University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Career Clinic

General data

Course ID: 0503-KK/19L-OG
Erasmus code / ISCED: 14.0 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0310) Social and behavioural sciences, not further defined The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: Career Clinic
Name in Polish: Klinika kariery
Organizational unit: Career Services Office
Course groups: General university courses
General university courses in the social sciences
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Type of course:

general courses

Prerequisites (description):

(in Polish) Wymagania formalne:

Przedmiot jest skierowany do studentów i studentek ostatnich dwóch lat studiów, przygotowujących się do pracy zawodowej w obszarze doradztwa zawodowego, doradztwa kariery, coachingu, zarządzania kapitałem ludzkim/HR, trenerstwa, organizacji i prowadzenia szkoleń, realizacji projektów społecznych.


Założenia wstępne:

Ze względu na ograniczenia regulaminu uczestnictwa wynikające z kryteriów Projektu ZIP możliwy jedynie udział studentów/studentek:

- ze studiów I stopnia z 2 i 3 roku;

- ze studiów II stopnia z 1 i 2 roku;

- ze studiów jednolitych z 4 i 5 roku.

Przedmiot głównie dedykowany dla osób z kierunków społecznych ( psychologia, socjologia, zarządzanie, organizowanie rynku pracy, polityka społeczna, pedagogika, andragogika, resocjalizacja itp).

Dopuszcza się udział osób z innych kierunków (np. prawa, administracji, ekonomii, filologii, filozofii, kulturoznawstwa, dziennikarstwa itd.) co wynika z zakładanej interdyscyplinarności zespołów projektowych, dzielenia się zadaniami zgodnie z posiadaną wiedzą i umiejętnościami.



Mode:

Classroom and field classes

Short description: (in Polish)

Przedmiot Klinika kariery jest realizowany w ramach projektu Program zintegrowanych działań na rzecz rozwoju UW (ZIP).

Klinika kariery umożliwia:

- rozwijanie umiejętności pracy projektowej;

- zdobywanie praktycznych umiejętności niezbędnych w pracy zawodowej zwłaszcza dla planujących karierę doradców, coachów, trenerów, szkoleniowców, specjalistów HR, analityków rynku pracy, specjalistów realizujących projekty społeczne itp.

- przygotowanie do wejścia na rynek pracy.

Zajęcia obejmują: 42h zajęć z prowadzącymi zajęcia: opiekunami projektów, pracownikami naukowymi, trenerami, specjalistami rynku pracy, ekspertami-praktykami, w tym: szkolenia wstępne (12h), warsztaty merytoryczne (20h), konwersatoria (10h) oraz samodzielną pracę studenta, wspólną zespołów projektowych wspartych konsultacjami z opiekunem w formie osobistych spotkań lub zdalnych (nakład pracy trudny do określenia, zależny od: zadań w zespole, skali, trudności projektu i wielkości grupy projektowej około 45h).

Full description: (in Polish)

Celem Kliniki kariery jest umożliwienie rozwinięcia kompetencji zawodowych; umiejętności pracy projektowej; komunikacji w zespole; rozwiązywania problemów społecznych.

Przez cały semestr odbywać się będą zajęcia merytoryczne z zakresu tematyki doradztwa, HR-u oraz prowadzenia szkoleń (trwające 1,5h-3h wg terminarza podanego na początku semestru).

Ważnym elementem będą szkolenia wstępne z Komunikacji w zespole. Rozwiązywania konfliktów oraz Zarządzania projektem (2 dni po 6h łącznie 12h, terminy ustalone z uczestnikami).

Studenci po wprowadzeniu merytorycznym zdecydują się na obszar tematyczny i podzielą się na zespoły projektowe. Zostaną poddani badaniu kompetencji na początku i końcu cyklu zajęć.

Wspólnie z opiekunem wybiorą szczegółowe zagadnienia, problemy do rozwiązania, zdefiniują zakres pracy, opracują koncepcję projektu z określeniem produktów. Stworzą harmonogram, podzielą się zadaniami, rolami i przez kolejne miesiące zrealizują projekt.

Etapy postępowania:

1. Wprowadzenie podstawowych pojęć, terminologii, omówienie warunków zaliczenia i oczekiwanych efektów.

2. Szkolenie z komunikacji w zespole, integracyjne oraz zarządzania projektami.

3. Wypracowanie koncepcji projektów, opracowanie harmonogramu, podział zadań, z wykorzystaniem wiedzy ze szkolenia z pracy projektowej (rozróżnianie pojęć projekt, rezultat, produkt, wskaźniki, ewaluacja).

4. Wsparcie ekspertów-praktyków, specjalistów, opiekunów umożliwienie poznania praktycznych narzędzi, stosowanych metod, zasad tworzenia planów działań i analizy case study.

5. Praca zespołowa przy tworzeniu i realizacji projektów z przeprowadzeniem pilotażu/testu produktów.

6. Popularyzacja projektów, wnioski.

Zajęcia kończą się prezentacją projektów otwartą na gości z grona osób zaangażowanych w Klinikę Kariery: studentów, władze, pracowników naukowych i administracyjnych UW, specjalistów, ekspertów, pracodawców i podsumowaniem rekomendacjami dla kolejnych edycji.

Przykłady projektów studenckich realizowanych w poprzednich edycjach KK: Kompendium rozwoju osobistej kariery, Szkolenie „Doktor Motywacji" czyli o motywacji do nauki; Opracowanie poradnika o kreowaniu wizerunku w sieci oraz przygotowaniu do poszukiwania pracy; Szkolenie “Efektywna nauka i komunikacja w grupie”; Projekt integracyjnej gry terenowej – explory (grywalizacja); Opracowanie strategii kampanii promującej narzędzia Biura Karier Uniwersytetu Warszawskiego. Badanie satysfakcji z pracy pracowników kadry administracyjnej Uniwersytetu Warszawskiego – badanie pilotażowe.

Learning outcomes: (in Polish)

Student/studentka po ukończeniu przedmiotu ma wiedzę, umiejętności i definiuje pojęcia obejmujące:

- znajomość terminologii i podstawowych pojęć związanych z doradztwem zawodowym,

- umiejętność prowadzenia rozmów diagnozujących w zakresie doradztwa zawodowego na poziomie podstawowym,

- znajomość i umiejętność samodzielnego projektowania narzędzi badania potrzeb szkoleniowych,

- znajomość i umiejętność zdefiniowania podstawowych form szkoleniowych i narzędzi rozwojowych,

- umiejętność tworzenia narzędzi ewaluacji procesów szkoleniowych.

- rozumienie zadań i znaczenia funkcji personalnej w organizacji i strategii zarządzania różnorodnością,

- znajomość podstawowych pojęć i narzędzi zarządzania różnymi grupami pracowników.

Student/studentka potrafi:

- rozróżniać podstawowe metody i techniki pracy projektowej,

- dostosowywać i wdrażać metodologię oraz zasoby wiedzy odpowiednie do realizacji projektu (uwzględniając kierunek studiów, stopień studiów, doświadczenia),

- poszukiwać źródeł danych i budować odpowiednie narzędzia niezbędne do realizacji projektu,

- współpracować i efektywnie działać w interdyscyplinarnym zespole (zarządzać czasem, budować relacje, rozwiązywać problemy, kierować i motywować innych, ponosić odpowiedzialność),

- analizować materiały zebrane podczas prowadzenia projektu,

- interpretować i ewaluować wyniki przeprowadzonego projektu,

- komunikować wypracowane wyniki projektu,

- argumentować i przedyskutować skuteczność określonych rozwiązań wypracowanych w ramach projektu.

Bilans kompetencji wg wymagań Projektu: „Program zintegrowanych działań na rzecz rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego” będzie badany ankietami online na początku i po zakończeniu zajęć.

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Aktywność i przygotowanie do zajęć 10%, obecność na zajęciach 20%, realizacja zadań w projekcie 40%, napisanie części sprawozdania z projektu 10%, prezentacja wyników 20%.

Zaliczenie na ocenę. Dopuszczalne są dwie nieobecności na zajęciach warsztatowych.

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)