Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

American Economies and Economics (Ekonomia i gospodarki amerykańskie)

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 4219-AW116
Kod Erasmus / ISCED: 14.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0311) Ekonomia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: American Economies and Economics (Ekonomia i gospodarki amerykańskie)
Jednostka: Ośrodek Studiów Amerykańskich
Grupy: Przedmioty na studiach stacjonarnych II stopnia
Wykłady obowiązkowe dla studiów stacjonarnych II stopnia
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: angielski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Celem kursu jest zaznajomienie uczestników z aktualnym stanem i niektórymi faktami z przeszłości gospodarek amerykańskich. Zaznaczony będzie dorobek wybranych wybitnych ekonomistów amerykańskich oraz ich wpływ na naukę ekonomii i na kształt amerykańskich gospodarek. Nacisk położony jest na XX wiek, choć wcześniejsze elementy rozwoju gospodarczego również zostaną przedstawione.

Pełny opis:

Celem kursu jest przeanalizowanie zachodzących procesów gospodarczych oraz wykazanie instytucjonalnych/strukturalnych cech gospodarek amerykańskich. Podczas kursu wyjaśniane są podstawowe pojęcia ekonomiczne, analizowane instytucje w kontekście historycznych zmian, wskazywane dostępne źródła statystycznych danych gospodarczych oraz analizowane sposoby w jakie są one zbierane i publikowane. Nacisk jest kładziony na wyszukiwanie oraz pobieranie informacji i danych z ogólnodostępnych pierwotnych źródeł internetowych. Zamiarem jest przeanalizowanie zachodzących procesów gospodarczych wraz z ich wynikami, jak i instytucjonalnych/strukturalnych cech gospodarek regionu. Gospodarki amerykańskie zostaną pokazane w ujęciu historycznym oraz na (porównawczym) tle międzynarodowym

Na zajęciach zostaną przeanalizowane, m.in., następujące zagadnienia:

Etapy rozwoju gospodarek amerykańskich; Tendencje integracyjne; Kryzysy gospodarcze i ich skutki; Rola i pozycja Ameryk we współczesnej gospodarce światowej; Przegląd gospodarek amerykańskich; Podstawowe pojęcia (makro)ekonomii; Podstawowa charakterystyka liczbowa gospodarek amerykańskich; Źródła danych statystycznych dla gospodarek amerykańskich;

Państwo i jego funkcje gospodarcze w Amerykach; Rynek pracy w Amerykach; Pieniądz i bankowość.

Literatura:

Literatura obowiązkowa i uzupełniająca jest podana w sylabusach konkretnych grup w danym cyklu dydaktycznym.

Efekty uczenia się:

Po ukończeniu kursu student:

WIEDZA:

- ma rozszerzoną wiedzę o specyfice przedmiotowej i metodologicznej właściwej dla badań nad ekonomią i gospodarkami Ameryk (K2_W01, KS1_W01, KS2_W01)

- zna podstawowy żargon ekonomii, by móc właściwie opisywać historyczne fakty i procesy gospodarcze zachodzące w gospodarkach Ameryk (K2_W02, KS1_W02, KS2_W02; K2_W03, KS1_W03, KS2_W03).

- zna i rozumie zaawansowane metody analizy i interpretacji zjawisk gospodarczych dotyczących rozwoju Ameryk (K2_W06, KS1_W06, KS2_W06);

- ma szczegółową wiedzę o różnych rodzajach struktur i instytucji politycznych, prawnych i ekonomicznych w Amerykach, rozpoznaje złożone relacje między różnymi strukturami a porządkiem prawnym, ekonomicznym i politycznym z uwzględnieniem zasad aksjologicznych i norm rządzących zorganizowanymi formami życia społecznego (K2_W07, KS1_W07, KS2_W07)

UMIEJĘTNOŚCI:

- potrafi wyszukiwać informacje z różnorodnych specjalistycznych źródeł do samodzielnego porównywania i formułowania krytycznych sądów na temat zjawisk gospodarczych w Amerykach (K2_U1, KS1_U01, KS2_U01)

- krytycznie analizuje i interpretuje różnorodne propozycje rozwiązania problemów gospodarczych i proponuje oryginalne podejścia uwzględniające nowe osiągnięcia w zakresie nauk społecznych (K2_U05, KS1_U05, KS2_U05)

KOMPETENCJE SPOŁECZNE:

- jest świadomy istnienia różnic między ekonomistami, jeśli chodzi o ich opinie na temat ważnych problemów gospodarek Ameryk – teraz i w przeszłości, a w szczególności jeśli chodzi o rolę państwa i rynku w jej funkcjonowaniu i rozwoju (K2_K04, KS1_K04, KS2_K04)

- jest gotowy do wyzwań zawodowych, rozumie procesy gospodarcze (K2_K08, KS1_K08, KS2_K08)

Metody i kryteria oceniania:

Końcowa ocena będzie wystawiona na podstawie wyników pisemnego egzaminu (testu) końcowego. Do zaliczenia niezbędne jest uzyskanie 50%. Szczegółowe informacje podane są w sylabusach grup w konkretnym cyklu dydaktycznym.

Praktyki zawodowe:

nie ma

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)