Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Historia telewizji w Polsce. Cz. II (K1)

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3104-WH19MWOJ/L-OG
Kod Erasmus / ISCED: 08.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0222) Historia i archeologia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Historia telewizji w Polsce. Cz. II (K1)
Jednostka: Instytut Historyczny
Grupy: Przedmioty ogólnouniwersyteckie humanistyczne
Przedmioty ogólnouniwersyteckie na Uniwersytecie Warszawskim
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

ogólnouniwersyteckie

Skrócony opis:

Zadaniem wykładu jest zapoznanie słuchaczy z najistotniejszymi aspektami tworzenia, organizowania i funkcjonowania telewizji w Polsce od czasów II RP po powstanie telewizyjnych stacji komercyjnych.

Pełny opis:

Powszechnie znane medium, aczkolwiek dziś wyraźnie mniej znaczące niż pokolenie temu, nadal jest podstawowym źródłem wiedzy i rozrywki dla wielkiej części polskiego społeczeństwa. Wszelako w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych minionego stulecia telewizja była najważniejszym dla niemal wszystkich Polaków…. No właśnie – czym była? Źródłem wiedzy, rozrywki, informacji, kultury? Czy może raczej wyjątkowo wredną i skuteczną tubą propagandową. Osąd pozostawiając słuchaczom zamyślam przedstawić w miarę kompletny przegląd wiedzy na temat historii telewizji w Polsce od lat dwudziestych ubiegłego wieku po koniec monopolu państwowego w obszarze emisji telewizyjnej.

Literatura:

Zob. sylabus zajęć, część B

Efekty uczenia się:

Po zaliczeniu zajęć student posiada w stopniu pogłębionym wiedzę niezbędną do zrozumienia przyczyn i okoliczności specyficznego rozwoju telewizji w Polsce, potrafi prowadzić krytykę źródeł związanych z telewizją oraz samodzielnie krytycznie analizować działalność współczesnych mediów elektronicznych oraz rozumie specyfikę i znaczenie materiałów telewizyjnych jako źródeł historycznych.

Metody i kryteria oceniania:

Wykład kończy się zaliczeniem na ocenę. Podstawowym kryterium będzie obecność. Na zakończenie semestru słuchacze zostaną poproszeni o odpowiedzi na pytania (raczej otwarte) krótkiego testu odnoszącego się do kwestii omawianych na wykładzie.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)