Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Przestrzenie Sobolewa między rozmaitościami Riemanna

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1000-1M22PSRR
Kod Erasmus / ISCED: 11.1 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0541) Matematyka Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Przestrzenie Sobolewa między rozmaitościami Riemanna
Jednostka: Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki
Grupy: Przedmioty monograficzne dla matematyki 2 stopnia
Przedmioty obieralne na studiach drugiego stopnia na kierunku bioinformatyka
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: angielski
Rodzaj przedmiotu:

monograficzne

Założenia (opisowo):

Wykład zakłada wiedzę ze Wstępu do równań różniczkowych cząstkowych (w tym podstawowe informacje o słabych pochodnych) oraz kursu Analizy matematycznej II.1 i II.2. Pomocna będzie też podstawowa znajomość geometrii różniczkowej i analizy funkcjonalnej.

Skrócony opis:

Przestrzenie Sobolewa między rozmaitościami riemannowskimi nie są przestrzeniami liniowymi. Z topologicznego punktu widzenia przestrzenie Sobolewa między rozmaitościami są dużo bogatsze od klasycznych przestrzeni Sobolewa, w szczególności mają bogatą strukturę klas homotopii. Podstawowym narzędziem równań różniczkowych cząstkowych jest gęstość gładkich funkcji w przestrzeni Sobolewa, ten fakt jednak nie pozostaje prawdziwy dla przekształceń Sobolewa między rozmaitościami.

W czasie zajęć prześledzimy podstawowe zagadnienia, podobieństwa i różnice z klasycznymi przestrzeniami Sobolewa: teorię aproksymacji i teorię homotopi w ramach przestrzeni Sobolewa, a takżę teorię śladów i teorię podniesień w przestrzeniach Sobolewa.

Pełny opis:

Różne zjawiska fizyczne lub biologiczne można modelować za pomocą funkcji, które są rozwiązaniami równań różniczkowych cząstkowych. W naturze obserwujemy osobliwości, jak na przykład w wirze, który formuje się gdy spuszczamy wodę ze zlewu, osobliwość występuje w środku wirowania w wyniku wysokich prędkości w tym punkcie. Aby poprawnie ustawić model, musimy rozważyć rozwiązania, które niekoniecznie są ciągłe, ale należą jedynie do przestrzeni Sobolewa. Wybór przestrzeni jest częścią modelu. W przypadku wielu problemów, które pojawiają się naturalnie w różnych dziedzinach, takich jak fizyka czy geometria, przestrzenie Sobolewa muszą być ograniczone do przekształceń, które mają wartości w rozmaitościach. Wśród wielu przykładów najprostszymi ilustracjami wydają się być geodezyjne - najkrótsza ścieżka łącząca dwa punkty na danej rozmaitości.

Przestrzenie Sobolewa między rozmaitościami riemannowskimi nie są przestrzeniami liniowymi. Z topologicznego punktu widzenia przestrzenie Sobolewa między rozmaitościami są dużo bogatsze od klasycznych przestrzeni Sobolewa, w szczególności mają bogatą strukturę klas homotopii. Podstawowym narzędziem równań różniczkowych cząstkowych jest gęstość gładkich funkcji w przestrzeni Sobolewa, ten fakt jednak nie pozostaje prawdziwy dla przekształceń Sobolewa między rozmaitościami. W czasie zajęć prześledzimy podstawowe zagadnienia, podobieństwa i różnice z klasycznymi przestrzeniami Sobolewa: teorię aproksymacji i teorię homotopi w ramach przestrzeni sobolewa, a takżę teorię śladów i teorię podniesień w przestrzeniach Sobolewa.

Tempo i dokładny zakres wykładu zostaną dopasowane do możliwości uczestników. Ćwiczenia będą miały częściowo charakter seminaryjny i poświęcone będą m.in. pojęciom geometrycznym i narzędziom analitycznym odgrywającym rolę w tej dziedzinie.

Na wykładzie poruszone zostaną następujące zagadnienia:

- Definicja i podstawowe własności klasycznych przestrzeni Sobolewa.

- Definicja i motywacje przestrzeni Sobolewa między rozmaitościami. Związki z przekształceniami harmonicznymi i innymi modelami.

- Twierdzenia o przybliżaniu przekształceniami gładkimi przekstałceń Sobolewa, kontrprzykłady.

- Teoria homotopii w przestrzeniach Sobolewa.

- Twierdzenie Gagliardo o śladach w klasycznych przestrzeniach Sobolewa, kontrprzykłady i ogólnienia w teorii przestrzeni Sobolewa między rozmaitościami.

- Teoria podniesień w przestrzeniach Sobolewa.

- Związki podniesień ze śladami.

Literatura:

Prace oryginalne:

1. Schoen, Richard; Uhlenbeck, Karen A regularity theory for harmonic maps. J. Differential Geometry 17 (1982), no. 2, 307–335.

2. Schoen, Richard; Uhlenbeck, Karen Boundary regularity and the Dirichlet problem for harmonic maps. J. Differential Geom. 18 (1983), no. 2, 253–268.

3. Hang, Fengbo; Lin, Fanghua Topology of Sobolev mappings. II. Acta Math. 191 (2003), no. 1, 55–107.

4. Bourgain, Jean; Brezis, Haïm; Mironescu, Petru Lifting, degree, and distributional Jacobian revisited. Comm. Pure Appl. Math. 58 (2005), no. 4, 529–551.

Metody i kryteria oceniania:

Egzamin ustny. Aby zostać dopuszczonym do egzaminu należy wygłosić referat na ćwiczeniach.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)