Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Historia mówiona i archiwa społeczne

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2900-MK2-HMAS
Kod Erasmus / ISCED: 08.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0222) Historia i archeologia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Historia mówiona i archiwa społeczne
Jednostka: Wydział Historii
Grupy: Przedmioty Historii I stopnia, fakultatywne
Przedmioty Historii II st., Zródłoznawstwo i specjalistyczne narzędzia warsztatu badawczego histor.
Przedmioty Historii II stopnia
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Założenia (opisowo):

Znajomość języka angielskiego umożliwiająca lekturę tekstów oraz podstawowa wiedza z zakresu metodologii historii, w tym zagadnień krytyki źródeł.

Skrócony opis:

Historia mówiona to sposób poznawania przeszłości coraz popularniejszy wśród historyków współczesności. Podczas zajęć spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czym jest historia mówiona, jaki status mają źródła wywołane, czyli historie opowiedziane nam przez bezpośrednich uczestników zdarzeń, gdzie szukać historii mówionych i w jaki sposób dalej z nimi pracować – nie tylko zajmując się historią akademicką, ale także popularyzacją wiedzy o przeszłości. Odwiedzimy również wybrane archiwa społeczne/instytucje kultury zajmujące się historią mówioną w Warszawie i poznamy metody ich pracy z nagraniami.

Pełny opis:

Wiedza historyków o przeszłości bazuje na różnego rodzaju źródłach – śladach materialnych (artefaktach), źródłach pisanych, które znaleźć można nie tylko w archiwach, spisanych wspomnieniach, dziennikach, ikonografii. Historyk współczesności w swojej pracy nie musi się ograniczać jedynie do materiałów zastanych, ale może także aktywnie przyczynić się do wywołania nowych – spotykając się z uczestnikami przeszłych zdarzeń, rozmawiając z nimi o przeszłości i zapisując ich opowieści. Celem zajęć będzie zdefiniowane sobie, czym jest, a czym nie jest historia mówiona, w jaki sposób można zbierać historie mówione, co jest ważne w procesie nagrywanie relacji o przeszłych zdarzeniach, w jaki sposób można i warto rozmawiać, czym jest wiarygodność zebranych relacji, co różni pamięć od doświadczenia, jak pracować z nagranymi historiami, jak je opisywać, archiwizować, wykorzystywać w tekstach, nie tylko naukowych, popularyzować. Poza wiedzą teoretyczną, dotycząca historii mówionej, w trakcie zajęć zostaną także przedstawione zagadnienia warsztatu pracy i techniki związanych z nagrywaniem relacji, przewidziano także pracę z wybranymi relacjami – przygotowanie transkrypcji nagrania, redakcję tekstu do druku lub innej formy prezentacji poza archiwum. Oddzielne miejsce poświęcone zostanie opisowi inicjatyw i instytucji, z naciskiem na archiwa społeczne, które realizują projekty dokumentacyjne historii mówionej, archiwizują oraz udostępniają zgromadzone relacje. W ramach zajęć przewidziane są co najmniej dwie wizyty studyjne w instytucjach na terenie Warszawy, które prowadzą archiwa historii mówionej.

Literatura:

– Archiwistyka społeczna, pod red. K. Ziętal, Warszawa 2012,

– P. Filipkowski, Historia mówiona i wojna, Wrocław 2010,

– J. Holzer, Oral History in Poland, w: „BIOS – Zeitschrift für Biographieforschung und Oral History“, Special Issue 1990,

– M. Jabłońska, Nowe wyzwania archiwów. Komunikacja społeczna i public relations, Toruń 2016,

– D. Kałwa, Historia mówiona w polskich badaniach dziejów najnowszych, „Wrocławski Rocznik Historii Mówionej”, 2017, nr 7,

– K. Kaźmierska, K. Waniek, Autobiograficzny wywiad narracyjny. Metoda–technika–analiza, Łódź 2020,

– P. Thompson, J. Bornat, Głos przeszłości. Wprowadzenie do historii mówionej, Warszawa 2021

– J. Wiszniewicz, Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca, Czarne 2018,

– M. Wiśniewska-Drewniak, Inaczej to zniknie. Archiwa społeczne w Polsce. Wielokrotne studium przypadku, Toruń 2019,

– Wybrane teksty z antologii opublikowanej w specjalnym numerze „Wrocławskiego Rocznika Historii Mówionej” z 2018 roku pod redakcją D. Kałwy i P. Filipkowskiego.

Efekty uczenia się:

Umiejętność jasnego określenia, czym jest historia mówiona, co ją odróżnia od innych sposób badania przeszłości, opisanie możliwych metod zbierania relacji o przeszłości, umiejętność zainicjowania kontaktu z rozmówcami i samodzielnego przeprowadzenia rozmowy.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)