Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Interpretacje i ich legitymizacja 2

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3100-DOK-INTER2/Z
Kod Erasmus / ISCED: 08.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0222) Historia i archeologia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Interpretacje i ich legitymizacja 2
Jednostka: Wydział Nauk o Kulturze i Sztuce
Grupy: Zajecia dla doktorantów Studium Doktoranckiego WH UW
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Zajęcia są przeznaczone dla tych doktorantów Wydziału Historycznego UW, którzy odczuwają potrzebę dwojakiej refleksji humanistycznej: po pierwsze – ciekawi są przemyśleń i dyskusji ogólnoakademickich o odkrywczym, dającym satysfakcję poznawczą uprawianiu nauki (stąd owa „wiedza radosna”, pace Nietzsche); po wtóre – chcą zorientować się (lub zaktualizować swoją dotychczasową orientację) w podstawowych pojęciach, za pomocą których antropologia symboliczna analizuje i interpretuje treści składające się na ludzką duchowość, wychodząc od takich terminów jak mit, rytuał, inicjacje, ofiara, magia, transgresja symboliczna, tabu. Intencją prowadzącego jest ścisłe wiązanie obu tych wątków.

Pełny opis:

Humanistyka jako wiedza radosna. Antropologia symboliczna: stare problemy – nowe odkrycia – lepsze odpowiedzi.

Punktem wyjścia będą te podstawowe terminy, używane w humanistyce (w tym w antropologii, zwłaszcza w jej symbolicznej odmianie), które odnoszą się do ludzkiej duchowości: mit, rytuał, inicjacje, ofiara, magia, transgresja symboliczna, tabu. Na ich przykładzie zobaczymy, jak klasyczne ujęcia tej problematyki (których nie wolno ignorować), powinny być aktualizowane i modyfikowane. Chcę też podzielić się doświadczeniem, że w humanistyce (nie tylko w archeologii) nadal można dokonywać odkryć – i że właśnie to jest w uprawianiu nauki największą radością.

Wszystko to może dać do myślenia młodym badaczom, którzy muszą wybierać między różnymi podejściami i propozycjami teoretycznymi, a także rozstrzygać dylematy, gdzie szukać wyjaśnień ludzkich działań społeczno-kulturowych, postaw, przekonań i wierzeń. Interpretacje uniwersalne vs partykularne. Jak daleko i jak głęboko powinien sięgać badacz, by nie oderwać się od badanego przedmiotu; jak daleko może się posunąć w wyjaśnianiu przez analogie i podobieństwa? Akademia: świątynia nauki czy targowisko nowinek? Sophia Perennis czy „modne bzdury” (Alan Sokal). Czy warto korzystać z klasyków? Przypadki badaczy, którzy dokonywali przełomowych ustaleń – po czym się z nich wycofywali. Pojęcia modne, „szybolety”. Prawo Sturgeona. Fałszerstwo w nauce. Interdyscyplinarność – trudny wymóg: jak nadążać za propozycjami z innej nauki. Wittgenstein contra Frazer: jak rozumieć, czym wyjaśniać ludzkie działania (symboliczne)?

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)