Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Historia Ameryki Łacińskiej XIX i XX w.

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3305-HAŁ-MGR-U
Kod Erasmus / ISCED: 08.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0222) Historia i archeologia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Historia Ameryki Łacińskiej XIX i XX w.
Jednostka: Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich
Grupy: Plan specjalności hiszpańskojęzycznych 2 rok 2 stopnia
Seminaria magisterskie dla 2 roku studiów 2 stopnia, specjalność hiszpańska
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: hiszpański
Rodzaj przedmiotu:

seminaria magisterskie

Założenia (opisowo):

Student musi mieć ukończone studia licencjackie i zdany egzamin licencjacki. Konieczna jest biegła znajomość jezyka hiszpańskiego, ew. portugalskiego (język źródeł), wskazana jest także znajomość przynajmniej jeszcze jednego języka obcego (najczęściej anglo- lub francuskojęzyczna literatura przedmiotu). Student powinien dysponować wiedzą nabytą w trakcie zajeć z historii, mieć podstawową umiejętność analizy i interpretacji tekstów.

Tryb prowadzenia:

mieszany: w sali i zdalnie

Skrócony opis:

Seminarium jest przeznaczone głównie dla studentów zainteresowanych najnowszą historią polityczną i społeczną Ameryki Łacińskiej, specyfiką zachodzących tam procesów, z uwzględnieniem ujęcia porównawczego. Wśród tematów podejmowanych prac pojawiają się zarówno prezentacje istotnych zjawisk czy przełomowych wydarzeń politycznych jak też kwestie z pogranicza historii, socjologii, antropologii. Poza tekstami i tematami proponowanymi przez prowadzącego zakłada się realizację tematów zgłaszanych przez seminarzystów.

Pełny opis:

Seminarium jest przeznaczone dla studentów zainteresowanych historia i współczesnością krajów regionu (tematyka proponowanych prac wkracza także w wiek XXI), ze szczególnym uwzględnieniem problematyki tożsamości narodowych/etnicznych/lokalnych, procesów narodotwórczych, stosunków międzyetnicznych, migracji. W programie zajęć, oprócz prezentowania bibliografii i dyskutowania kolejnych wersji konspektów, przewidziane są zajęcia warsztatowe w postaci analizy tekstów źródłowych (dobieranych w zależności od zaproponowanych tematów). Natomiast zajęcia w zaawansowanej już fazie (3. i 4. semestr) służą przede wszystkim pracy nad powstającymi rozprawami studentów, koncentrując się na doprecyzowaniu tematów, tytułów rozdziałów, podrozdziałów, etc., dyskusji nas przedstawianymi roborczymi wersjami fragmentów prac. Wszystko to przewidziane jest jako zajęcia w grupie, dyskusje, swego rodzaju "burze mózgów", które pomagają piszącym w formułowaniu tematów, a następnie kompozycji poszczególnych rozdziałów pracy magisterskiej.

Literatura:

Dobór lektur i tekstów źródłowych w zależności od zgłaszanych tematów prac.

Efekty uczenia się:

Po ukończeniu czterech semestrów seminarium student powinien napisać i przedstawić do obrony pracę magisterską na wybrany przez siebie i zaaprobowany przez prowadzącego temat. Oprócz wiedzy w obszarze wybranego tematu, w trakcie zajęć student nabywa kompetencji w zakresie zdobywania, organizacji i selekcji potrzebnych do napisania pracy materiałów, redakcji tekstu oraz publicznej prezentacji i dyskutowania swoich tez. Po zaliczeniu seminarium student rozumie powiązania kierunku iberystyka z innymi dziedzinami nauk humanistycznych i społecznych (K_W02), zna podstawowe pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności intelektualnej i prawa autorskiego oraz rozumie konieczność zarządzania zasobami własności intelektualnej (K_W03), zna terminologię, teorię i metodologię z zakresu dziedzin nauki i dyscyplin naukowych właściwych dla studentów iberystyki (K_W05), potrafi samodzielnie zdobywać wiedzę w zakresie studiowanego kierunku i poszerzać umiejętności badawcze oraz podejmować autonomiczne działania zmierzające do rozwijania zdolności i kierowania własną karierą zawodową (K_U02), potrafi współdziałać w grupie przyjmując w niej różne role (K_K01).

Metody i kryteria oceniania:

Warunkiem zaliczenia seminarium jest aktywny udział studenta w zajeciach, w dyskusjach na temat analizowanych tekstów teoretycznych i źródłowych. Student zobowiązany jest także do przygotowania zadanych referatów na temat związany z jego indywidualną pracą i/lub prezentacji fragmentów swojej pracy magisterskiej. Podstawą zaliczenia 1. roku seminarium jest przedstawienie ostatecznego konspektu i bibliografii pracy, na koniec 2. roku student zobowiązany jest do złożenia tekstu ukończonej pracy.

Przewidziane jest odbywanie zajęć w sali, jednak forma i kryteria zaliczenia przedmiotu mogą ulec zmianie w zależności od aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Równoważne warunki zaliczenia zostaną ustalone zgodnie z wytycznymi obowiązującymi na UW, w porozumieniu z uczestnikami zajęć.

Praktyki zawodowe:

brak

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)