Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Historia idei i sztuki nordyckiej. Wybrane zagadnienia

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3104-M3K1-GSZ-OG
Kod Erasmus / ISCED: 08.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0222) Historia i archeologia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Historia idei i sztuki nordyckiej. Wybrane zagadnienia
Jednostka: Wydział Historii
Grupy: Przedmioty ogólnouniwersyteckie humanistyczne
Przedmioty ogólnouniwersyteckie na Uniwersytecie Warszawskim
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne
ogólnouniwersyteckie

Założenia (opisowo):

Nie ma żadnych dodatkowych wymagań poza wynikającymi z toku studiów i regulaminów na UW.

Skrócony opis:

Celem wykładu jest przybliżenie podstawowej wiedzy na temat historii myśli i sztuki krajów nordyckich od czasów najdawniejszych do XX wieku. Wybrane zagadnienia dotyczą zjawisk najważniejszych w zakresie idei, filozofii, architektury, malarstwa, rzeźby, stanowiących o specyfice kultury nordyckiej.

Pełny opis:

Wykład opiera się na treściach odwołujących się do historii Skandynawii, dziejów myśli oraz historii sztuki. Początek wykładu to przede wszystkim sztuka i mitologia wikińska, periodyzacja poszczególnych etapów historii sztuki wikińskiej. Specyfika nordyckiej kosmogonii. Temat średniowiecznej idei opiera się na opisie kultu świętego Olafa, jego historycznej i kulturowej genezy, przemian i roli w kulturze skandynawskiej. Sztuka nordyckiego średniowiecza zostanie pokazana głównie na przykładzie romańskiej i gotyckiej architektury sakralnej, bardzo bogato reprezentowanej na terenie Skandynawii. Czasy nowożytne zostaną opisane na podstawie ideologii państwowej oraz historiografii, np. tzw. dziejów bajecznych (mitycznych), szukających początków państw skandynawskich w czasach legendarnych. Związany jest z tym także kult władcy absolutnego i oświeconego w XVIII stuleciu, z przykładami z historii sztuki i architektury. XIX wiek to przede wszystkim romantyzm narodowy i romantyczna historiogrfia oraz malarstwo, budujące nowoczesną ideologię narodową. Ogromne znaczenie dla modernizacji Skandynawii i kultury nordyckiej miał w XIX stuleciu tzw. luteranizm ludowy, którego wybrane formy zostaną pokazane na różnych przykładach. Osobne spotkanie zostanie poświęcone myśli i filozofii Sorena Kierkegaarda, a także głównym kierunkom filozofii w XX wieku. Dwa ostatnie spotkania będą poświęcone przeglądowi skandynawskiej sztuki w XIX oraz XX wieku na wybranych przykładach (jak Gustav Vigeland, Munch, Carl Larsson) oraz ich znaczenia dla kształtowania nordyckiego stylu.

Literatura:

Zob. sylabus zajęć.

Efekty uczenia się:

Po zaliczeniu wykładu student orientuje się co do podstawowych wiadomości z historii Skandynawii i potrafi powiązać z nimi koncepcje ideowe oraz artystyczne.

Student po zaliczeniu rozpoznaje i potrafi przeanalizować pod względem treści różne przykłady z zakresu historii idei oraz sztuki skandynawskiej.

Metody i kryteria oceniania:

Zob. sylabus zajęć.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)