED: 09.2 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0231) Language acquisition The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: Letters Yesterday and Today: The Evolution of Correspondence and Forms of Letter Editing
Name in Polish: List wczoraj i dziś. Ewolucja korespondencji i form edycji listów.
Organizational unit: Faculty of "Artes Liberales"
Course groups: General university courses
General university courses in the humanities
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Type of course:

general courses

Short description: (in Polish)

Studenci zapoznają się z teorią epistolografii oraz poznają znaczenie źródeł epistolograficznych dla historii, historii kultury i literatury. Podcas zajęć omówione zstaną formy listów od czasów najdawniejszych po współczesność, sposoby korespondowania oraz różne metody edytorskie stosowane przy publikowaniu korespondencji.

Na przykładach konkretnych edycji studenci będą analizować zarówno formę, jak i treść listów, a także różne omawiać problemy edytorskie, typowe dla korespondencji.

Studenci zapoznają się z nowoczesną edycją elektroniczną. Będą też mieli okazję praktykownia warsztatu edytorskiego na dokumentach listu tradycyjnego z drugiej połowy XX wieku.

Full description: (in Polish)

Studenci zapoznają się z teorią epistolografii. Dowiadują się, jak rozwijała się sztuka pisania listów od starożytności po współczesność: jakie były funkcje listu oraz jego postać materialna i jak zmieniały się obowiązujące zasady kompozycyjne w różnych epokach.

Na przykładzie zbiorów korespondencji wczesnonowożytnej i XX wiecznej (m.in. Mikołaj Serafin, Erazm z Rotterdamu, Jan Dantyszek, Filip Melanchtchon, Vincent Van Gogh, Józef i Maria Czapscy, Katarzyna i Zbigniew Herbertowie, Zygmunt Mycielski, Andrzej Panufnik, Jerzy Andrzejewski, Czesław Miłosz, Thomas Merton) poznają szerokie spektrum znaczeń źródeł epistolograficznych dla historii, historii kultury i literatury.

Na podstawie analizy wybranych przykładów edycji krytycznych zbiorów korespondencji poznają podstawy metodologii edytorstwa naukowego zarówno tradycyjnego, jak i przy użyciu technik cyfrowych. Dowiadują się, jakie są wyznaczniki edycji naukowej, w jaki sposób wyszukiwać i dobierać materiał źródłowy do edycji, jak konstruować aparat krytyczny oraz komentarz rzeczowy i literacki.

Zapoznają się z nowoczesnymi technikami kodowania tekstu (standard TEI), umożliwiającymi rozmaite wizualizacje jednego pliku tekstowego w różnych standardach opracowania edytorskiego (edycja dyplomatyczna, edycja genetyczna, transkrypcja, transliteracja) i szczegółowości komentarza.

Na podstawie analizy wybranych utworów literackich (listy poetyckie, powieść epistolograficzna), a niekiedy także ich ekranizacji filmowych, poznają kulturotwórczą rolę listu.

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)