Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Problemy kliniczne i pomoc psychologiczna dla adolescentów i ich rodzin 2500-PL-PS-SP302-05
Seminarium (SEM) Semestr zimowy 2021/22

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 30
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Metody i kryteria oceniania:

przygotowywanie prac - 15 %

kolokwium zaliczające - 70%

Warunkiem zaliczenia zajęć jest pozytywny wynik kolokwium i obecność i aktywność na

zajęciach (dopuszczane są 2 nieobecności).

Zakres tematów:

1. Wprowadzenie do problematyki zajęć. Adolescencja jako etap rozwoju człowieka: zmiany, korzyści, straty.

2. Sytuacja psychologiczna osoby w wieku dojrzewania. Kryzys adolescencji. Adolescencja jako okres określenia poczucia tożsamości i ustalania relacji z innymi osobami.

3. Rodzina osoby w wieku dorastania. Problemy adolescenta związane z pozostawaniem w relacji z osobą dorosłą. Mechanizmy psychiczne powstawania i utrzymywania się trudności. Praca kliniczna z rodziną osoby w wieku dojrzewania.

4. Grupa rówieśnicza i jej znaczenie dla psychicznego funkcjonowania osoby. Problemy adolescenta związane z relacjami z rówieśnikami. Przyczyny trudności w kontakcie psycholog- adolescent.

5. Specyfika diagnozy zaburzeń psychicznych u osoby w wieku dorastania. Diagnoza kliniczna adolescenta. Problem normy i patologii okresu dorastania. Zaburzenia psychiczne charakterystyczne dla okresu adolescencji. Kontynuacja zaburzeń z okresu dzieciństwa. Adolescencja jako czynnik wyzwalający zaburzenia psychiczne.

6. Specyfika interwencji psychologicznej w odniesieniu do osoby w wieku dorastania i jej rodziny. Specyfika kontaktu indywidualnego z pacjentem dorastającym. Grupa jako forma pomocy dla adolescenta. Właściwości kontraktu i jego znaczenie w psychoterapii dorastających pacjentów i ich rodzin.

7. Depresje u pacjentów w wieku dorastania. Depresja młodzieńcza. Samookaleczenia. Samobójstwa. Kontakt kliniczny z adolescentem z depresją i jego rodziną. Leczenie depresji młodzieńczej. Specyfika trudności w terapii dorastających pacjentów z depresją.

8. Zaburzenia zachowania u pacjentów w wieku dorastania. Konflikty z prawem i ich konsekwencje dla funkcjonowania adolescenta w rodzinie i w relacji z rówieśnikami. Psychiczne uwarunkowania zachowań agresywnych.

9. Zaburzenia odżywiania u pacjentów w wieku dorastania. Kulturowe, rodzinne i indywidualne uwarunkowania zaburzeń. Odmowa jedzenia i jej znaczenie dla psychicznego funkcjonowania adolescenta w relacji z samym sobą i w relacji z innymi. Trudności w określeniu siebie a zaburzenia jedzenia. Psychoterapia rodzinna pacjentów adolescentnych z zaburzeniami odżywiania.

10. Zaburzenia odżywiania u pacjentów w wieku dorastania. Znaczenie symptomu -objadanie się. Bulimia i zespół kompulsywnego objadania się (BED). Otyłość prosta. Problem zależności w relacji dorastającego dziecka z rodzicami.

11. Zaburzenia lękowe. Przejawy lęku u adolescentów. Zaburzenie lęku separacyjnego. Uogólnione zaburzenia lękowe. Lęk społeczny. Psychiczne uwarunkowania zaburzeń lękowych. Leczenie pacjentów. Problem farmakoterapii.

12. Uzależnienia. Uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Uzależnienie od Internetu. Rola Internetu w funkcjonowaniu psychicznym i społecznym adolescenta. Korzyści i ograniczenia wynikające z korzystania z Internetu przez osobę dorastającą. Grupy wsparcia. Problem profilaktyki.

13. Problemy szkolne osób w wieku dorastania. Trudności w uczeniu się i ich konsekwencje dla emocjonalnego i społecznego funkcjonowania adolescenta. Zaburzenia psychiczne współwystępujące z trudnościami w uczeniu się. Psycholog w kontakcie z osobą dorastającą z problemami w szkole.

14. Zaburzenia psychotyczne w okresie adolescencji. Zaburzenia psychotyczne u osób chorych somatycznie, zażywających substancje psychoaktywne. Schizofrenie w okresie dorastania. Leczenie objawowe. Terapia wspierająca pacjenta i jego rodziny w radzeniu sobie z chorobą

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 każda środa, 13:45 - 15:15, sala 94
Joanna Radoszewska 24/31 szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Budynek Dydaktyczny - Stawki 5/7
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)