Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Polityka badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji Unii Europejskiej (Wybrane problemy)

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 4003-PBN-CE-OG
Kod Erasmus / ISCED: 14.6 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0312) Politologia i wiedza o społeczeństwie Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Polityka badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji Unii Europejskiej (Wybrane problemy)
Jednostka: Centrum Europejskie
Grupy: przedmioty ogólnouniwersyteckie Centrum Europejskiego
Przedmioty ogólnouniwersyteckie społeczne
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

ogólnouniwersyteckie

Skrócony opis:

Zajęcia poświęcone będą wybranym problemom polityki badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji Unii Europejskiej.

Pełny opis:

W ramach zajęć dyskutowane będą etapy rozwoju oraz narzędzia realizacji polityki badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji Unii Europejskiej w oparciu o jej dokumenty oficjalne. Szczególnie zaakcentowana zostanie rola tej polityki w obecnej (2010-2020), jak i nadchodzącej perspektywie (2021-2027) rozwojowej Unii Europejskiej na tle sytuacji w tym zakresie na świecie. Przybliżone zostaną wybrane nowe technologie odgrywające kluczową rolę w rozwoju gospodarczym Państw Członkowskich, jak i w całej Unii oraz obszary ich zastosowań. Przedmiotem refleksji będzie też poziom rozwoju tej polityki w Europie Centralnej i Wschodniej, w tym w Polsce. Istotnymi aspektami będą korzyści płynących z działań Unii Europejskiej w tym zakresie dla gospodarki, sfery publicznej oraz różnych sfer życia obywateli, jak również zagrożenia wynikające z różnych form wykluczenia.

Literatura:

Dokumenty oficjalne Unii Europejskiej oraz jej Państw

Członkowskich dotyczące polityki badan naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji. Oprócz tego literatura wskazywana będzie na bieżąco odpowiednio do omawianych tematów.

Efekty uczenia się:

Student rozumie założenia polityki badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji Unii Europejskiej oraz narzędzia jej implementacji, poznaje etapy rozwoju tej polityki oraz mechanizmy jej działania, potrafi wskazać nowe technologie i rozumie korzyści płynące z ich zastosowań w całej Unii Europejskiej, jak i w jej Państwach Członkowskich. Student rozumie procesy zachodzące w gospodarce w sferze publicznej i różnych sferach życia obywateli związane z tą polityką, jak również zagrożenia z nią związane. Student rozpoznaje i analizuje dokumenty oficjalne Unii Europejskiej odnoszące się do tej polityki.

Metody i kryteria oceniania:

Student powinien być obecny na zajęciach i brać w nich czynny udział.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)