Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Biogeneza i struktura chloroplastów

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1400-236BGEN
Kod Erasmus / ISCED: 13.104 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0511) Biologia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Biogeneza i struktura chloroplastów
Jednostka: Wydział Biologii
Grupy: Przedmioty do wyboru dla studentów MSOŚ
Przedmioty DOWOLNEGO WYBORU
Przedmioty obieralne na studiach drugiego stopnia na kierunku bioinformatyka
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

monograficzne

Założenia (opisowo):

Wykład przeznaczony dla studentów którzy zdobyli podstawowe wiadomości z chemii, fizyk oraz biochemii.

Skrócony opis:

Wykład obejmuje zagadnienia dotyczące struktury i funkcji chloroplastów, organizacji genomu chloroplastowego, interakcji genomu jądrowego i plastydowego, transportu białek do chloroplastów, molekularnej budowy kompleksów błon tylakoidów i ich dynamik, działanie czynników środowiskowych na strukturę i funkcję chloroplastów oraz aplikacyjne zastosowanie układów fotosyntetycznych.

Pełny opis:

Ogólna struktura i funkcje chloroplastów, rodzaje plastydów. Ontogeneza chloroplastów na świetle i ciemności. Organizacja genomu chloroplastowego u różnych grup roślin. Geny aparatu genetycznego chloroplastów i geny układu fotosyntetycznego. Regulacja ekspresji genów chloroplastowych i jądrowych kodujących białka chloroplastowe. Interakcje genomu chloroplastowego i jądrowego. Transport białek do chloroplastów, do błon tylakoidów i do światła tylakoidów, rola molekularnych chaperonów w transporcie białek i łączeniu się podjednostek białkowych. Budowa molekularna kompleksów błon tylakoidów. Mechanizm wzbudzenia fotosyntetycznego i tunelowania oraz transportu elektronów. Dynamika błon tylakoidów. Ultrastruktura chloroplastów, strukturalny i funkcjonalny dymorfizm chloroplastów. Mechanizm podziału chloroplastów. Dziedziczenie chloroplastów i filogeneza chloroplastów. Metody badawcze fotosyntezy. Działanie czynników środowiskowych na strukturę i funkcję chloroplastów. Rola chloroplastów w signalingu komórkowym. Rośliny transgeniczne z wykorzystaniem ekspresji w chloroplastach. Sztuczna fotosynteza - wykorzystanie układów fotosyntetycznych przy produkcji wodoru i ogniwach światłoczułych.

Literatura:

http://www.life.uiuc.edu/govindjee/photoweb/

Efekty uczenia się:

WIEDZA

1. Rozumie złożoność procesów fotosyntetycznych, których rozwiązanie

wymaga podejścia interdyscyplinarnego, opartego na danych empirycznych.

2. Zna podstawy strukturalne, genetyczne, metaboliczne i funkcjonalne fotosyntezy oraz ich wzajemne relacje.

3. Rozumie reguły, a także mechanizmy molekularne, komórkowe i fizjologiczne biogenezy chloroplastów

4. Zna różnorodne techniki i narzędzia badawcze oraz zaawansowane techniki laboratoryjne, pomiarowe i obrazowe, stosowane w biologii roślin i właściwie planuje ich wykorzystanie do rozwiązywania postawionych zadań.

UMIEJĘTNOŚCI

1 Wykorzystuje w sposób biegły naukowe i popularnonaukowe teksty biologiczne w języku ojczystym i angielskim dotyczące biogenezy chloroplastów oraz komunikuje się w języku angielskim na poziomie B2+.

2. Potrafi w fachowej literaturze dotyczącej biogenezy chloroplastw znaleźć prawdopodobne przyczyny niepowodzenia eksperymentów i zmodyfikować odpowiednio przebieg doświadczenia.

3. Posiada umiejętność przygotowania i wygłoszenia wystąpień ustnych w języku polskim i angielskim, zgodnie z wymaganiami określonymi dla poziomu B2+.

4. Umie pracować w zespole, realizując zaawansowane projekty badawcze z dziedziny biologii roślin.

KOMPETENCJE SPOŁECZNE

1. Potrafi przekazać społeczeństwu wiedzę o najnowszych osiągnięciach biologii roślin i wyjaśnić zasadność prowadzenia podstawowych badań.

2. Potrafi pracować w zespole, realizując własne badania, współorganizując pracę całego zespołu.

3. Odczuwa potrzebę stałego dokształcania się i aktualizowania wiedzy, korzystając ze źródeł naukowych i popularnonaukowych, dotyczących specjalistycznych nauk biologicznych.

4. Krytycznie analizuje informacje pojawiające się w środkach masowego przekazu dotyczące nauk biologicznych w tym biologii roślin i potrafi wykorzystać je w praktyce.

Metody i kryteria oceniania:

Do zaliczenia wymagana jest obecność na wykładach oraz przygotowanie pisemnej pracy seminaryjnej na wskazany przez prowadzących temat z zakresu biogenezy i struktury chloroplastów. Ocena przygotowanej pracy jest oceną z wykładu.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)