Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Lewiatan, nocny stróż, Skynet i Batman. Mitologie państwa w wyobraźni zbiorowej

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3002-LSBW1-OG
Kod Erasmus / ISCED: 14.7 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0314) Socjologia i kulturoznawstwo Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Lewiatan, nocny stróż, Skynet i Batman. Mitologie państwa w wyobraźni zbiorowej
Jednostka: Instytut Kultury Polskiej
Grupy: Przedmioty ogólnouniwersyteckie humanistyczne
Przedmioty ogólnouniwersyteckie Instytutu Kultury Polskiej
Przedmioty ogólnouniwersyteckie na Uniwersytecie Warszawskim
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: angielski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne
ogólnouniwersyteckie

Założenia (opisowo):

Wykład przygotowany jest z myślą o studentach kierunków humanistycznych i społecznych, jednak zainteresowani tematyką studenci innych kierunków nie powinni mieć kłopotów ze śledzeniem toku wywodu, zwłaszcza, jeżeli znajdą czas, by zapoznać się z kilkoma dodatkowymi lekturami wprowadzającymi aparat pojęciowy z zakresu semiotyki i analizy mitów.

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Cykl wykładów poświęcony będzie historii i współczesności najważniejszych reprezentacji państwa w zbiorowej wyobraźni. Przemówienia polityków i rozprawy teoretyków będą tu tłem dla analizy metafor i modeli rozproszonych w powieściach, filmach, komiksach, grach komputerowych, memach i reklamach.

Pełny opis:

ZAJĘCIA PROWADZONE SĄ W JĘZYKU ANGIELSKIM

INFORMACJE O ZMIANIE TRYBU ZAJĘĆ

Ze względu na trwającą epidemię i związane z nią zalecenia Rektora w pierwszym semestrze zajęcia odbywać się będą w trybie zdalnym asynchronicznym i synchronicznym.

Główną formą wykładów będą nagrania głosowe, udostępniane co tydzień do odsłuchania w dogodnym momencie w ciągu 7 dni.

>> Nagranie pierwszego wykładu będzie wkrótce dostępne.

Wybrane wykłady (2-3 w ciągu semestru) odbędą się w formie spotkań wideo na żywo (w trybie synchronicznym) z możliwością zadawania pytań.

>> Pierwsze spotkanie na żywo, na którym przekazane zostaną też wszelkie informacje organizacyjne: środa, 28.10 godz. 9:45.

Trzymajcie się zdrowo, unikajcie tłumu i noście maseczki!

* * * * * * * *

Wyobraźnia zbiorowa jest polem bitwy. W kolejnych dekadach zmieniają się najpopularniejsze opowieści uchwytujące zbiorowe lęki i nadzieje; wysiłki społeczeństwa i tożsamość jego członków synchronizują odmienne modele i metafory, starzy bogowie padają ofiarą młodszych – silniejszych i atrakcyjniejszych.

Państwo jest niewątpliwie jedną z najważniejszych figur na współczesnym rynku mitów. Jak sugeruje Tony Judt w książce „Źle ma się kraj”, w ciągu ostatnich dekad jego wizja w zbiorowej wyobraźni ulegała stopniowej erozji. Widać to doskonale w kulturze popularnej, gdzie państwo, reprezentowane przez bezdusznego biurokratę o ograniczonych horyzontach lub wszechobecną maszynę totalitarnej inwigilacji, stopniowo traciło życzliwość narratorów i odbiorców. Widzowie, czytelnicy i wyborcy swoje pieniądze woleli stawiać raczej na działających obok państwa czy wbrew niemu rewolwerowców, superbohaterów czy charyzmatycznych CEO. Czy idea państwa ma szansę odzyskania powabu i powrotu na Olimp zbiorowej wyobraźni? Czy stawiając czoło swojej trudnej historii, będzie w stanie pokonać „zamieszanie kulturowe” (termin Douglasa Holta) i wymyślić na nowo tworzący je mit tożsamościowy?

Niezależnie od tego, czy kibicujemy państwu, wierząc w jego przedsiębiorczość i sprawiedliwość, czy należymy raczej do obozu jego przeciwników, warto lepiej poznać i zrozumieć reguły gry, która toczy się o władzę nad zbiorową wyobraźnią. Tylko w ten sposób będziemy się mogli stać jej świadomymi i skutecznymi uczestnikami.

* * *

Cykl wykładów poświęcony będzie historii i współczesności najważniejszych reprezentacji państwa w zbiorowej wyobraźni. Przemówienia polityków i rozprawy teoretyków będą tu tłem dla analizy metafor i modeli rozproszonych w powieściach, filmach, komiksach, grach komputerowych, memach i reklamach.

Jakie modele, metafory i narracje dotyczące państwa dominują dziś w zbiorowej wyobraźni obywateli Zachodu? Jak opowiadają oni o swojej imperialnej i militarnej przeszłości? Jak interpretują skomplikowaną teraźniejszość? Czym kierują się, planując przyszłość w świecie globalnego ryzyka?

Efekty uczenia się:

Po ukończeniu kursu uczestnicy potrafią wskazać różnorodne modele państwa oraz ich reprezentacje w zbiorowej wyobraźni. Rozumieją też chronologię najważniejszych zwrotów w XX i XXI wieku. Przede wszystkim jednak są przygotowani do samodzielnej analizy tekstów kultury oraz projektowania skutecznej komunikacji wykorzystującej dominujące kody kulturowe.

Metody i kryteria oceniania:

Egzamin pisemny (test wielokrotnego wyboru + pytania otwarte)

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)